Lekopogom, hogy idén ősszel még nem betegedtem le, noha hajtom magamat rendesen, de igyekszem pihenéseket beiktatni – még ha nehezen is megy -, hogy megadjam a testemnek, amit megérdemel. Van egy verses, mondókás könyvünk, Ádi imádja, így mindennap felolvasom neki a kedvenceit… a könyvben van egy vers a hónapokról. Novemberről azt írja, hogy télelő; decemberről pedig azt, hogy pihenő.
December az év utolsó hónapja, le kellene tennünk a lantot és lassítani kicsit, mégis ekkor gyötörjük magunkat őrült hajszába az idővel. Legalábbis én ezt tapasztalom… saját magamból indulok ki. Szaladok, igyekszem az idő előtt járni egy lépéssel, de néha megelőz. Hajtjuk magunkat karácsonyig, hogy még ez vagy az beleférjen, el legyen intézve, hogy aztán nyugodt, családi körben ünnepelhessünk, szépen megterített asztalnál.
A tökéletes világomban december tényleg a pihenésről szól. Sokat sétálunk, hópelyheket kergetünk, feldíszített karácsonyfákat keresünk a városban, csodálkozunk a fényeken, mézeskalácsot és egyéb finomságokat sütünk ráérősen, nyugodtan; és saját készítésű (gasztro) ajándékokat készítünk a szeretteinknek. Talán ideje lenne változtatni és a tökéletes világot átültetni a valóságba, ugye?
Szóval, ha túlhajszoljuk magunkat és ágynak dőlünk az ünnepek előtt vagy után, jól jön ez a természetes immunerősítő, amivel ápolhatjuk magunkat. Persze használhatjuk megelőzésre is, mert a szervezetünket érdemes erősíteni a téli hónapokban. Került bele minden, ami segít helyrehozni a náthát, megfázást, köhögést: méz, citrom, gyömbér, kurkuma, fokhagyma és egy kis almaecet.
A gyömbér gyulladáscsökkentő hatású, melyet ki lehet használni megfázás és hörghurut esetén. A kurkuma használható láz és fertőzések ellen, mézben feloldva pedig köptető és köhögéscsillapító hatású. A citromban sok a C-vitamin, segíti a meghűléses betegségek megelőzését, állítólag izzasztó hatású és a gyulladt torok is gyógyítható vele. A fokhagyma antibakteriális hatása révén légúti megbetegedések kezelésében is használatos. Főbb hatásai közé sorolandó még az antibiotikus (antibakteriális), nyálkaoldó hatás. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktérium ölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. A méz tartalmaz kálciumot, rezet, vasat, magnéziumot, mangánt, foszfort, káliumot, nátriumot, cinket és kis mennyiségben B1, B2, B3, B5, B6, C-vitamitnt. Többek között kiváló baktériumölő hatásáról ismert, magas energiatartalmának köszönhetően alkalmazható a fáradtság és különböző betegségek leküzdésében is.
Nekem sikerült friss kurkumát beszereznem (ázsiai boltokban, külföldi alapanyagokat árusító piac standokon keressétek), de természetesen helyettesíthető por változattal is.
- egy kis darabka (hüvelykujjnyi) gyömbér, meghámozva
- egy kis darabka (hüvelykujjnyi) kurkuma, meghámozva vagy 1-2 teáskanál kurkuma por
- 2 gerezd fokhagyma, meghámozva
- 1 evőkanál méz
- 1 evőkanál almaecet
- ½ citrom frissen facsart leve
- Apró lyukú reszelőn reszeljük le a gyömbért, a kurkumát és a fokhagymát egy kis tálkába.
- Öntsük hozzá az almaecetet, a citromlevet és adjuk hozzá a mézet.
- Jól keverjük el és teáskanalanként fogyaszthatjuk a nap folyamán (éhgyomorra ne fogyasszuk!). Mellette mindig igyunk bőségesen tiszta vizet!
Igen, Ez így együtt kellemes gyógyszer télire! Köszi!
A decemberi rohanás meg szerintem már szomorú. Hogy az embereknek erről szól a karácsony: a pénzköltésről..
Aztán mire szentestéhez érünk, csak pihegünk az asztal mellett.. És mit eszünk ezek után? a jó nehéz magyar fogásokat, sütiket 🙂
December legvégén pedig már az a normális, hogy mindenki a fogyózásról agyal..
Szerencsere nem mindenhol rohanas a december 😉 en legalabbis torexem ra h ne legyen,de ehhez most a november lett az…
Ezt naponta lehet/kell inni? ( kerdezi egy epp bedugult feju lelkes olvadod ;))
Ez az adag szerintem egy napi elkanalazgatásra elég. Összetevőit tekintve nem okozhat problémát a néhány napig való fogyasztása!
Szia.
Ezt a készítményt a 3 éves kisfiamnak is adhatom? Ha igen csak napi 1 kiskanállal ugye?
Kedves Gabriella!
Én szoktam a fiaimnak hasonlót adni (5 és 2 évesek), csak a gyömbért kihagyom belőle, hogy ne legyen csípős, meg kevesebb fokhagymát rakok bele, szintén a csípősség elkerülése miatt.
Üdv,
Zita