Januárban már írtam a februári cukor- és édességmentes kihívásról. Jeleztem, hogy ha valaki szeretne részt venni a kihívásban, akkor kommentben jelezze. Megjegyeztem, hogy a kihívást végigcsinálók közül ki fogok választani valakit, aki valamilyen nyereményben részesül.
A téli időszakban, az évvégi ünnepek alatt nálunk megnövekszik az édesség fogyasztás. Egy kis süti itt, meg ott, egy kocka csoki vacsora után és észre sem vesszük, de egyre több édes dolgot eszünk, hogy a napsütés utáni vágyunkat valamivel kárpótoljuk. Tudom, hogy a fogadalmak, kihívások kezdete általában január szokott lenni, de mivel a hónap elején még sok a maradék sütemény az ünnepekről, így a kihívást mindig februárra időzítem tavaly óta.
Az előző évben nagyon szigorú voltam magunkkal szemben és a cukron, süteményeken, csokin kívül vegán étrendre fogtam magunkat és a nagyon édes gyümölcsöket sem engedélyeztem. Az idén nem leszek ilyen szőrös szívű… Lássuk milyen kihívások elé állítom magunkat és azokat, akik velünk tartanak.
Nem eszünk/iszunk:
– cukrot (kristály, por, nád, kókuszvirág, pálma, stb.)
– mézet
– agavé-, juhar-, rizs- és malátaszirupot
– olyan élelmiszert, amiben a fentiek előfordulnak (pékáru, ropi, kekszek, sütemények, szószok, stb.; húsevők figyeljenek, mert felvágottakban is lehet cukor)
– kávé, fekete tea, kakaó, alkoholos italok
Eszünk/iszunk:
– friss gyümölcsöket (alma, citrom, grapefruit, narancs, mandarin, kivi, banán)
– ha nagyon nem bírjuk már, akkor bekapunk egy-egy falat aszalt gyümölcsöt, olyat, ami nincsen édesítve (datolya, sárgabarack, szilva, stb.)
– fogyasztható cukormentes lekvár és olyan sütemény, amely banánnal, naranccsal, céklával, répával vagy almával lett édesítve
– víz, gyógytea, frissen facsart/centrifugázott gyümölcs- és zöldséglevek
Igyekszünk kerülni:
– tejtermékeket
– tojást
– fehér lisztből készült élesztős pékárukat
Minél többet eszünk:
– nyers zöldségekből, gyümölcsökből
– olajos magvakból: nyersen vagy pirítva sózás nélkül: mandula, dió, mogyoró, tökmag, napraforgómag, kesudió, paradió, stb.
– gabonafélék: köles, hajdina, bulgur, barnarizs, quinoa, árpagyöngy
– hüvelyesek: bab, lencse
– tofu
Heti bontásban őszintén be fogok számolni nektek a kihívásról, a csoki utáni sóvárgásról (biztos lesz ilyen :)), az ételekről, amiket fogyasztunk és az új ízekről, amiket felfedezünk. A nyereményért folyó „küzdelem” feltétele, hogy amikor közzé teszem a heti beszámolókat, azok, akik részt vesznek a kihívásban őszintén írják meg a bejegyzések után kommentben a saját tapasztalataikat. Azok közül fogok választani (és nem sorsolni, tehát én döntök!), akik végigcsinálják mind a négy hetet és legalább négy kommentet írnak!
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a témában leírtakat a saját tapasztalataimra alapozom. Ha úgy gondoljátok, hogy ti is szeretnétek kipróbálni, kérjétek ki egy szakember véleményét, tájékozódjatok a témában és saját felelősségetekre cselekedjetek. Igazítsátok a saját ízlésetekhez a kihívást, vagyis, ha valaki csak a cukrot, mézet, egyéb édesítőszereket hagyja el és odafigyel a táplálkozására, már az is sokat tesz az egészségéért. Nem biztos, hogy olyan személyt fogok választani nyertesnek, aki pontosan a mi „szabályaink” szerint jár el. A legfontosabb azonban az őszinteség, ezt ne felejtsétek! Ér bevallani egy kocka csoki félrelépést is! 🙂
Tipp: aki ír saját blogot, az ott is beszámolhat heti bontásban a kihívásról, csak küldje el emailben nekem a bejegyzések linkjeit februári kihívás címmel. Aki használ Instagramot, az a kihívás idején februárban címkézze fel az általa elfogyasztott ételek képeit az alábbiak szerint: #februaricukormenteskihivas. Lesz egy jó kis online albumunk!
Sok sikert mindenkinek! Hajrá!
Én követni fogom az írásaidat. És ötleteket fogok lopni:)
Gabi
Megfontolandó a csatlakozás! Én is épp a napokban konstatáltam, hogy eléggé elkanászodtam az utóbbi időben. Szerintem belevágok! Együtt inspiráló! Köszi az ötletet!:)
Oh, én pedig már azt reméltem, hogy márciusra halasztódik… 🙂 Akkor ma még gyorsan ennem kell fánkot és utána belevágok!
Imola
Hajrá! Én glutén-, tej – és cukormentességet fogadtam 3 hónapra. Most készült el az első kenyér.
Én is veled tartok!
Orsi
Én már 2 hónapja candida diétán vagyok és most kezd már elmúlni az akaraterőm úgyhogy ez a kihívás pont jókor jön, és pont megfelel a candida diéta szabályainak 🙂
Nálam nagyon aktuális, most derült fény IR gyanúra és nem szeretném, ha a gyanúból valóság lenne! Csatlakozom a csapathoz!
Szia Zita!
Ez nekem eléggé paleo gyanús, csak nem kacsingatsz? 🙂
Szuper jó az ötlet és nagyon sok kitartást kívánok, biztosan nagyon jó lesz, és a hónap végére őrülten jól fogod érezni magad. Követni fogom a tapasztalataidat, nagyon kíváncsi vagyok, Te miket tapasztalsz.
Sok sikert!
Hát az ünnepek alatt mi is eléggé elkanászodtunk… kicsit megcsúszva, de csatlakozom hozzád én is. Amit írtál, mind menni fog, kivéve a reggeli kávét 🙁 Anélkül nem indul el a napom. De napi másik két kávémról le tudok mondani. Az nem baj, ha így nem leszek versenyben, ha végig tudom csinálni ezt a hónapot, már biztos hogy nyertem 🙂
Sok sikert és kitartást Neked is!
Szia! Kicsit későn, de még éppen jókor találtam rá a felhívásodra! Remélem az elmúlt két naptól eltekinthetünk és akkor én is belevágok! Egyetlen kivétellel: a tojást és a tejterméket nem ígérem, hogy elkerülöm, de megígérem, hogy csökkentem! A többit betartom! 🙂
Örülök a sok-sok kommentnek! Nem baj, hogy ha csak február 3-án vagy 4-én vágtok bele, a lényeg, hogy csináljátok!
Mindenki igazítsa a saját ízléséhez a kihívást! A lényeg az őszinteség önmagunkhoz!
Since I can’t read Hungarian, I’m going to assume this is a green smoothie using kale. 🙂 I have heaps of kale in my garden but haven’t tried it in a smoothie yet. I must do that soon. 🙂
A férjem rábeszélésére mi is belevágunk.
Rettentő nehéz lesz, mert én nagyon édesszájú vagyok.
Még egy kérdés a végére: A gyerekekkel is csináltatjátok? (nekem három 5 év alatti kicsim van)
Jenis!
Nincsenek még gyerekeim, szóval nem tudok nyilatkozni. Gondolom az 5 év alatti gyerekeid nem esznek olyan sok cukrot, szóval nem tudom mennyire tűnne fel nekik, hogy csokit, édességet nem adsz nekik. Bár, ha kakaót isznak minden reggel, akkor nehezen kivitelezhető. Javaslom, hogy a férjeddel csináljátok, a gyerekeknél, meg ahol és amikor lehet legyél kreatív (pl. süti helyett banánt adsz nekik)! Te ismered a gyerekeidet és te tudod, hogy náluk mit, hogy tudsz bevetni, mit esznek/nem esznek.
Ez jókor jön, férjem épp a böjt közelgö hét hetére tervezett ilyen cukormentes étrendet, én is megpróbálom támogatni és tartani, kíváncsian várjuk a bejegyzéseket!
Márta
Ma olvastam ezt a bejegyzést, de mivel màr tavaly is irigyeltelek kicsit az édességmentes februàrért, úgy döntöttem, veled tartok. Én nagyon édesszàjú vagyok, mostanàban minden ebéd és vacsora utàn eszem valami édeset, (ha csak aszalt gyümölcsöt is) s ezt soknak tartom. A mai nap egy krémessel elbúcsúzom lélekben a finom édességektöl, s felkészülök a finom gyümölcskoktélokra, zöldségdús napokra. (Ez a része nem lesz nehéz, imàdom a zöldségeket, gyümölcsöket. A lemondàsnàl szàmitok nehézségekre.) Gondoltam, mivel holnap, 5-én kezdek, a 4 nap kezdéssel meghosszabbitom a februàrt. Érdeklödéssel vàrom a blogbejegyzéseidet.
V. Ildikó
Jövök FA!
Megírtam én is az alapvetést!
http://kicsivu.hu/archives/2013/02/06/februari-kihivas-maximum-iz-no-cukor/
Mindent bele!:)
Én is belevágtam! 🙂 Várom a bejegyzéseidet.
Cukorbetegként én is követem, és sok jó ötletet kapok Tőled. Köszi 🙂
Közzé is tettem a honlapomon.
http://www.drszkatalin.hu
Bár csak most hallottam róla, örömmel láttam a felhívásod. Nagyon jó a kezdeményezés, és csak támogatni tudom.