Nem ez a bejegyzés következett volna, de most átugrunk egy részt, aztán majd visszatérünk arra a bejegyzésre, ami ezután fog következni. 🙂 Világos?
Sokan (főleg otthon lévő anyukák) kértétek, hogy osszak meg olyan recepteket, amelyeknek az elkészítése kevés időt vesz igénybe, így a babák, gyerekek ellátása mellett is tudtok meleg ételt tenni az asztalra. Ez nem könnyű feladat, tudom. Nálunk is trükközést igényel a főzés és néha az ebéd eltolódik vacsorába, mert adagokban tudom elkészíteni, még akkor is, ha kevés időt vesz igénybe. Ádi nem igazán alszik napközben a kiságyában, szóval sétálni kell menni vele és így tud aludni. Szóval nálunk nem működik az, hogy, amíg alszik a baba, addig összedobok egy gyors ebédet. Ez csak akkor valósítható meg, ha I. itthonról dolgozik és elviszi sétálni Ádit, én meg másfél óra alatt összedobom a mi ebédünket, az övét és, ha minden jól megy, még fotózni is tudok, meg elpakolni mindent, ami a fotózással jár. Ha extra gyors vagyok, akkor marad még 5 percem leülni megenni az ebédet vagy szörfözni egy kicsit a neten… vagy ha nagyon fáradt vagyok, akkor ledőlök a kanapéra és alszom 5-10 percet.
Ez a a villámgyors ebéd (és ebből egy sorozatot szeretnék itt a blogon) pirított fokhagymás citromos leveleskelből állt, valamint készítettem hozzá pirított füstölt paprikás, citromos csicseriborsót és főztem egy adag rizst. A hét közepén dobtam ezt össze először és annyira ízlett, hogy ma megcsináltam még egyszer, hogy le is tudjam fotózni. A leveleskelt még sörélesztő pehellyel ízesítettem, a csicseriborsót pedig füstölt piros paprikával és köménymaggal.
A sörélesztő pehelyről... Aki még nem próbálta ki, annak jelzem, hogy nincsen se sör, se élesztő íze és nincsen erjesztő képessége sem. A sörélesztő egy vitamin kincsesbánya. „Található benne B-komplex, ami tartalmaz B1 vitamint (thiamin), B2 vitamint (riboflavin), B3 vitamint (niacin), B5 vitamint (pantoténsav), B6 vitamint (piridoxin), B9 vitamint (folsav), és H vagy B7 vitamint (biotin). Ezek segítenek a szénhidrátok, zsírok, fehérjék lebontásában. Jó hatással vannak az idegrendszerre, az emésztőrendszerre, valamint a bőr, a haj, a száj, és a máj egészségi állapotára. A sörélesztőben a létező 24 aminosavból 16-ot találhatunk. Jelentős a kálcium, króm, szelén, vas és foszfor tartalma. Találunk benne rezet, cinket és jódot is. A sörélesztőpelyhet egy egysejtű gombából, a Saccharomyces cerevisiae -ből készítik. Ezt a gomba fajt kifejezetten étrend kiegészítőkben való felhasználásra is szaporítják, gabonákon. Pehely formájában a sörélesztő már nem tartalmaz élő gombákat, így jó tudni, hogy candida-kúrán lévők is fogyaszthatják. Cukorbetegeknek is különösen ajánlott a fogyasztása, mivel a sörélesztő magas króm tartalma segíti a vércukorszint szabályozását. A cukorbetegek hasnyálmirigye nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni, ami átalakítaná a vércukrot. Megfigyelések szerint a króm csökkentheti a vércukorszintet, ugyanakkor növeli a glükóz érzékenységet, így csökkentve a szükséges inzulin mennyiségét. A sörélesztő olyan energiaforrás, amely növeli állóképességünket, erősíti immunrendszerünket, javítja a máj működését, így hozzájárul a méregtelenítéshez.” (Forrás: innen.) Fogyasztása tehát nemcsak vegetáriánusoknak és vegánoknak ajánlott, hanem húsevőknek is.
A füstölt édes paprikáról – ami pimiento paprikából készül – pedig ódákat tudnék zengeni. Illata mesés és ha főzünk vele a mennyországba jutunk… na jó, nem… de a vele ízesített ételeket teljesen átformálja. Állítólag aromáját az adja, hogy tölgyfahordókban tárolják. Én a képen látható dobozt Madridból kaptam, de bármilyen más márkájú füstölt paprika por használható az ételhez.
Nagyon szeretem a savanykás ételeket, ezért a leveleskelre és a csicseriborsóra is facsartam egy kevés citromlevet és ahogy az ízek összeálltak, kerek egészet alkottak (úgy éreztem magam, mint Anto Ego, aki megkóstolta a ratatouille-t 🙂 ). Végtelenül egyszerű étel, talán ebben rejlik nagyszerűsége. Néha nem kellenek különleges alapanyagok, órákig tartó főzés vagy sütés, mégis, amit leteszünk az asztalra magunk elé, megmelengeti a testünket, lelkünket és jól érezzük magunkat tőle.
Elég a fecsegésből, jöjjön a recept!
Pirított citromos leveleskel és füstölt paprikás csicseriborsó
Hozzávalók 2 főre:
– 1 közepes csokor leveleskel, a levelek eltávolítva a szárról és falatnyi darabokra tépkedve
– 3 gerezd fokhagyma, meghámozva, összetörve
– 2 evőkanál sörélesztő pehely
– 1 konzerv (400 g) csicseriborsó, lecsöpögtetve
– 1 fej vöröshagyma, meghámozva, felkockázva
– 1 teáskanál füstölt, édes piros paprika
– 1/2 teáskanál köménymag
– 1/2 citrom leve
– só, bors
– kókuszzsír vagy olívaolaj
– főtt rizs, köretnek
Egy teflon serpenyőben hevítsünk 2 evőkanál kókuszzsírt, dobjuk rá a levelekelt és 5-6 perc után – ha megfonnyadnak kicsit a levelek -, adjuk hozzá a fokhagymát. Pirítsuk legalább 5 percig (ha nagyon száraznak találjuk öntsünk hozzá 50 ml vizet), sózzuk, borsozzuk, majd öntsük rá 1/4 citrom kifacsart levét és szórjuk meg a sörélesztő pehellyel. Keverjük meg és szedjük ki a tányérokra.
Ugyanebben a serpenyőben (nem kell elmosni) hevítsünk újra 2 evőkanál kókuszzsírt, adjuk hozzá a felkockázott vöröshagymát. Dinszteljük 2-3 percig, majd szórjuk meg a füstölt paprikával, köménymaggal és adjuk hozzá a főtt csicseriborsót. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Főzzük 3-4 percig, majd locsoljuk meg a maradék 1/4 citrom levével. Tálaljuk a leveleskellel és rizzsel.
Úgy érzem nagyon jól vesszük az akadályokat és úgy tűnik, hogy könnyebben „vészeljük” át a cukormentes kihívást, mint eddig valaha. Az első napokban nagyon sokat nasiztunk (főleg magokat: mandula, kesudió, paradió) étkezések után, mert hiányérzetünk volt (az a bizonyos kocka csoki 🙂 ). Még jobban figyelek vásárláskor, címkét olvasok, hogy nehogy vegyek olyan élelmiszert, amiben van tojás, tejtermék vagy cukor. Figyeljetek oda, mert sok növényi tejben van cukor! Azért várom már a végét – mint mindig -, hogy valami finom édeset ehessek.
Nagyon örülök, hogy rengetegen írtatok és csináljátok a kihívást. Sok-sok képet is küldtetek az ételekről, italokról, hogy mit esztek-isztok ebben a hónapban. Aki ír saját blogot és heti bontásban beszámol az élményeiről, az küldje el nekem a bejegyzés linkjét, beteszem ide. Aki használ Instagramot, az a kihívás idején februárban címkézze fel az általa elfogyasztott ételek képeit az alábbiak szerint: #februaricukormenteskihivas.
Eszter – első heti beszámolója
Kitartást mindenkinek!
Niki says
Túl ez első héten: ) hősiesen, pedig még cukrászdában és bonbon készítő délelőttön is jártunk a gyerekekkel 🙂
Talán egyedül a Pho leves volt, amiben esetleg volt némi édesítés, nem tudom, ha ez kihágás, ám legyen, fizetek a bűnömért :-DDD
Zita, töltöttem fel egy képet a FB oldalodra (a blogére) az jó úgy, vagy küldjem esetleg át mailben?
N
Niki legfrissebb bejegyzése: Fehérboros-olívaolajos sütemény Neil Perrytől
Zizi says
Szia Niki!
Igen, láttam a képet, mindjárt be is teszem a fotóalbumba! Köszi!
Niki says
Én is elmondhatom, hogy sikeresen zártam az első hetet, bár nem minden nehézség nélkül 🙂 Nálam a hét kapásból úgy indult, hogy a testvéremnek én sütöttem meg a születésnapi tortáját, ami elég merész vállalkozás volt úgy, hogy nem tudtam megkóstolni. Főleg, hogy a tesóm párja cukrászdából szerette volna rendelni és én beszéltem rá, hogy majd inkább én megsütöm. Mindenki azt mondta, hogy nagyon finom lett, én kénytelen voltam hinni nekik, hiszen kóstolni nem tudtam 🙂
Én eddig sem fogyasztottam túl sok cukrot de azért még így is hiányérzetem van néha, amit esetenként egy kis cukormentes háztartási keksszel pótolok, vagy egy kis dió-alma kombinációval. Azt hiszem hosszabb lesz ez a hónap, mint ahogy gondoltam 🙂
Eszti says
Zizi, van kedved még egy kicsit többet megosztani velünk Magadról? 🙂
http://mezesoliva.blogspot.hu/2014/02/ismerjuk-meg-egymast.html
Eszti legfrissebb bejegyzése: Ismerjük meg egymást! 🙂
Judit says
Szia. Engem az érdekelne, hogy leveles kelt hol tudsz venni? Én ezer helyen kerestem, de még soha nem akadt az utamba.
Zizi says
Szia Judit!
Nem tudom hol laksz, de én Budapesten veszem a leveleskelt szombatonként a Csörsz utcai biopiacon. Néhány termelőnél lehet kapni, én Nemes Mátyást ajánlom. Ha bárkitől (árustól) megkérdezed, hogy hol van Mátyás és Marika standja, akkor meg tudják neked mutatni! 🙂
Zsófi says
Sziasztok!
Nekünk is eltelt az első hét(lassan a második is).
Ahogy írtam az első napon jött a kísértés belga csoki formájában és ez azóta csak fokozódott svájci csoki „ostrommal” 🙂 Tényleg két barátunk is hozott 🙂
Az első hetet a szokások leküzdésével töltöttük, nagyon ellenkeztem valahol belül, amikor a jóga óra utáni szokásos túró rudimat nem kaptam meg. De egy-két ilyen siker élmény után elmondhatom, hogy már nem hiányoznak a megszokott édes ízek, nincs belső kényszer és elkezdtem sokkal jobban élvezni a tisztább ízeket. Ami számomra szintén nagy siker élmény, hogy szinte teljesen kihagytam minden lisztes ételt, ugyanis eddig mindig becsúszott egy-két teljeskiörlésű kenyér vagy péksüti, amivel nekem csak annyi a bajom, hogy szinte mindig tartalmaznak fehér lisztet is és kivétel nélkül kiakad tőle a szervezetem. Szóval az itthoni étlapról is kikerültek a tészták, a rozslisztes termékek, csak zablisztet használok és ezt már egy hét alatt is érezhetően meghálálta a testem.
És a hét legnagyobb felfedezése volt számomra, hogy sokat vásárolt borsó konzervet lecseréltem piacon kapható száraz borsóra.
Sok sikert a második héthez!!!
Zsófi
Eszti says
Huhh… én is túl vagyok az első héten. A „huhh”, nem annyira a kihívásnak szól, minthogy végre sikerül róla írnom. 🙂
Ahogy tavaly is, nagyon jól érzem magam a kihívásban, ami nem is annyira nagy kihívás, eltekintve az első 2-3 napot. Nekem elég volt most is ennyi, hogy a szervezetem átálljon. Szuperul érzem magam, túl vagyunk ismét egy babazsúron – mint tavaly ilyenkor is 🙂 – sikerült megállni, sőt nem is hiányzott az a torta 🙂 Az ízek felfokozódtak, letisztultak. És ami nagyon érdekes – és lehet, hogy nincs semmi összefüggés – de kevesebb kávéval működöm, mint két hete. Aki engem ismer az tudja, ez több mint furcsa 🙂
Eszti legfrissebb bejegyzése: Ismerjük meg egymást! 🙂