Több, mint 11 nap eltelt az új évből és én sehova nem posztoltam semmit. Elfáradtam a tavalyi év végére és megadtam a testemnek a pihenést a két ünnep között, ez egészen elhúzódott január első hetére is. Közben gondolkodtam, tanakodtam, hogy merre tovább, mit tudok nektek adni, nyújtani, mi lenne a helyes irány itt a blogon, amivel bátorítani tudlak benneteket, példát mutatni, megerősíteni benneteket abban, hogy milyen jó dolog az egészségeteket a saját kutatásaitok, tudásotok alapján a megfelelő irányba terelni.
Szükség van arra, hogy mélyre ássunk, elég mélyre, kutassunk, tanulmányozzunk, olvassunk kutatásokat, szakkönyveket, hallgassuk – nem csak mainstream – orvosok, természetgyógyászok, fitoterapeuták, „health freedom” aktivisták interjúit, podcast beszélgetéseit, tájékozódjunk, tanuljunk, tanuljunk és tanuljunk. Így ennek az iránynak megfelelően jön most néhány egészséget megőrző ital és étel receptje, tippek, ötletek, amiket én is megismertem, alkalmazom vagy most tanulom. Az immunerősítés természetesen már más receptekkel elindult korábban a blogon, így gondoltam, hogy ez lehet egy sorozat is. Ennek lesz egy új része ez az immunbomba tonik. Angol neve „fire cider” tonik, amit elég nehéz lefordítani, ezért lett nálam a neve: immunbomba tonik, avagy természetes antibiotikum ital. Benne van minden, ami egy megfázás, felsőlégúti betegség gyógyítására, a test egészségének megőrzésére alkalmas (vírusos őszi-téli időszakban) olyan kiegészítő terápiaként.
– Persze ne vegyetek készpénznek semmit, amit itt leírok. Mindenki kutasson, tanuljon az öngyógyítás témájában egyénileg! Ha pedig bizonytalanok vagytok valamiben, keressetek fel egy szakembert (természetgyógyászt, terapeutákat, táplálkozási tanácsadókat, dietetikusokat, szakorvosokat)! –
Szóval mi is került ebbe a szuper italba? Lássuk… jó sok lilahagyma. És itt álljunk is meg egy szóra. Tudtátok, hogy a lilahagyma szuper élelmiszer a benne található kvercetin miatt? A kvercetin (quercetin) egy növényi pigment, erős antioxidáns tulajdonságokkal. Sok gyümölcsben (alma, áfonya, cseresznye, szőlő…), zöldségekben (lilahagyma, paprika, spárga…) és más élelmiszerekben, például borban, fekete teában és zöld teában található meg. Na és mire jó? Kérdezhetitek! Fokozza az immunitást, leküzdi a gyulladást, hatékony az allergiával szemben, fokozza a teljesítményt, segít fenntartani az általános egészségi állapotot, csökkenti a vérnyomást. Jelenlegi helyzetben az immunerősítő hatása miatt nagyon hasznos. Amióta ezt megtudtuk mi (szülők) szedjük táplálékkiegészítő formában is, családilag pedig minden este a vacsorához megeszünk 1-2 fej lilahagymát nyersen salátával, pirítóssal. 🙂
Van még ebben a tonikban fokhagyma, friss torma, friss kurkuma, friss gyömbér, bio citrom, bio narancs, friss rozmaring, csipet himalája/tengeri só, őrölt feketebors és bio almaecet. Fontos, hogy az alapanyagok minél tisztábbak legyenek, lehetőleg vegyszermentesek, biok. Főleg a citrom és a narancs legyen bio, mert ugye 3-4 hétig állnak almaecetben, érlelődnek, amit utána megiszunk, szóval tényleg fontos a hozzávalók tisztasága!!!
Mit hol lehet beszerezni? Bio citromot és bio narancsot találtok a szupermarketekben. Én friss bio kurkumát is az egyik szupermarketben vettem (nem állandó termék, de szerintem előfordul, amikor különleges távoli fűszerek, gyümölcsök hete van). Friss torma is kapható szupermarketben vagy helyi zöldségesnél.
Ha nem kaptok valamit, például friss kurkumát vagy tormát, akkor azt hagyjátok ki belőle. Helyette rakhattok bele chilipaprikát. Rozmaring helyett vagy mellett mehet még bele friss kakukkfű. Adhattok hozzá szárított csipkebogyót és fahéjrudat is.
Fontos, hogy amikor a kimosott, kifertőtlenített üvegbe elkezditek rakni a hozzávalókat, akkor jó szorosan tegyétek és nyomkodjátok le egy kanál segítségével, hogy amikor felöntitek az almaecettel, akkor ne kezdjen el lebegni semmi a tetején. Száraz, hűvös, sötét helyen kell tartani érlelődni, de érdemes ránézni néhány naponta, hogy párolgott-e el belőle almaecet és ha igen, akkor öntsétek fel, hogy a tetejét is ellepje. Fontos, hogy minden mindig folyadék alatt legyen.
Hogyan fogyasszuk? Ha türelmesen kivártuk a 3-4 hét érési időt, akkor szűrjük le egy üvegbe és tegyük hűtőbe. Kis adagokban fogyasszuk, amikor szükséges. Használhatjuk megelőzésre és akkor is, ha betegek vagyunk. Ha túl töménynek, csípősnek érezzük, akkor lehet vízzel hígítani, esetleg mézet tenni hozzá és kb. szörpként fogyasztani. Ne adagoljuk túl! 🙂 Csakis mértékkel fogyasszuk, mintha egy vitamint szednénk! Nem tudok életkorhatárt mondani, hogy hány éves kortól fogyasztható, de mindenképpen nagyobb (8-10 év feletti) gyerekekkel próbáljuk ki (a csípős íz miatt). Ha ízlik neki, akkor 1 teáskanálnyit adjunk neki először és ezt növeljük napi 3 teáskanálnyira.
- 3 közepes lilahagyma, meghámozva, felszeletelve
- 1 fej fokhagyma, gerezdjeire szedve, meghámozva, felszeletelve
- 2 db bio narancs, felszeletelve
- 2 db bio citrom, felszeletelve
- kb. 5 cm-es friss gyömbér darab, meghámozva, felszeletelve
- kb. 5 cm-es friss kurkuma darab, meghámozva, felszeletelve
- kb. 8-10 cm-es friss torma darab, meghámozva, felszeletelve
- 2 ág friss rozmaring
- 1 teáskanál őrölt feketebors
- csipet só
- bio almaecet
- A kimosott, kifertőtlenített üvegbe kezdjük el belerakni a hozzávalókat, egymás tetejére, jól lenyomkodva: felszeletelt lilahagyma, fokhagyma, gyömbér, kurkuma, torma, citrom, narancs. Lehet váltakozva is tenni.
- A rozmaring ágakat is nyomkodjuk bele.
- Szórjuk a tetejére a sót, a borsot és öntsük fel annyi almaecettel, amennyi ellepi.
- Zárjuk rá a fedőt és tegyük sötét, hűvös, száraz helyre.
- Néhány naponta ellenőrizzük, hogy van-e elég almaecet benne. Ha egy kicsit kikandikál a tetején levő réteg (pl. narancs), akkor öntsünk még rá almaecetet. Mindig minden legyen folyadék alatt.
- Érleljük 2-3-4 hétig, utána szűrjük le, töltsük üvegbe és tartsuk a hűtőben. Fogyassz
Ugye milyen gyönyörű?
Vélemény, hozzászólás?