I. múlt héten elutazott üzleti útra, így gondoltam, hogy a kedvében járok és még az utazása előtt megtartjuk az újabb tábla csokik kiértékelését. Megint külföldieket teszteltünk, érdekes ízekkel gazdagodtunk és levontuk a következtetést… életünk végéig akarunk csokoládét tesztelni. 🙂
Mielőtt a kiértékelésbe belevágunk szeretnék néhány fogalmat tisztázni, pontosítani, amelyekről én se tudtam korábban, nem tudtam, hogy jó vagy rossz anyagok az élelmiszerekben és az értékeléskor is előkerültek. Ezenkívül a csokoládé gyártás rejtelmeibe is betekintünk egy kicsit. Vágjunk bele in medias res…Emulgeálószerek: olyan anyagok, amelyek elősegítik egymásban nem oldódó folyadékok (pl. víz és olaj) egymásban való eloszlatását, azaz az emulzió létrehozását. Az élelmiszeripari technológiákban számos emulzióképzési eljárást alkalmaznak, például a krémeknél, sűrítőknél, haboknál. Az emulgeálószereket széles körben alkalmazzák, így a margarinokban, sütikben, pudingokban, levesekben. Szójalecitin: a szója feldolgozásának az egyik mellékterméke, amely folyadék vagy granulátum formájában kapható. Különböző ételek elkészítéséhez, salátákra vagy levesekre szórva, illetve önmagában , a táplálkozásunk kiegészítőjeként is fogyasztható.
Kakaóvaj: ehető, természetes zsiradék, melyet a kakaóbabból nyernek a csokoládé és kakaó gyártása során. Enyhén csokoládészerű íze és aromája van. A fehér csokiban ez az egyetlen kakaó komponens.
Kakaómassza: a kakaó- és csokoládégyártó üzemekben a kakaóbabot először megtisztítják, majd pörkölés után eltávolítják a héját. Az így kapott anyag a kakaótöret. Ebből őrléssel kakaómasszát készítenek. Ennek több, mint 50% a zsírtartalma. A kakaómasszát nagy nyomáson kipréselik, hogy kiváljon belőle az aranysárga színű zsír, a kakaóvaj. A visszamaradt szárazanyag a kakaópogácsa, amelynek kakaóvaj tartalma már csak 10-20%, ebből készül a kakaópor, amit a kakaópogácsa őrlésével nyernek.
Maldon só: piramis alakú sókristályok. Angliában, Maldon városában (Essex megye) termelik egy negyedik generációs családi vállalkozás keretében.
Bourbon vanília: a növényt a XIX. század elejétől kezdve Mexikón kívül a Bourbonokról elnevezett Bourbon-szigeten (a szigetet ma Réunionnak hívják és francia fennhatóság alá tartozik) is elkezdték termeszteni. Termesztése a mesterséges porzás miatt nehezen ment, végül egy 12 éves rabszolga gyerek Bourbon-szigetén találta ki, hogyan lehet megoldani a mesterséges megtermékenyítést: egyenként járják végig a virágokat és tűvel vagy spatulával végzik a porzást (hát ezért olyan drága!). Manapság a bourbon vanília a legelterjedtebb a világon.
Tonkabab: egy lenyűgöző fűszer, Venezuelában, Nigériában, Brazíliában és Guyana területén termesztik. Tonkafa termésének a magja. Fekete színű, bab alakú és rendkívül aromatikus illatú, amit éreztünk az egyik tesztelt csokoládéban is. Magas kumarin tartalma miatt az Egyesült Államokban a gasztronómiai célokra történő felhasználása tilos.
1. Lauenstein Confiserie
Luxury milk chocolate with Bourbon vanilla and Maldon salt.
80 g
45%-os kakaótartalom
Összetevők: cukor, kakaóvaj, kakaómassza, tejpor, 8,7% kakaóbab őrlemény, 0,1% Maldon só, tejfehérje, laktóz, emulgeálószer: szójalecitin, Bourbon vanília.
Gyártó: Németország
Nyomokban mogyorót tartalmazhat.
Ár: 1190 Ft
A múltkori sós csokoládé miatt – ami nagyon ízlett nekünk – megint beválasztottunk az értékelendők közé egy sós csokoládét. Ez most tejcsokoládé 45%-os kakaótartalommal.
A cég több, mint 40 éve működik és a legkiválóbb alapanyagokból kézzel készítik remekműveiket, a minőségre törekszenek és féltve őrzik receptjeiket. A 170 féle apró pralinék, bonbonok – melyek mindegyike egyedi, mindegyik mögött egy történet húzódik meg – mellett táblás csokikat is készítenek.A sós íz finoman érezhető és megint imádjuk. Nekünk még sósabb is lehetne. Mivel egyre jobban kedveljük a magasabb kakaó tartalmú csokoládékat, ezt is el tudnánk képzelni keserű csokis változatban. Emiatt a tesztelt három tábla közül ez most a 2. helyet foglalja el.
2. Valrhona
Chocolate Noir de Domaine.
75 g
64%-os kakaótartalom
Összetevők: venezuelai kakaóbab, cukor, kakaóvaj, emulgeálószer: szójalecitin, vanília.
Gyártó: Franciaország, ehhez a táblához venezuelai kakaót használnak.
Nyomokban tartalmazhat tejet, tojást, mogyorót és glutént.
Ár: 999 Ft
A Valrhona a világ egyik legkiválóbb csokoládéja. Év elején már volt szerencsénk megkóstolni egy táblát, amit Bécsben vettem. Itthon csak néhány hónapja fedeztem fel az egyik üzletben, így gondoltam, hogy a mostani tesztelésbe be is veszünk egy táblával.A francia céget 1922-ben alapította a Rhone völgyében egy cukrász. 1947 óta a Valrhona bejegyzett védjeggyé vált. Titkuk abban rejlik, hogy a cég saját maga kutatja fel a legjobb kakaó termesztő földeket, ahonnan kiválasztják a ritka, egyedülálló aromájú és ízű kakaófajtákat.Ez a tábla kellemesen, lágyan olvad a szájban, enyhén keserű ízt érzünk. Kiemelkedő élményt azonban nem tapasztalunk. Biztos vagyok benne, hogy a cégnek nem ez a legkiválóbb terméke. Várjuk, hogy egy olyan táblával fussunk össze, amely maradandóan a Valrhona mellé láncol minket. Ez a csoki jelenleg a dobogó 3. fokára kerül.
3. Zaäbar
Broad beans of tonka.
70 g
55,9% kakaótartalom
Összetevők: kakaómassza, cukor, kakaóvaj, 3% tonkabab, emulgeálószer: szójalecitin, vanília.
Gyártó: Belgium
Nyomokban mogyorót tartalmazhat.
Ár: 990 Ft
A cég belga, Brüsszelben találhatóak. Csekély francia tudásom miatt azonban keveset tudok meg róluk. Ami viszont lényeges lehet, azt megértem… Csokoládé kurzust, nyilvános workshopokat tartanak üzemükben max. 10 főig minden szerdán és szombaton délután 14:30-15:30-ig. A táblás csokoládétól kezdve a bonbonokig széleskörű választék jellemzi őket.Ez a tonkababos változat igazi különlegesség. A csomagolás érdekessége, hogy vákumozott, így a csokoládé tovább megőrzi frisességét, aromáját, ami a tonkabab esetében szükséges is. A cég monogramja a ‘Z’ betű minden kicsi kockán megtalálható. Az ízén kívül, az illatával is rabul ejt. Kakaótartalma megfelelő, épp a tejcsokoládé és keserű csokoládé határán mozog. A szánkban olvadva igazi gasztronómiai élményt nyújt. Elég belőle egy-két kocka egy alkalommal, annyira intenzív az illat- és az ízhatás. Nem fér hozzá kétség, hogy értékelésünk során az előkelő 1. helyet kapja meg.
Rambling Tart mondta
What a wonderful thing to taste test, Zizi! 🙂 Mmm, I love the sounds of the one with salt. 🙂
EB mondta
Ha bárhol bemutatókon vagy fogadásokon találkozol a chilis csokoládéval érdemes figyelmet szentelni erre is. Lassan, komótosan kell kóstolgatni, így az after taste vagy utóíz (a kettő nem mindig feltétlenül fedi le egymást)még pikánsabb. Ugyanez érvényes a chilivel készített és csak néhány üzletben kapható kávékra is.