Ez a banánkenyér az elmúlt hetekben többször elkészült nálunk. Kipróbáltam, teszteltem a receptet és jó. Egy tesztelés még hátra van, gluténmentes verzióban is szeretném elkészíteni. Ha elkészül, ez a bejegyzés fog frissülni a gluténmentes verzió leírásával.
A héten, csütörtökön is nagy sikert aratott ez a banánkenyér a TV2 Babavilág című műsor dolgozóinak körében, ugyanis ezt készítettem el adásban (ami majd májusban kerül a képernyőre). A műsor miatt utána olvastam egy kicsit ennek a sütinek és kiderült, hogy az 1930-as években jelent meg először szakácskönyvekben az USA-ban és azért született meg, hogy a drágának számító, de már nagyon érett banánokat ne dobják ki a háziasszonyok, hanem egy ilyen „kenyérbe” sütve használják még fel. Ez csak a nevében kenyér, a valóságban sütemény, kiváló reggelire, nassolni vagy délutáni teázáshoz, kávézáshoz. Bababarát verzió (18 hónapos kortól ajánlott) is, ugyanis a három banánon kívül három evőkanál juharszirup van benne, ennyi az összes édesítés. Ezenkívül darált mandula, zabpehely „nehezíti” a tésztáját, valamint fahéj és vanília hozza ki belőle a maximumot. Szerintem vasárnap feltétlen süssétek meg!
Még több banánkenyér:
Vegán földimogyoróvajas
Cukormentes datolyás olívaolajos
Vegán mandulás csokoládés
Diós csokoládés
Mandulás banánkenyér (laktózmentes, vegán)
Hozzávalók:
– 3 db érett banán
– 1 és 1/4 bögre darált mandula (lehet darált törökmogyoróval, dióval is helyettesíteni)
– 1 és 1/4 bögre zabpehely
– 1 és 1/4 bögre tönköly fehérliszt
– 3/4 bögre mandulatej (rizs-, zab-, szójatej is használható)
– 3 evőkanál juharszirup
– 3 evőkanál kókuszolaj, felolvasztva
– 1 evőkanál chia– vagy lenmag
– 3 evőkanál víz
– 3 és 1/2 teáskanál foszfátmentes sütőpor
– 1/2 teáskanál só
– 1/2 teáskanál őrölt fahéj
– 1 db vaníliarúd kikapart magjai
Kétféleképpen tehetjük bele a banánokat. Vagy mindhárom banánt villával pépesre törjük és a tésztához adjuk, vagy csak kettőt törünk pépesre, a harmadikat pedig hosszában félbe vágjuk és a sütemény tetejére tesszük. Én mindkét változatot kipróbáltam. Ha mindhárom banán a tésztájába kerül, akkor picit édesebb lesz a sütemény.
Tegyük egy tálba a pépesre tört két banánt. Öntsük hozzá a mandulatejet, a kókuszolajat és juharszirupot. Adjuk hozzá a sót, fahéjat, a vaníliát és jól keverjük el.
Közben egy kis tálkában keverjük össze a chia magot a vízzel és hagyjuk állni 6-8 percig, amíg zselés állagú lesz (ez helyettesíti a tojást). Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
Adjuk a zselés állagú chia magot a tésztához és jól keverjük el. Jöhet a liszt, a zabpehely és a darált mandula. Az összekevert tésztát öntsük egy 25 cm hosszú püspökkenyér formába, tegyük a tetejére a hosszában félbe vágott banánt és 180 fokon süssük 40-45 percig (végezzünk fogpiszkáló próbát, hogy jól átsült-e már a kenyér, akkor jó, ha a fogpiszkálóra már nem ragad semmi).
Memoni mondta
Ez nagyon guszta! 🙂
/ Nekem csak 1,5-2 óra elteltével zselésedik be a chia mag, ez nem normális, igaz?
Zizi mondta
Maximum 10 perc után zselés állagúra kell összeállnia a vízzel. Próbáld ki darált lenmaggal!
Zsófi mondta
Kedves Zita,
Használhatok chia mag helyett tojást? Ha igen, mennyi tojás kell hozzá?
Köszönöm
Zsófi
Zizi mondta
Igen, használhatsz! Egy tojás elég lesz bele!
Zsófi mondta
Szia Zita,
Megsütöttem a „kenyeret”. Ízre finom volt, de hosszabb sütési idő ellenére is egy ragacs maradt a belseje. Mindhárom banánt beleraktam a tésztájába, lehet,hogy ez sok volt? Vagy amiben nincs több tojás az ragadós marad, mert amiket eddig sütöttem paleosokat, azokba min 4 tojás kellett.
Köszi Zsófi
Zizi mondta
Zsófi!
A banánkenyér simán süthető tojás nélkül. Találsz még vegán banánkenyereket a blogomon, azokban sincsen tojás. A banán mindig nedvesen tartja a tésztát, tehát arra számítani kell, hogy három banántól szaftos marad a tészta és nem lesz száraz. Az állag függhet a zabpehely és a liszt minőségétől is. A banánkenyér belseje sütés után is „ragacsos” marad, de nekem nem maradt ragacs a belseje!
Balogh Emese mondta
Megsutottem. A lisztet mandulaliszttel helyettesítettem. Isteni lett! Koszonom a receptet! ?❤️
Zizi mondta
Örülök, hogy ízlik a banánkenyér!
csilla mondta
halihó, megsütöttem az imént gluténmentesen. a tönköly egészét amolyan házi keverésű “all purpose” lisztre cseréltem: hajdina- és csicseriliszt, amik minden összetartanak 1/3-1/3 arányban, a maradék pedig vegyesen zabpehelyliszt és keményítő – gondoltam,
amúgy is jót tesz utóbbi a tojás nélküli sütésnek. hasonló elven a sütőport szódabikarbóna+almaecet keverékére cseréltem, illetve a chia tojás helyett útifűmaghéj-tojást használtam (a chia mag a gluténmentes sütéskor nekem sosem tapasztotta össze a tésztát). Így viszont egy órára növekedett a sütési idő, de szép az állaga,
nem esik szét, pedig langyosan is kénytelen voltam szelni belőle 🙂 Remélem, segíthettem ezzel annak, akit bánt a glutén, vagy hasonlóan szeret kísérletezni…
Zizi mondta
Szia Csilla!
Köszönöm szépen a részletes beszámolót a banánkenyér gluténmentes elkészítéséről! 🙂
Szép estét,
Zita