Mérföldkő! Amikor egy évvel ezelőtt az első hetekben a szoptatás nehézségeivel küzdöttünk, akkor nagyon távolinak tűnt az első születésnap. Aztán pikk-pakk, álmodtunk egyet és felébredtünk Ádi első születésnapján. 🙂 Ilyen gyorsan eltelt az első év! Természetesen voltak nehezebb napok és könnyebbek, néha könnyekkel, de többnyire sok-sok mosollyal, kacagással, hahotázással. Utaztunk együtt hármasban sokat – egyelőre Magyarországon -, az esetek többségében vonattal, szóval Ádi kiérdemelhetné a legifjabb, legtöbbet vonatozó kisbaba címet a MÁV-tól. 🙂 Sok-sok újdonságot tanulunk mindannyian, Ádi is az életről, meg mi a szülői lét minden velejárójáról (aggódás, féltés, boldogság, büszkeség, stb.).
A mai napunk csodálatosan telt. Énekeltünk, majd jött néhány apró ajándék. Aztán I. megetette Ádit egy kis kásával és gyümölccsel, amíg én elkészítettem ezt a vegán palacsintatortát. Amibe nem került természetesen cukor és egyéb más mesterséges édesítőszer. A palacsinták puhák és a banántól édesek, a „csokoládé” krém vagy nevezhetjük pudingnak, pedig egyenesen mennyei. Néhány nappal ezelőtt már elkészítettem és teszteltem Ádin. Ezt a csoki pudingot adtam neki uzsonnára. Hát, a vége az lett, hogy anya és fia együtt nyalták ki a tálat, amiben a krém elkészült. 🙂 Szóval most nagyobb adagot készítettem, így maradt holnap reggelire is, csak úgy magában vagy kásával tálalva.
A csokoládé azért került idézőjelbe, mert nem kakaóval készült, hanem annak „alternatív helyettesítőjével”, karobbal. Tudom, tudom, sokan nem szeretik az ízét, mert már hozzászoktunk a kakaóhoz. Azt kell, hogy mondjam, hogy pozitívan csalódtam a karobban. Szuper finom lett a vele készült krém, és ha a babát ehhez szoktatjuk, akkor nem fog fanyalogni, hogy milyen íze van. Aki még nem próbálta, annak üzenem, hogy nem kell megijedni, nincs borzasztó íze, csak más, mint a kakaóé.
És, hogy miért érdemes fogyasztani? „A karobot a szentjánoskenyérfa terméséből állítják elő. A sötétbarna színű és kissé édeskés ízű karobport a fa hüvelytermésében található magok szárítása és őrlése révén állítják elő. A karobpor a kakaóval ellentétben nem tartalmaz teobromint, amely egy, a koffeinhez hasonlóan serkentő hatású alkaloid. A karob emellett glutén- és laktózmentes, nem tartalmaz koleszterint és nátriumszegény. A karobot így nyugodtan fogyaszthatják gyermekek, várandós és szoptató anyukák, idősek, lisztérzékenyek, tejcukorra és kakaóra érzékenyek, csontritkulásban, szív- és keringési betegségekben szenvedők, valamint köszvényes betegek is. A karob köztudottan antioxidáns hatású, gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és élelmi rostokban.” (Forrás: innen)
Az első torta tehát vegán banános palacsintatorta lett csokoládékrémmel megkenve. Hihetetlen sikert aratott! Ádi egyszerűen megbűvölte, meggyömöszölte, szétkente, majd befalt belőle egy adagot (közben anya és apa is csipegetett kicsit belőle). 🙂 Természetesen a csap alatt végeztük mindannyian, mert mindenki, és főleg Ádi, csokis lett valahol. A lakmározás és magunk rendbe szedése után pedig csodálatos napsütésben elmentünk a Városligetbe sétálni egy nagyot. Piknikeztünk, játszótereztünk. Estére természetesen kidőlt a sok-sok újdonságtól és izgalomtól. Hát így telt az új időszámítás szerinti 365. napunk! 🙂
Boldog születésnapot kisfiunk! Nagyon-nagyon szeretünk téged! Anya és Apa
És lássuk a torta bűvölést, majd a végén a receptet!
„Na, vágjunk bele! Nézzük anya mit rakott össze nekem!”
„Oh, la la! Ahogy a franciák mondanák…”
„Húúú, ez egyre izgalmasabb!”
„Nyamm!”
„Anyám, add el a házat! Ez egyre finomabb!”
„Anya, te egy szuper szakács vagy! Úgy szeretlek a sok finom főztödért… meg mindenért!” 🙂
Az előke, ami kiállta a próbát: Monkie
Vegán banános palacsintatorta csokoládékrémmel (nemcsak babáknak, laktózmentes, vegán)
Hozzávalók:
Közepes méretű amerikai palacsintákhoz (kb. 8-10 db):
– 2 db érett banán, villával pépesre törve
– 40 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
– 60 g tönköly fehérliszt
– kb. 150-200 ml rizstej (zab- és mandulatej is használható)
– 1 evőkanál foszfátmentes sütőpor
– 1/2 vaníliarúd kikapart magjai
– kevés kókuszzsír a sütéshez
A csokoládékrémhez (nagyobb adag lesz belőle):
– 1 db közepes méretű érett avokádó, magja eltávolítva, húsa kikanalazva a héjából
– 2 db érett banán
– 2-3 evőkanál karobpor (kakaóval is lehet helyettesíteni)
– 2 evőkanál mandulavaj (opcionális)
– egy kevés rizstej (a megfelelő állag eléréséhez, ne legyen túl sűrű, de túl híg se, hogy tudjuk kenni)
Tegyük egy mélyebb tálba a krém hozzávalóit. Botmixerrel pürésítsük simára, majd felhasználásig tegyük hűtőbe.
Egy tálban keverjük össze a liszteket a sütőporral és vaníliával. Adjuk hozzá a pépesre tört banánt és rizstejet, keverjük, amíg sima, sűrű tésztát kapunk (ha túl sűrűnek találjuk, hígítsuk egy kevés mandulatejjel). Hagyjuk 5 percet állni, hogy a tészta megkeljen.
Tegyünk egy kevés kókuszzsírt a teflonserpenyőbe és forrósítsuk fel. Kisebb adagot kanalazunk (2 adag is mehet egyszerre) a palacsinta tésztából a serpenyőbe, közepes lángon sütjük az egyik oldalukat, amíg aranybarnák lesznek. Megfordítjuk és a másik oldalukon is sütjük 1-2 percig.
Várjuk meg, amíg kihűlnek a palacsinták, majd kenjük meg mindegyiket a krémmel és rétegezzük egymásra. Marad annyi krém, hogy akár a külsejét is bevonhatjuk vele.
Gastro Réka mondta
Isten éltesse Ádit! Nagyon helyes fiú lett! Gratulálok! 🙂
Zizi mondta
Köszi, Réka!
Orsi mondta
Hát ez a fotósorozat nagyon aranyos! 🙂 Isten éltesse Ádit!
Orsi legfrissebb bejegyzése: Zöldspárgás rizottó
Zizi mondta
Köszönjük, Orsi!
Erika mondta
Nagyon Boldog Születésnapot! 🙂 Micsoda finomság és milyen gyönyörű nagyfiú! 🙂
Zizi mondta
Köszi!
Eszter Dublinból mondta
Hú ez nagyon fincsi lehetett! Azt az örömöt a kis arcán…! Nagyon édes! Boldog Szülinapot a kislegénynek!
Zizi mondta
Köszi! Nagyon finom, szülőknek is ízlett! 😉
Kicsi vú mondta
Isten éltesse a nagyfiút! Nagyon cukik a fázisfotók. Látszik, hogy szereti a hasát. 🙂