Bambusz tálka és kanál: innen rendeltem
Sokáig ültem ezen írás felett, elkezdtem, majd hetekig állt a szerkesztőben. Aztán, amikor majdnem kész lett, akkor gondolkodtam, hogy egyáltalán megjelentessem-e. Végül csak ráklikkeltem a „Közzététel” gombra. Szeretném jelezni, hogy ezek a saját tapasztalataim és a mások által leírt, általam elfogadott nézeteket tükrözik. Nem vagyunk egyformák, nyilván sokan másképp látjuk a világot. Tehát az itt leírtak nem biztos, hogy egyeznek a ti véleményetekkel. Ha csak egy információ a leírtak közül segítségetekre van, már azért megérte megjelentetni ezt az írást.
Köszönöm a megértéseteket.
————————————-
Amikor végiggondoltam, hogy miről is fogok írni ebben a bejegyzésben, akkor egyből beugrott Fűszer és Lélek, vagyis Eszter egyik korábbi bejegyzése „Kedves gravidák!” címmel. Majd olvassátok el, mert vicces. Éppen Eszter bejegyzése miatt gondolkodtam el, hogy mi legyen a bejegyzésem címe… hozzátáplálás, a kezdetek? Aztán anyukám odaadta ezt az „őskori” kis füzetet, amelynek ez a címe: Táplálj helyesen, édesanyám! Mert ugye mi a legfontosabb? Az, hogy megfeleljünk a védőnőnek, a gyermekorvosnak, a szomszéd néninek vagy pedig, hogy gyermekünk egészséges, jól fejlődő és jól táplált kisbaba, gyermek legyen… aki ráadásul jókat eszik, szereti a pocakját és elégedett anyu főztjével. Gondolom, az utóbbit szeretnénk mindannyian. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne kérjünk tanácsot, segítséget másoktól. De, kérjünk és persze olvassunk utána a témának, aztán hallgassunk az anyai megérzésünkre is, figyeljük meg, hogy mi ízlik a babának, vállaljuk fel a döntésünk felelősségét és cselekedjünk saját belátásunk szerint.
Éppen ezért jelzem, hogy az itt leírtak (saját tapasztalat) csak tájékoztató jellegűek és anyatejes babára vonatkoznak. Én például a szilárd étel után simán tudok szoptatni, Ádinak nem lesz semmi baja tőle. Egy barátnőm azt mondta, hogy ő gyümölcs után nem ad tápszert a kisfiának, mert őt meghajtja. Szóval minden baba más, szent írás pedig nem létezik (szerintem).
Ádi születése előtt tájékozódtam egy kicsit. Nem sokat tettem, csak annyit, hogy elolvastam a híres természetgyógyász Ferencsik István „Gyermekeink táplálása” című könyvét. Már évekkel ezelőtt beszereztem a könyvet antikváriumból egy barátnőm tanácsára, aztán nem is nyúltam hozzá tavalyelőtt őszig. Akkor elolvastam, aztán úgy döntöttem, hogy majd, ha a hozzátáplálásnál tartunk, akkor újra átfutom. Zseniális a könyv, de mai világunkban, amikor az ízek rabjai vagyunk, elég nehéz kivitelezni a benne leírtakat. Azt mindenképpen javaslom, hogy csak nyitott szívvel és lélekkel üljetek le a könyvet olvasni, mert Pista bácsi bíráló szavai rátok is hatással lesznek! 🙂 Azonban nagyon sok hasznos információval szolgál a könyv és bizonyos dolgokat meg is tudok valósítani majd Ádi étkeztetésében.
Néhány fontos információ, amelyekkel a hozzátáplálás során találkoztam vagy tapasztaltam…
Melyik az a zöldség, amelyet leggyakrabban összekevernek más zöldséggel esetleg gyümölccsel, hogy gazdagabbá tegyék a baba ételét? Ha nincs meg a válasz, segítek. A burgonya. És mi a baj vele? Csak annyi, hogy a burgonya igen magas keményítőtartalmú táplálék és a fogak (őrlőfogak) megjelenése előtt nem lenne szabad adnunk a babáknak, ugyanis a csecsemőnek a fogak megjelenése előtt a nyálából ekkor még hiányzó ptyalin nevű fermentum miatt nem tudja a keményítőt megemészteni. Ha ezt nem tartjuk be, akkor előfordulhat, hogy a baba nyugtalan lesz, szélgörcsei lesznek, a gyomrában pedig a ptyalin hiánya miatt a keményítő megsavanyodik, majd alkohollá erjed. Ez a baba emésztőrendszerét beszennyezi és táptalajt nyújt a hurutképző és más kórokozó baktériumoknak. Egyik barátnőm jelezte is, hogy a nagyobbik kisfia ki is hányta a burgonyát (akkor ő még nem tudott erről), így nem adott neki többet egy éves koráig. Persze jöhet a kérdés, hogy akkor várjunk az őrlőfogak megjelenéséig és utána adjunk csak burgonyát? Ez olyan esetben nehezen kivitelezhető, mint a tejtesónknál, Zizinél, aki néhány napja lett egy éves és még nem bújt ki egy foga sem! Én egyelőre nem adtam burgonyát Ádinak, várok még vele néhány hónapot.
Mi alma helyett sárgarépával indítottuk a szilárd ételek bevezetését. Két hétig csak ezt ette Ádi. Utána felépítettem neki az almát, aztán jött a sütőtök, a cékla, a zeller, a petrezselyemgyökér és nemrég a paszternák. Persze a cékla a legkevésbé nyerő, de ha keverve van répával és például almával, akkor simán megeszi. Az új szerelem a sütőtök paszternák kombó! Nekem is nagyon bejön… még az is lehet, hogy megihlet egy receptre! 🙂 A Jolly Joker persze az alma. A biopiacon ismerkedtünk meg a Florina almával, ez elég édes, éppen emiatt baba almának is hívják, vagyis ezt javasolják babáknak. Persze Ádinak is nagyon bejött, imádja!
Igyekszem a szezonalitásra figyelni a saját étkezésünkben, így Ádi étkezésében is, vagyis egyelőre kerülöm a déli gyümölcsöket és olyanokat adok csak, amelyek itt Magyarországon jelenleg szezonálisak. A banánról érdemes tudni, hogy a legjobban permetezett gyümölcs a világon. Én emiatt hanyagolom a banánt… Ádi úgyis fog eleget enni életében, most nem akarom még a szervezetét ezzel szennyezni (mármint a permetszerekkel). A fentebb említett őskori füzet a következőt írja: „Narancs, mandarin , grapefruit: levüket adhatjuk 3-4 hetes csecsemőnek. Eleinte teában, feles hígításban, cukorral édesítve.” (!!!) – No comment!
Van még a füzetben egy-két hajtépő gondolat (számomra), azonban találtam hasznos információt is, mégpedig, hogy az étkezés megkezdése előtt pár kedves szóval mondjuk meg a babának, hogy mit kap enni, mutassuk meg neki az ételt, keltsük fel az érdeklődését és játékkal, énekkel ne vonjuk el a figyelmét az evéstől. Én már volt, hogy énekléssel hívtam fel magamra a figyelmet… :), szóval nem elvontam a figyelmét, hanem inkább magamra és az evésre irányítottam, de persze ez elsülhet fordítva is.
Az ételtársításoknál figyelembe veszem Gitta tanácsát, mely szerint a gyümölcsöket nem igazán jó keverni sem egymással, sem zöldségekkel. Ez alól egyetlen kivétel az alma: akár más gyümölcsökkel, akár zöldségekkel lehet párosítani, nem fog emésztési problémát okozni. Ez akkor lesz fontos, ha Ádi többféle gyümölcsöt is fog enni.
Az almát nyersen adom, a zöldségeket pedig az esetek többségében tepsiben egy kevés vízzel felöntve megsütöm. Nagyon finom, édes marad az ízük. Általában 2 napra elegendő adagot készítek el, utána frisset sütök.
A kezdetek
Ádi 6 hónapos és 1 napos volt, amikor először kapott szilárd ételt.
A gyermekorvosunk tanácsára így építettük fel a répát, majd hozzá az almát (nekünk nagyon bevált ez a módszer). Természetesen a szilárd étel bevezetése mellett a napi többszöri szoptatás megmaradt.
1. nap – 1 adagolókanál répapüré ebéd + utána szoptatás
2. nap – 3 adagolókanál répapüré ebéd + utána szoptatás
3. nap – 20 ml répapüré ebéd + utána szoptatás
4. nap – 50 ml répapüré ebéd + utána szoptatás
5. nap – 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás
6. nap – 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
7-14. nap – 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
15. nap – 1 adagolókanál almapüré délelőtt tízóraira + utána szoptatás és 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
16. nap – 3 adagolókanál almapüré délelőtt tízóraira + utána szoptatás és 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
17. nap – 20 ml almapüré délelőtt tízóraira + utána szoptatás és 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
18. nap – 50 ml almapüré délelőtt tízóraira + utána szoptatás és 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
19. nap – 100 ml almapüré délelőtt tízóraira + utána szoptatás és 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
20. nap – 100 ml almapüré délelőtt tízóraira + utána szoptatás és 100 ml répapüré ebéd + utána szoptatás és 100 ml almapüré délután uzsonnára + szoptatás és 100 ml répapüré vacsora + utána szoptatás
21. nap – innentől legalább egy hétig napi 4 * 100 ml szilárd étel: egyik gyümölcs, egyik zöldség
Ezután kezdtük a répát leépíteni, a sütőtököt pedig felépíteni. Másfél hónap eltelte után már nem voltam túlságosan kemény és lazítottam a dolgon, tehát a céklát, paszternákot és a többi újdonságot, csak simán beépítettem Ádi étrendjébe. Ha láttam, hogy nem ízlik neki, akkor hanyagoltam néhány napig az adott zöldséget, majd újra elővettem és kevertem más zöldségekkel vagy almával. A mennyiségen is változtattam, mert Ádi általában többet eszik 100 ml-nél/alkalom.
Folyadék
Az anyatejen kívül Ádi eddig csak vizet ivott. Gyümölcslevet és teát sem adtam még neki. Több barátnőm is mesélte, hogy ők is csak vizet adtak és később a gyerekek csak a vizet fogadták el, a gyümölcslére sem voltak nyitottak nagyon (nyilván minél több ételt/italt megkóstolnak, ez annál inkább változni fog).
Ha kevesebbet fog Ádi szopizni, akkor növelni fogom a víz mennyiségét és bevezetem majd a növényi tejeket. Terveim szerint rizstejjel és mandulatejjel fogok próbálkozni, a tehéntejet hanyagolom.
Bolti bébiételek
Résen kell lenni és kötelező címkét olvasni! Teljesen ledöbbentem például az egyik cég vacsorára, lefekvés előtt ajánlott bébiételeitől. Van olyan, amelyikben van kakaó (koffeintartalom!!!) és cukor (ami felpörgeti a gyereket!!!). Vannak bio, csak zöldséget, csak gyümölcsöt és mondjuk vizet tartalmazó bébiételek. Egyszer piacoztunk, elcsúsztunk az idővel és sokára értünk volna haza, így vettünk bio répapürét és sütőtökpürét. Persze én is megkóstoltam és a sütőtöknek egyáltalán nem volt sütőtök íze, csak egyszerű pépesített zöldség íze. Amit én sütök a sütőben, az jó édes, össze sem hasonlítható a boltival! 🙂
Felhívom a figyelmeteket a Tudatos Vásárlók Egyesületének projektjére, amelyhez támogatókat keresnek, ugyanis bébiételeket szeretnének hivatalosan laboratóriumban bevizsgáltatni szakértő bevonásával. Bővebben a témáról itt.
————————————–
Egyelőre itt tartunk majdnem 9 hónaposan. Ha kíváncsiak vagytok a folytatásra, akkor majd a továbbiakról is írok beszámolót!
————————————
UPDATE:
Többen kérdeztétek, hogy mi a helyzet az édesburgonyával. Mivel az édesburgonya nemrég lett népszerű itthon és az esetek többségében Peruból, USA-ból vagy másik távoli országból érkezik, így az ökológia lábnyoma miatt nem veszek. Viszont termesztik most már Magyarországon is (Ásotthalom a batáta hazája), csak kevés helyen lehet kapni az ásotthalmi fajtát. Utána jártam és az édesburgonya keményítő tartalma ugyanolyan magas, mint a burgonyáé. Mindkettőnél kb. 20 g/100 g a szénhidrát-keményítő tartalom. Szóval, ha sikerül magyar édesburgonyát kapnom, akkor ki fogom próbálni Ádinál, csak később, ugyanúgy, mint a burgonyát.
Közben elkészült a termékteszt és 2014 márciusában publikálta is az eredményeket a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amelyet itt tudtok elolvasni!
Judyt mondta
Jaj nagyon vartam mar ezt a bejegyzest 🙂 es koszonom,mhogy a kozzetetelre nyomtal,mert sok haszos es erdekes info volt benne. Eleg hasonlo az elkepzelesunk a hozzataplalasrol,de nekem pl ujdonsag volt,h burgonyat ne adjak es ne keverjem a gyumit. Az emlitett esti papitol nekem is egnek all a hajam… Erdekes meg,h mar adtal zellert,nekem azt egy eves korig nem javasoltak,de szivesen kiprobalnam,mert en is nagyon szeretem. A bevezetesi sorrend egy technikai is mas,mint amit nekem javasoltak,sajnalom,h nem irtal korabban,mert ez nagyon szimpatikus,kovetkezo babanal igy fogom csinalni 😉 a dokitokra tovabbra is irigykedem 🙂
Zizi mondta
Judyt,
zellert egyszer adtam csak répával és petrezselyem gyökérrel keverve. Nem igazán jött be, de majd később próbálom újra. Egy barátnőm – akinek adok a véleményére – ad a kislányának zellert, mert náluk például a zeller nagy kedvenc. 🙂 Eddig minden OK vele. Gondolom azért túlzásba nem kell esni a zellerrel, csak mértékkel ki lehet próbálni.
Judyt mondta
Ja es hogy a babak mennyire kulonboznek: atti ugy nyakalja a ceklapuret mintha nem is tudom malnazsele lenne 😀 ellenben a sutotokot sutve nem csipi,mint ahogy a repat is paroltan szereti leginkabb.
Orsi mondta
Szia Zita! Azt írod, az itt leírtak csak anyatejes babára vonatkoznak. Én nem szoptattam a kisfiam, nem „kényelemből”, hanem mert egy gyerekkori betegségem (folyamatos gyógyszeres kezelés) miatt nem vállaltam. Ez saját döntésem volt, néha nincs más megoldás, mint a tápszer, mégis egészséges, kiegyensúlyozott gyerek lett a kisfiamból. Ettől függetlenül nagyon hasznos volt az írásod nekem, akár a hozzátáplálás, akár a bolti bébiételekkel kapcsolatban! Köszönöm, hogy ezeket leírtad!
Orsi legfrissebb bejegyzése: Quinoa saláta és pácolt sült tofu
Ancsa mondta
Kedves Zizi!
Ez egy olyan téma, ami garantáltan sokakat érdekel, úgyhogy még sokat írj erről! Nehéz egy vega kismamának (vagy bárkinek, aki nem a protokoll szerint képzeli el az etetést), olyan sok a kritika, az előítélet, és nagy a felelősség: hogyan tápláljam tényleg kiegyensúlyozottan a babámat! Én ezügyben nem sok segítséget kaptam, és nagyon féltem is, nem ártok-e. Leginkább attól tartottam, hogy egysíkú lesz a gyerekek étkezése, amíg nem ehetnek hüvelyest, magvakat, káposztaféléket, tejterméket, bogyós gyümölcsöt, déli gyümölcsöt. Szóját, tofut én nem akartam. Tejet én sem adok nekik, de nagy volt a nyomás rajtam, folyton azt sulykolta a védőnő, meg a gyerekorvos is, hogy az egyéves gyerekem naponta 4 dl tejet igyon meg! Érdekes, amit a krumpliról írsz: én azt minden főétkezéshez adtam (zöldségpürébe), hogy vegaként elég laktató legyen az étel (vagyis csak én gondoltam, hogy ettől tartalmasabb az étel), de azért is ragaszkodtam ehhez a megoldáshoz, mert ez kicsit lágyította az ízeket.
Ami nekem megnyugvást adott: hidegen sajtolt olajokkal és puffasztott amaránttal szórtam meg a pépet, hogy gazdagítsam.
Mosolyogva olvastam, hogy milyen precízen építed fel az étkezést, visszaidézte bennem az érzést, ahogy az első gyerekemnek még nagy figyelmet tudtam szentelni, mert volt rá időm, energiám. Máté érkezése után minden felborult és a kóstoltatás pár lépését átugrottuk. Első nap fél alma, második nap egy egész. 🙂
Ancsa legfrissebb bejegyzése: Lázas vagyok, már megint lázas
Ancsa mondta
Kedves Zizi! Megtaláltam a könyvecskét, ami nekem segítséget nyújtott a gyerekeim étrendjének összeállításában. Van benne szó vegetáriánus és vegán anyukákról, csecsemőkről, kisgyerekekről. És ami engem megnyugtatott: a lehetséges hiányállapotok megelőzéséről. Lehet, hogy neked is segítséget nyújtana. REISINGER Orsolya, Mérlegen a vegetarianizmus,A növényi étrend betegségmegelőző hatásai, Útmutató kismamáknak és kisgyermekes családoknak, Oltalom, Bp., 2003
Ancsa legfrissebb bejegyzése: Lázas vagyok, már megint lázas
Zizi mondta
Köszi Ancsa! Rá is keresek a könyvre és megrendelem!
Anazar mondta
A citruslé cukorral tanács grandiózus!!
Micsoda precizitás! Én nem ml-eztem annak idejen. Elé raktam egy kisebb adagot, legtöbbször csak úgy, egy tálkában, Ő pedig belemártotta az újjait és leszopogatta. Így kóstolgattunk, nem volt kanalas force feeding. Sütőtökkel kezdtük meg édesburgonyával (ez utóbbi portugál volt meg spanyol). Krumplit nem adtam neki, mert úgy gondoltam, hogy ha egy felnőttnek nem jó ha krumplin él, hogy lenne már jó babának. Almát is csak bő négy hét után kapott, épp csak puhára főzve, villával áttörve. Az első banános széklet után sokkot kaptam :-)) Most ott tartunk, hogy 19 hónapos múlt. Még nem kóstolt bolti bébiételt. Igen, tele vannak cukorral, sóval, zsírral meg egyéb szeméttel. Ezen felül az velük még a gond (ha ez nem lenne elég), hogy kevés bennük a tápanyag, ugyanis a zöldségek, gyümölcsök agyon vannak főzve, a vitaminok nem viselik jól a tartós hőkezelést, aminek meg kiteszik ezeket a bébiételeket, hogy elálljanak a polcon.
Anazar legfrissebb bejegyzése: Sárgarépa mazsolával
Ági mondta
Szia Zizi,
Én az első két gyerekkel a hozzátáplálást még az USA-ban kezdtem meg, így a kinti szokás szerint rizs (később zab) pelyhet kevertem el anyatejbe es ezt adtam. Az elején még nagyon híg volt, aztán ahogy hozzászoktak a gyerkőcök egyre sűrűbre lehetett elkészíteni. Szerettem ezt használni, mert később is jól jöttek az ételek besűrítéséhez.
A harmadik babámmal, immár itthon, jövő hónaptól válik aktuálissá a hozzátáplálás. Még gondolkodok, hogy ezt a rendszert kövessem-e vagy kezdjek a zöldségekkel.
Itthon is lehet ilyen pelyheket kapni. http://bionom.hu/biobolt/babaknak-gyerekeknek/bebietelek-italok-es-kellekeik/bebietel-rizskrem-holle.html
mi róluk a véleményed?
Zizi mondta
Szia Ági,
én épp holnap fogom elkezdeni a zabpelyhet… vagyis ebből főzök kását natúr mandulatejjel, egy kevés mandulavajjal és reszelt almával. Hallottam már a Holle rizspehelyről, de még nem használtam. Ha nincsen benne semmilyen egyéb anyag, akkor használnám. Én magunknak, felnőtteknek vettem rizspelyhet (http://biorganik.hu/elelmiszerek/pelyhek/bio-rizspehely-500g), és én ezt fogom adni Ádinak is.
Sok sikert a harmadik baba hozzátáplálásához!
Vivi mondta
Szia,
Azt megkerdezhetem h miert étkezés után szoptatsz?
BLWrol hallottál?
Zizi mondta
Így alakult ki, meg főleg este az utolsó étkezésnél szerencsésebb először szilárdat adni és utána szoptatni, mert az esetek többségében bealszik Ádi a cicin. De épp ma olvastam egy könyvben, ami azt ajánlotta, hogy először szoptassunk, hogy minél több tejet kiszívjon a baba és utána adjunk annyi szilárdat, amennyit elfogad. Ez is jó.
Eszti mondta
Szia Zizi,
Én két hét múlva fogom elkezdeni a hozzátáplálást, ezért nagyon jól és jókor jött a postod, köszönet érte! 🙂
Nekünk azt tanácsolták, hogy gyümölccsel kezdjünk, almával és meggyel meg barackkal. Na ez így a tél közepén elég nagy kihívásnak tűnik, így belevetettem magam a bio és cukormentes fagyasztott gyümölcsök keresésébe. Almából az általad javasolt Florinát fogjuk kipróbálni, majd az itt található mirelit meggyet és barackot: http://www.biohungaricum.hu Ez az egyetlen gyártó akit találtam, gondoltam mást is érdekelhet. Bébiételből és gabonapépből is úgy látom egy jöhet majd csak számításba, amiben nincs cukor sem, a Holle termékei. Persze igyekszem majd én készíteni a papikat. 🙂 Lenne még egy kérdésem is feléd, mégpedig hogy milyen babavizet használtok? Elég eltérő és aggasztó vélemények vannak a témában, nehéz kiigazodni…
Zizi mondta
Szia Eszti,
köszi a linket.
Én nem értek azzal egyet, hogy ne kövessük a szezonalitást. Ha Ádi úgy született volna, hogy nyáron kezdtük volna a hozzátáplálást, akkor biztos szaftos, édes őszibarackkal kezdtem volna, de mivel ősszel kezdtük a hozzátáplálást, így maradtak a most szezonális zöldségek, gyümölcsök. Szerintem felesleges fagyasztott dolgokat adni a babának, amikor van finom, helyben (Magyarországon) termett alma és körte, frissek, kemények, szaftosak, lédúsak. Meg a zöldségek, ezekkel kibírható tavaszig, aztán lehet színesíteni a palettát.
Gluténes pelyheket (pl. zabpehely) még kerülöm, de rizspelyhet már adtam Ádinak. Ismerem a Holle-t, de végül nem azt vettem, hanem a Biorganiknál sima rizspelyhet, amiből magunknak főzök kását és abból kap Ádi is egy kis adagot reggelire (rizspehely, natúr mandulatej – nincs benne se só, se cukor -, csipet fahéj és reszelt alma). Nagyon szereti. Adtam már neki kölest is és holnap fogom kipróbálni a hajdinát. Majd ezekről is fogok írni egy következő részben.
Van itthon egy nagyon jó víztisztítónk, én ezt a vizet adtam Ádinak, előtte felforraltam. Aztán szereztünk pilisi forrásvizet, ilyet is kapott felforralva. Most már többnyire forralás nélkül adom a vizet (víztisztítós változat vagy forrásvíz), de nem iszik túl gyakran, mert még mindig az anyatej az állandó folyadéka.
Sok sikert nektek!
Eszti mondta
Nagyon köszönöm a válaszod, jelentkezem majd, hogy hogyan alakultak a dolgok! Izgi! 🙂
Panka mondta
Kedves Zizi,
A ptyalinról (ismertebb nevén alfa-amilázról) szóló ismereteid tévesek. Állításomat alátámasztandó: http://ajcn.nutrition.org/content/39/4/584.full.pdf
Panka mondta
Bocsánat, kicsit korán nyomtam enter-t.
Szóval a nyálban levő alfa-amiláz a gyomorig hat, mert a gyomor pH-ja semlegesíti, onnantól a vékonybélben emésztődik tovább (a hasnyálmirigy által kiválasztott alfa-amiláz segítségével). A gyomorban a keményítővel semmi nem történik az alfa-amiláz vonatkozásában.
Zizi mondta
Szia Panka,
köszönöm a tájékoztatást és az információt, át fogom tanulmányozni a pdf anyagot, amit belinkeltél.
Üdv,
Zizi
Aliz mondta
Szia,
Szeretnem en is ezt a hozzataplalast kovetni, amit leirtal, mert szimpatikus. Kerdes, h a leepites azt jelenti,h fokozatosan adagoltad a sutotokot a repahoz?
Masik kerdesem,h mibol iszik vizet Adam? Ha mar a kanalkat es eteto talat lattuk 🙂
Meg jo lenne olvasni hasonlo bejegyzest!
Udv,
Aliz
Zizi mondta
Szia Aliz!
Vizet csőrös pohárból vagy tanulóüvegből/tanulópohárból (Drogerie Markt, babylove) vagy ilyen (http://www.lifefactory.com/catalog/baby) cumisüvegből iszik, bár egyelőre a pohár a nyerő, mert noha régebben ivott anyatejet üvegből is néha, egy idő óta nem igazán iszik üvegből, mert inkább játszik a cumi részével, meg az üveggel is. 🙂
A leépítés során csökkentettem a répa mennyiségét és növeltem a sütőtököt. Először egy étkezés alatt, de egymás után adtam neki, de egy idő után, ha megy már mindkét fajta zöldség, akkor össze is lehet keverni.
Jövök valamikor a következő résszel, csak legyen időm megírni. Anyagot már gyűjtöttem hozzá elég sokat.
Cat mondta
Szia!
Pankának igaza van, a nyálban valóban van amiláz (ptyalin), ami bontja a szénhidrátot, de a pH optimuma 6-7 között van, így a gyomorba leérve inaktív lesz. A gyomorban nem történik szénhidrát emésztés, onnan továbbhaladva pedig a hasnyálamiláz felelős a szénhidrátbontásért. Ez szerepel az élettankönyvekben is 🙂
Amit szeretnék kérdezni: hivatkozol a Gittára az almával kapcsolatban, de nem értem teljesen a dolgot, mert ő nyers ugyebár és sosem hőkezeli az almát.
Egyéb hőkezelt étellel, pl. gabonával sem ajánlott fogyasztani nyers gyümölcsöt általában. Ez nem okoz problémát?
Mert az alaptézis ugye, hogy gyümölcsöt nem hőkezelünk, és csak önmagában, vagy maximum másik gyümölccsel, esetleg zöldturmix formájában fogyasztjuk… de az feltűnt, hogy te az almával és a banánnal is kivételt teszel ilyen szempontból…érdekelne, hogy miért, mert nem értem.
Köszi
Zizi mondta
Szia!
Igen, tudom, hogy Gitta nyersen étkezik és én is úgy értettem, hogy nyersen (de talán hőkezeléses eljárásra is igaz lehet, ezt nem tudom…) nem érdemes a gyümölcsöket keverni. Ma voltam egy Tóth Gábor előadáson, amelyen Gábor nem tiltakozott a gabona (pl. reggeli kása) és gyümölcs együtt fogyasztása ellen. Azt mondta, hogy ő külön eszi, de van, aki azt mesélte neki, hogy ő együtt eszi és nem zavarja meg az emésztését, így nincsen problémája belőle. Gábor elfogadhatónak tartja ezt is. Szóval a leírtak nem mindenkire ugyanúgy vonatkoznak, mindenkinek egyénre szabottan kell kezelnie az információkat és saját belátása, érzete alapján cselekedni. Több helyen olvastam, ahogyan Gittánál is, hogy az almának más gyümölccsel való keverése nem okoz emésztési problémát (viszont például másik három-négy gyümölcs összekeverése igen, pl: banán, görögdinnye, narancs, körte saláta 🙂 ). Ezért hivatkoztam rá az adott linken.
A banánnal nem teszek kivételt, erről csak azt írtam le, hogy a világon a legpermetezettebb gyümölcs, ezért vigyázzunk vele. A mai előadáson Tóth Gábor is elmondta, hogy a banán energiát ad, de igazán tápértéke nincsen, meg ugye éretlenül van leszüretelve, stb., szóval egy helyben termett alma sokkal táplálóbb, mint egy banán. 🙂
Kati! mondta
Köszi!
Én a testkontrollos könyv óta ezt a „gyümölcsöt csak nyersen” dolgot nagyon betartom, de lehet, hogy akkor az almával kivételt teszek…és mivel a banánból tényleg nincs mit nagyon „kisütni”, ezen is elgondolkodom, mert az a banános palacsinta szuperül néz ki amit a babádnak csináltál.
Végül is mindig tanul az ember valamit és érdemes a téziseinket is felülvizsgálni néha.
Köszi a választ és gratulálok a bloghoz meg a babához 🙂
Zizi mondta
Egy kérdés tőlem… írod, hogy a nyálban tényleg van amiláz, de ez az újszülöttek, kisbabák nyálára is vonatkozik?
Kati mondta
Szia!
Igen van, de újszülött kortól folyamatosan növekszik a mennyisége. Hogy milyen arányban, azt én sem tudtam, de ez a tanulmány azt írja, hogy 3 hónapos korra eléri kb. a felnőttt érték 2/3-át, bár vannak egyéni eltérések. http://ajcn.nutrition.org/content/39/4/584.short.
De az amilázok (a nyál és a pancreas amiláza is) a keményítők csak bizonyos kötéseit tudja bontani (1,4 glikozidos). A többit nem…tehát szabad glukózra nem tudja szétkapni a keményítőt, csak maltózra, meg egyéb 5-10 glukózból álló ú.n. határdextrinekre. Ezeket a vékonybélben lévő másik szénhidrátbontó enzimek cincálják tovább (maltáz, izomaltáz, invertáz).
A nyál amiláza tehát nem tudja hasítani a keményítőt, csak kisebb elemekre…meg a gyomorba érve inaktiválódik is a savi pH miatt.
Bocs, hogy ezt ilyen részletesen írtam le…elkapott a gép 🙂
Kati mondta
Szia!
Tegnap este hosszan válaszoltam a kérdésedre, de nem látom most megjelenni ;( bement a rendszerbe, csak moderálod, vagy írjam le újra? 😉
Üdv
Aliz mondta
Szia,
elkezdtem a hozzátáplálást répával. Vegyítettem már spenóttal és nyers almával is, de nagyon megfogta a gyomrát, kemény a széklete, kipirosodik, amikor a pelenkába nyomja a tartalmat. Valami ötlet,h mi segítene?
Köszönöm
Zizi mondta
Szia Aliz!
Tarts szünetet, vagyis próbáld ki külön-külön csak magában a répát, majd a spenótot és az almát. Nézd meg, hogy melyikre hogy reagál. Amelyik megfogja a székletét, azt tedd félre, de néhány hét múlva próbáld meg újra adni. Én is így tettem a céklával. Később már nem volt széklet problémánk a céklával, csak az elején!
Lapath Katalin mondta
Mit jelent, hogy megsütöd a zöldséget tepsiben?Sütőben sütöd?
Zizi mondta
Katalin,
írom is a bejegyzésben: „…a zöldségeket pedig az esetek többségében tepsiben egy kevés vízzel felöntve megsütöm.”, vagyis zöldség, kevés víz, alufóliát is lehet a tetejére tenni, hogy gyorsabban megsüljenek.