Szilveszterre készült életem első kocsonyája, ami természetesen vegán. Úgy gondolom, január még bőven lehet kocsonya szezon, szóval nem késtem el a recepttel, de el is menthetitek év végégre. Imádom a „mindent bele” zöldség leveseket, ez egy ilyen, csak kocsonyásított változatban.
Főzés közben, ahogy puhultak a zöldségek egyre többet ettem belőlük. Imádom a levesben főtt zöldségeket. Gondolatban felidéztem gyerekkorom kocsonyáját és nagyon hasonló hozzá. Egyedül az állaga lett kicsit keményebb, valahogy a húsos verzió puhább, omlósabb, ha lehet ilyet mondani. Az íze viszont nagyon finom, a titok a jó sok zöldség és egy kis extra fűszerezés. A zselés állagot az agar-agar biztosítja, ami tengeri vörösmoszatokból nyert keverék, sűrítő- és gélképző anyagnak használják. Érdekesség, hogy az agar-agar maláj eredetű szó, jelentése kocsonya.
Vegán kocsonya
(Recept inspiráció: The Vegan Baking Bad)
Hozzávalók:
– 2 db nagyobb répa, meghámozva, felkockázva
– 1 db közepes fehérrépa (gyökér), meghámozva, felkockázva
– 3 db közepes burgonya, meghámozva, felkockázva
– 1 db kis karalábé, meghámozva, felkockázva
– 1-2 szál szárzeller, felkockázva
– 1 bögre zöldborsó (fagyasztott)
– 1 fej vöröshagyma, meghámozva
– 4-5 gerezd fokhagyma, meghámozva
– 1 kis darab paradicsom
– 1 kis csokor petrezselyem, felaprítva
– 15-20 g agar-agar
– 1 vegán zöldségleves kocka
– 1 teáskanál kurkuma
– 1 teáskanál édes pirospaprika
– 3 db babérlevél
– 4-5 szem egész feketebors
– 2-3 szem szegfűbors
– só
– szerecsendió
– olívaolaj
Egy nagy lábasban hevítsük fel az olívaolajat és dinszteljük meg rajta a (nagyjából) egyforma kockákra vágott zöldségeket: répa, fehérrépa, burgonya, karalábé, szárzeller. Adjuk hozzá a fűszereket, a leveskockát és sózzuk ízlésünk szerint. Öntsük fel annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, tegyük bele a vöröshagymát, fokhagymát, paradicsomot – ezeket mind egészben. Főzzük legalább egy órán keresztül lassú tűzön. Ekkor adjuk hozzá a zöldborsót is és főzzük még 10 percen keresztül.
Én a végén kivettem a vöröshagymát, fokhagymát és paradicsomot, ezeket megettem külön. Vegyük magasabbra a lángot, forraljuk fel és ekkor adjuk hozzá az agar-agart. Folyamatosan kevergessük és főzzük még 3-4 percig, amíg az agar-agar teljesen felolvad.
Vízzel mossuk ki a tálakat, edényeket, tányérokat (nem kell utána megtörölni, maradjanak vizesek!), amelyekbe a kocsonyát hagyjuk megdermedni. Kanalazzuk/öntsük a levest az edényekbe és hagyjuk kihűlni, majd tegyük hűtőbe. Két-három óra elteltével már fogyasztható is. Tálaljuk citrom gerezdekkel.
Rózsa mondta
És itt is felteszek egy kérdést, bár tudom, a Google a barátom – de ott csak online megrendelhető verziót találok, én meg inkább besétálnék érte valahova, de eddig sehol nem jártam szerencsével: hol lehet agar-agar porhoz jutni? Legalább 3-4 helyen kerestem, hiába. És most, hogy belefutottam a vegán kocsonya receptedbe, égető szükségét érzem a beszerzésnek. 😀
Zizi mondta
Szerintem bio-reform boltokban próbálkozz. Ha Budapesten élsz, ajánlom még a Bijót, a Medilinet és a Herbaházat, mint nagykereket. Náluk biztosan találsz. Én Rapuntzel márkájút használtam, írd ezt be a Googleba és találsz pár helyet, ahol kapható (többnyire online boltok azért).
Melinda mondta
Szia Zita, Elkezdtem (fejben) osszeallitani a karacsonyi menut. Iden kiprobalom meg elotte ezt a kocsonya receptedet is. Mivel soha nem dolgoztam meg az agar agar porral igy utanna olvastam es azt irjak a tulajdonsagaiban,hogy kesernyes izu. Szeretnem kerdezni,hogy mennyire erzodik ez az eteleken feldolgozas utan?
Zizi mondta
Szia Melinda!
Régen dolgoztam agar-agarral, de nem emlékszem, hogy keserű lett volna az íze. A kocsonyánál a megadott mennyiség nem okozott keserű ízt.
Remélem jól fog sikerülni az étel.
Üdv,
Zita