BEVÁSÁRLÁS, KAMRA
HOL SZERZED BE A FŐZÉSHEZ, SÜTÉSHEZ HASZNÁLT ALAPANYAGOKAT?
1. Friss zöldségek, gyümölcsök: Csörsz utcai biopiac (Budapest, 12. kerület), Lehel téri piac (Budapest, 13. kerület).
2. Mandulavaj, mandulatej (magyar és a piacon kapható legkedvezőbb termékek árban!): Csörsz utcai biopiac, Zabodál Imrétől.
3. Magok (kesudió, mandula, dió, törökmogyoró, stb.), gabonák (hajdina, rizs, kuszkusz, bulgur, quinoa, stb.) kimérve: Lehel téri piac (Budapest, 13. kerület, földszint, Kristály Kft.), Biorganik.
4. Ázsiai alapanyagok (szezámolaj, szójaszósz, ázsiai tészták, stb.), plusz csicseriborsó konzerv, fűszerek, különleges édesítők (kókuszvirág cukor, datolya szirup, juharszirup), lisztek, selyemtofu, kókusztej, kókuszolaj (kókuszzsír): Lehel téri piac (Budapest, 13. kerület, földszint, arab fűszeres), ezenkívül Csörsz utcai biopiacon Diótörő és Biorganik.
5. Lisztek, gabonák, pelyhek (zab, rizs, stb.), tofu, vegán gabonakolbászok és felvágottak, teák, növényi tejek (rizstej, zabtej), növényi tejszínek (rizstejszín, zabtejszín), kókuszolaj (kókuszzsír), foszfátmentes sütőpor, plusz ezer más dolog: Mediline Üzletház, Bijó (online lehet rendelni és van országosan kiszállítás).
6. Zabtej, foszfátmentes sütőpor, vegán zöldségleves kocka: DM.
Ezeken kívül ajánlom még a Culinarist, a Herbaházat, és a Budapesten található indiai, arab fűszereseket, reformboltokat (van jó néhány).
HOL LEHET LEVELESKELT VENNI? HA NEM KAPOK, TUDOM-E VALAMI MÁSSAL HELYETTESÍTENI?
Én leveleskelt a 12. kerületi Csörsz utcai biopiacon veszek (Nemes Mátyástól). Nem láttam még máshol árulni, de elképzelhető, hogy kisebb, termelői piacokon felbukkan. A leveleskel bizonyos esetekben helyettesíthető kelkáposztával.
MILYEN ALAPVETŐ ÉLELMISZEREKET TARTASZ A KAMRÁBAN/HŰTŐBEN (AMIK FONTOSAK LEHETNEK A VEGETÁRIÁNUS, VEGÁN ÉTKEZÉSHEZ)?
Nálam alapzöldségek mindig vannak otthon: vöröshagyma, lilahagyma, fokhagyma, répa, burgonya, esetleg zeller és petrezselyemgyökér.
Ezenkívül tartok mindig konzervet, ebből babot, csicseriborsót és hámozott paradicsomot (ezeknél érdemes figyelni, hogy csak az adott hüvelyes/zöldség legyen benne és víz, só, esetleg aszkorbinsav; olyat ne vegyünk, amiben cukor is van!). Lencsét is tartok otthon (általában vöröset és zöldet/barnát), de ezt nyersen, ezekből nem veszek konzervet.
Van még mindig otthon durumtészta (fusilli, penne, spagetti), rizs (fehér és barna), plusz valamelyik ezek közül vagy éppen mindegyik: quinoa, köles, kuszkusz, esetleg hajdina.
Reggelik és kekszek/granola (sütése) miatt tartok mindig otthon zabpelyhet, esetleg rizspelyhet.
Vannak mindig lisztek: tönköly fehérliszt, teljeskiörlésű liszt és mostanában zabliszt, de néha kísérletezek másokkal (csicseriborsóliszt, hajdinaliszt, rizsliszt, stb.).
Édesítésre: juharszirup, datolyaszirup, nyers nádcukor vagy nyers kókuszvirág cukor. Ezeket használom, de jó a rizsszirup is vagy szilvaszirup.
Van még általában otthon nyers kakaópor (jó a nem nyers is), többféle mag (dió, törökmogyoró, mandula, kesudió, paradió, napraforgómag, néha tökmag is). És magvaj: ez lehet mandulavaj, földimogyoróvaj.
És növényi tejek: zabtej vagy mandulatej vagy rizstej.
Zsiradékok: kókuszzsír (normál főzéshez és extraként nyers extra szűz turmixokhoz, kásákhoz), olívaolaj, napraforgóolaj, jó minőségű margarin és nagy ritkán vaj.
Növényi sajt: Violife (Biorganik).
És mindehhez jön a szezonális zöldség, gyümölcs kínálat: sütőtök, paszternák, csicsóka, leveleskel, padlizsán, paradicsom, paprika, cukkini, kelkáposzta, brokkoli, karfiol, banán, alma, narancs, citrom, málna, áfonya, őszibarack, stb… mikor minek van szezonja.
Ezekből aztán össze lehet dobni valamit biztosan!
FŐZÉS, ÉLELMISZEREK
AZ EGY BÖGRE MENNYISÉG HÁNY MILILITERNEK FELEL MEG?
Egy bögre mindig 250 ml-nek felel meg a receptekben.
MILYEN MÁRKÁJÚ A VEGÁN SAJT, MEDDIG ÁLL EL, LEFAGYASZTHATÓ?
A Biorganik által forgalmazott Violife nevű sajtot vesszük. Kapható többféle ízben (natúr, füstölt, pizzás, stb.) és kiszerelésben (szeletelt/nem szeletelt 200 g, és tömbben 2500 g). Mi általában a nagy kiszerelést vesszük, mert így árban kedvezőbb. Nem szoktam lefagyasztani, mert nem szeretem a fagyasztásból adódó utóízt, de szerintem fagyasztható. Ez a sajt nagyon sokáig eláll, nem kezd el penészedni a széle, mint mondjuk egy Trappista sajtnak. Vágok belőle egy adagot, majd a maradék végére folpackot teszek, hogy ne száradjon ki a hűtőben. Használható reszelve ételek tetejére, jól is olvad, grillezhető.
VEGETÁRIÁNUS, VEGÁN ÉLETMÓD
HOGYAN TUDSZ ELEGENDŐ FEHÉRJÉT BEVINNI A SZERVEZETEDBE, HA NEM ESZEL HÚST?
Az ember az emésztés során a fehérjéket aminosavakra bontja le, ezekből építi fel a saját fehérjéit. Nem az elfogyasztott fehérjét építi be tehát, hanem az aminosavakat.
A másik alaptalan tévhit, hogy a növények nem teljes értékű fehérjét tartalmaznak, ezért rosszabb minőségűek. Ez a mítosz az esszenciális aminosavakra vezethető vissza. Nyolc aminosavról van szó, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, ezért mindenképpen kívülről kell őket a szervezetbe vinni. A természet bölcs, minden élőlény ugyanazokból az aminosavakból épül fel, így a növényekben és az állatokban egyaránt megtalálhatóak az ember számára esszenciális aminosavak. Igaz, az állati fehérjék mind a nyolc aminosavat tartalmazzák, a növények pedig általában egyszerre nem az összeset.
Azt nevezi a természettudomány teljes értékű fehérjének, amely az összes, az adott élőlény számára esszenciális aminosavval rendelkezik. A növények közül ilyen a kelbimbó, a sárgarépa, a kukorica, a karfiol, az uborka, a tök, a burgonya, a zöldborsó, az összes dióféle, a szezám– és napraforgómag, valamint a paradicsom fehérjéi. Nem szükséges azonban minden étkezés alkalmával teljes értékű fehérjét fogyasztani, de még naponta sem. A szervezet ugyanis „képes bármilyen aminosavhoz hozzájutni a saját tartalékából, ha az egy adott étkezésből hiányzik is.
Fontos a komplettálás – ételpárosítás, így ha erre figyelünk, akkor tudatosan vihetünk be fehérjét a szervezetünkbe: gabona + hüvelyes = teljesértékű fehérje.
VEGAGYEREKEK
HOGYAN ÉPÜL FEL A KISFIAID NAPI ÉTRENDJE?
Nagyjából 18 hónapos koruk óta így étkeznek:
Reggeli: kása vagy gyümölcs vagy palacsinta vagy gofri vagy smoothie (turmix).
Tízórai: nasi, többnyire a nyers zöldségeket rágcsálják, amelyekből az ebéd készül.
Ebéd: többnyire főtt étel van, ezeknek láthatjátok a fotóit a Mit eszik a vegagyerek? sorozatban és egy részük megjelent a Mit eszik a vega gyerek könyvemben. Igyekszem változatos, érdekes maradni íz, textúra, szín területén is.
Uzsonna: többnyire gyümölcs vagy valamilyen ropogtatni való (kölesgolyó, puffasztott rizsszelet mandulavajjal, stb.) vagy magvak (dió, kesudió, törökmogyoró, mandula, stb.).
Vacsora: félbarna, teljeskiörlésű vagy rozs kenyér (Pipacs Pékségből) valamilyen növényi pástétommal vagy vegazsírral és ehhez társul rengeteg szezonnak megfelelő zöldség, mint avokádó (ez gyümölcs, de zöldségként fogyasztjuk), újhagyma, retek, uborka, csírák, olívabogyó, savanyú káposzta, rukkola, mizuna, paprika, paradicsom.
ISZNAK-E A KISFIAID TEHÉNTEJET? HA NEM, MIÉRT ÉS MIT ISZNAK HELYETTE?
A kisfiaim nem isznak tehéntejet, a miértre pedig íme a válasz: „A tehéntej az ember számára nem természetes táplálék. Magas a zsírtartalma, ami hozzájárul a megemelkedett koleszterinszint kialakulásához. A tej fehérjéi (pl. a kazein) nehezen emészthetőek az ember számára, az emésztetlen fehérjemaradékok jelenléte pedig egészségkárosító hatással van a szervezetre.
A tejet sokan magas kálciumtartalma miatt fogyasztják, fontos tudni azonban, hogy a pasztörizálás során a tejben olyan folyamatok mennek végbe, amelyek miatt a kálcium egyáltalán nem, vagy csak kis mértékben tud hasznosulni a szervezet számára, azaz többségében nem épül be a csontokba. Ehelyett lerakódik az érfalakra, a csigolyák közé és a csontok külső felületére, elindítva ezzel a meszesedést. A kálciumbevitel megoldható azonban más módon is: a mák és a szezámmag például kiváló természetes kálciumforrások, kálciumtartalmuk magasabb mint a tehéntejé, és be is tud épülni a csontokba.” (Forrás: Napfényes Étterem)
A tej pótolható gabona- vagy magalapú növényi tejekkel, mint például a rizstej, zabtej, mandulatej, mogyorótej, diótej. Ezek többnyire alkalmasak a tej helyettesítésére az olyan főtt ételek esetében is, amelyek eredeti receptje tejet tartalmaz.
TECHNIKA
MILYEN ROBOTGÉPET HASZNÁLSZ, AMELLYEL ELKÉSZÍTHETŐ A KESUDIÓKRÉM ÉS A FÖLDIMOGYORÓVAJ IS?
Philips konyhai robotgépem van. Hét tartozéka van, amely több, mint harminc funkciót lát el, valamint tartozik hozzá egy professzionális gyümölcscentrifuga is. Leggyakrabban az aprítógépet használom, valamint a turmixgépet, a habverőt és a gyümölcscentrifugát. 1000 wattos motor van benne. Eddig nagyon jól bevált. Meg vagyok vele nagyon elégedve.
MILYEN FÉNYKÉPEZŐGÉPET ÉS OBJEKTÍVET HASZNÁLSZ AZ ÉTELEK FOTÓZÁSÁHOZ?
Canon 7D-t használok. Többnyire egy 50 mm f1.4-es fix objektívvel fotózom az ételeket. Mindig természetes fénynél fényképezek, ablak mellett.
HOGYAN FOTÓZOD AZ ÉTELEKET?
Izzy Hossack (a Top With Cinnamon bloggere) ebben a videóban elmondja, hogy hogyan kell fotózni szépen és jól az ételeket. Nagyjából én is ezeket a szabályokat követem. Érdemes megnézni a videót, lehet tanulni belőle.
MILYEN PROGRAMMAL SZERKESZTED A KÉPEIDET?
Lightroom-ot és Photoshop-ot használok a képek szerkesztéséhez.