Végre sütöttem valamit! Az utóbbi időben ilyen ritkán fordult elő! Használom a sütőt, de többnyire sütőtököt készítek. Igaz a héten megint bekapcsoltam, készítettem egy tepsi rakott sütőtököt, ami a hűtőben lévő maradékokból lett összedobva és mint mindig, az ilyen ételek a legsikeresebbek és legfinomabbak. Igaz?
Ez a kenyér nem olyan, mint a többi. Ez más. Egy újfajta dimenzióba repít… elkészíteni végtelen egyszerű, a „tésztáját” összedobni kb. 2 perc, aztán igaz hagyjuk pihenni néhány órát vagy egy éjszakát, de semmi dolgunk nincsen vele, csak berakjuk a sütőbe, várunk kb. 30-40 percet és kész is a csoda. A kenyér.
És, hogy miből áll? Van benne napraforgómag, mandula, lenmag, chia mag, zabpehely, egy kis juharszirup, kókuszolaj, só és egy különleges – nekem újdonságnak számító – alapanyag: útifű maghéj. Ez is egy superfood, vagyis szuper élelmiszer, sok-sok olyan tulajdonsággal, amelyek kedvezően hatnak a szervezetünkre.
Elsőként említendő 85%-os (!!!) rosttartalma, amely elősegíti a bélfalon található lerakódásokat kipucolni a szervezetünkből, ha kúraszerűen fogyasztjuk. Ezenkívül csökkenti a koleszterin- és vércukorszintet, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot, valamint segít székrekedéses panaszok esetén is. Vegetáriánus zselésítő anyagként is használható (hasonlóan a lenmaghoz és a chia maghoz) állati zselatin helyett. Még több információ erről a fantasztikus szerről itt, ahol megtalálhatjátok az is, hogy hogyan alkalmazzuk kúraszerűen (néhány recept itt, egy videó pedig itt).
Ha sikerül beszereznetek ezt az alapanyagot (online vagy bio boltokban, reformboltokban keressétek) feltétlen próbáljátok ki ezt a kenyeret, ami egyébként rendkívül „elfoglalt anyuka barát” verzió. 🙂 Azt hiszem, az, hogy úgy süthetünk kenyeret, hogy 2 percig tart előkészíteni, mindenképpen fontos a ma rohanó emberének. A recept Sarah-tól van, aki egy barátnőjétől tanulta. Olyan igazi skandináv, sötét, enyhén édeskés kenyér. Legközelebb én egy kicsivel több sót fogok beletenni, hogy egy picit elvegyek az édeskés ízéből. Simán sütve is kiváló, azonban pirítva, házi kesudióvajjal és anyukám cukormentes szilvalekvárjával megkenve, igazi energiabomba reggelinek számít.
Ropogós magvakkal teli kenyér (liszt- és élesztőmentes)
Hozzávalók:
– 1 bögre napraforgómag
– 1/2 bögre lenmag
– 1/2 bögre mandula (vagy törökmogyoró)
– 1 és 1/2 bögre zabpehely
– 4 evőkanál útifű maghéj
– 2 evőkanál chia mag
– 1 teáskanál só
– 1 evőkanál juharszirup
– 3 evőkanál kókuszolaj (olvasztva)
– 1 és 1/2 bögre víz
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)
Lehetőleg egy szilikon kenyérformát (például ilyet) használjunk, amelyből könnyű kifordítani a kenyeret és nem kell kikenni, kibélelni semmivel.
A szilikon formában keverjük össze a száraz hozzávalókat: napraforgómag, lenmag, mandula, zabpehely, útifű maghéj, chia mag és só. Egy tálkában keverjük össze a vizet, a juharszirupot és a kókuszolajat (figyeljünk rá, hogy a víz ne legyen nagyon hideg, hogy a kókuszolaj ne kezdjen el megszilárdulni). Ezt a nedves keveréket öntsük a szilikon formába és kanállal jól keverjük el, hogy a száraz hozzávalókat mindenhol befedje a nedves keverék. Ilyenkor adhatunk még hozzá 1-2 teáskanál vizet, de egyesével adagolva, hogy tényleg nedves legyen a „kenyértészta” (nekem szükség volt még néhány teáskanálnyi vízre, hogy jól összeálljon). A kanállal szépen simítsuk, lapítsuk le a tetejét és hagyjuk a konyhapulton állni legalább 2 órát vagy egy éjszakát (én az utóbbit javaslom, ha így járunk el, akkor takarjuk le egy konyharuhával).
Melegítsük elő a sütőt 175 fokra. Tegyük a szilikon formát a sütőbe, középre a rácsra. Süssük 20 percig. Ekkor vegyük ki és óvatosan, kesztyű segítségével fordítsuk ki a kenyeret a formából és fejjel lefelé tegyük vissza a sütőbe, közvetlenül a rácsra és süssük kb. 40 percig. Akkor jó, ha enyhén megütögetjük egy kanállal és üreges hangot hallunk.
Várjuk meg, amíg teljesen kihűl, csak utána szeleteljük. Dobozban tárolva 4-5 napig eláll, de nem fog addig kitartani! 🙂
mimimo mondta
Szia Zizi, szerinted kihagyhatom a chia magot? Éppen nincs itthon, de nagyon izgat ez a recept 🙂
Zizi mondta
Itt most az útifű maghéj a lényeg, az kihagyhatatlan. A lenmag is zselésítő, szóval reménykedjünk, hogy az és a maghéj elegek lesznek. De lenmagból mindenképpen pótold a kihagyott chia mag mennyiségét. Azért jelezz vissza, hogy milyen lett így!
murok marci mondta
én tegnap sütöttem. útifümaghéjam nem volt, reménykedtem, hogy a chiamag és a lenmag összefogkja tartani. nem lett 100%, így legközelebbre beszerzem az útifümaghéjat is hozzá 😉 de ettöl függetlenül nagyon finom 🙂
murok marci legfrissebb bejegyzése: kenyerek kenyere – brot der brote
Zizi mondta
Igen, az útifű maghéj kihagyhatatlan. Legközelebb én is egy kicsivel több vizet adok hozzá, hogy még jobban összetapadjon vagy még jobban szeletelhető legyen!
Kata mondta
Szia Zizi.
Regota szemezek a recepttel, de nincs lehetosegem szilikonos format beszerezni. Milyen alternativat javasolsz? Kokuszzsirral lekent sutopapir a kenyerformaba?
Nagyon koszi!
Zizi mondta
Igen, szerintem az jo lesz!
Gabby mondta
tudod, hogy kb mennyi a kaloriatartalma 1 szelet kenyernek?
Zizi mondta
Nem, sajnos nem. Te kiszámoltad?