Régen volt már szuper reggeli recept a blogon. Utoljára februárban ezt a kókuszos dió-kesudió-mandula kását készítettem. Isteni finom! Meg kell csinálnom újra!
Szóval mi is ez chia pudding? Először is néhány szót a chia magról. A chia, más néven azték zsálya, őshonos Közép- és Dél-Amerikában, ahol az aztékok alapvető élelmiszere volt a Kolumbusz előtti időkben. A chia mag szuper élelmiszernek számít, mert többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, mint az omega-3, omega-6 és omega-9 zsírsavak. Ezen kívül gazdagon található benne természetes rost, fehérje és ásványi anyag, mint például kálcium és magnézium. Ezenkívül gluténmentes és még az áfonyánál is több antioxidánst tartalmaz (forrás és még több infó innen).
Korábban már használtam chia magot, de többnyire eddig csak vegán süteményekben tojás helyettesítésére. A chia mag ugyanúgy viselkedik, mint a lenmag, vagyis vízzel/folyadékkal keverve kocsonyássá válik és kötőanyagként szolgál. Persze nem úgy kell elképzelni, hogy mindenféle süteményben lehet tojást helyettesíteni lenmaggal vagy chia maggal. Nagymamám tejes pitéjébe például nem tennék tojás helyett chia magot. 🙂 De az esetek többségében megoldható a csere és még meg is emeli ez a chia/lenmag plusz víz keverék a süteményt egy kicsit, persze nem annyira, mint egy tojás, de egész jó eredmények születtek már a konyhámban. A tojás helyettesítésén túl gazdagabbá teszi süteményünket és nyugtassuk magunkat, hogy a chia maggal dúsított süteménnyel értékes tápanyagokat is viszünk be a szervezetünkbe.
Kocsonyásodása miatt kiváló puding készíthető chia magból. Gyerekkoromban készült pudingok állagához nagyon hasonló rezgős, kocsonyás, puha finomság lesz belőle (csak nem lesz bőrös a teteje), ha összekeverjük ezzel-azzal. Az ízesítések száma korlátlan! Színezhetjük is, például barnára, ha kakaót teszünk bele, vagy zöldre, ha matcha tea port. Merész, de pink desszertként is debütálhatna, ha céklaporral színeznénk! Lehet, hogy ki is fogom próbálni! 🙂 Mi reggelire ettük, de délutáni nasinak is kiváló lehet.
Ha egyszer (a hangsúly a „ha” szón van, igazából ez egyelőre csak álmodozás) lesz egy saját kávézóm-reggeliző helyem – ahol nemcsak tojásrántottát, brióst, croissant vajjal és lekvárral lehet majd enni, hanem palacsintákat, muffinokat, gofrikat, különleges kásákat, stb. -, akkor ez a chia puding biztosan bekerül a menübe. Ha pedig van olyan hely jelenleg Magyarországon, aki nyitna az újdonságok felé, az kedvezzen nekünk és vegye fel a chia pudingot a reggeli menüjébe! 🙂
Vegán cukormentes banános chia puding
Hozzávalók 2 főre:
– 2-3 db érett banán (elég kettő is, de ha édesebbre szeretnéd, akkor tegyél bele hármat), villával pépesre törve
– 4 evőkanál chia mag
– 1 és 1/4 bögre mandulatej (rizs-/zab-/szójatej is használható)
– 1 vaníliarúd kikapart magjai
– törökmogyoró
Készítsük elő előző nap a reggelinket. Egy tálban a chia magot keverjük össze a mandulatejjel és hagyjuk állni a hűtőben éjszakára. Ha elfelejtettük előkészíteni előző este, nincsen gond, mert reggel is megtehetjük, de hagyjuk állni legalább egy-két órát, amíg kocsonyássá válik az állaga.
A törökmogyorót száraz serpenyőben pirítsuk meg 7-8 perc alatt és aprítsuk durvára.
Az összeállt chia magos mandulatejet keverjük össze a pépesre tört banánokkal és a vaníliával. Adagoljuk tálkákba és tálaljuk a pirított törökmogyoróval megszórva.
Tengerlea says
Fini volt köszönjük a receptet!
Zizi says
Örülök, hogy ízlett!
Zsófi says
Hmm, fincsi! 🙂 Ma ezt reggeliztem, és már holnapra is be van készítve! Egyszer már próbálkoztam a chia pudinggal, amit bár bekanalaztam, de nem volt valami nagy élmény (egy híg, kakaós lötyi volt, nem rossz ízzel, de az állaga borzalmas volt), és amikor kivettem reggel a hűtőből, ez sem volt sokkal biztatóbb. De amikor belekevertem a banánt, máris sokkal jobb lett. Mostanában rákaptam az ilyen gyors reggelikre (jó, hát főleg a hűtős zabkására :D), azt hiszem, ezt is felveszem a sorba. Köszi! 🙂