Téli álmából felébredni látszik a blogomon, vagy inkább téli álomba szenderül, ahogyan a mai időjárás viselkedett… egy fantasztikus hírt oszthatok meg veletek. A válasz arra, hogy miért aludt a blog egy ideig, az az, hogy írtam/írok egy újabb szakácskönyvet, amelyet már néhányan nagyon vártatok! Amikor a Vegán Reggeli megjelent többen jeleztétek, hogy nagyon örültök neki, megvettétek, csodaszép, de mikor írok már vegagyerekes szakácskönyvet. A válaszom erre, hogy MOST! 🙂
A Vegán Reggeli után jött egy kis „lazítás”, majd belevetettem magam újra a recept tesztelésekbe. Főztem, ettünk, főztem, ettünk… tesztelték az ételeket az 1 éves és 3.5 éves családtagok, vagyis a vega gyerekek is. Azt hiszem mindegyik recept átment a teszten: „Anya, ezt berakhatod a könyvbe!” – jött a válasz. 🙂
A Mit eszik a vega gyerek? a mindennapok gyakorlatából összegyűjtött több mint 60 bevált recept (egy részük már megjelent a blogon, de a receptek többsége teljesen új) ennek megfelelően kizárólag természetes növényi alapanyagok (zöldségek, gyümölcsök, gabonák és magvak) felhasználásával készül (vagyis nem tartalmaz semmilyen állati eredetű élelmiszert: tejterméket, tojást, mézet, halat és húst), így mind a vegetáriánus, mind a vegán étrend iránt elkötelezettek, mind pedig a növényi alapú ételek iránt csak érdeklődők számára is remek útmutatásként szolgál. Ezenkívül a könyvben szereplő több recept hasznos forrása a gluténmentes és a cukormentes táplálkozást követőknek, a feltüntetett allergének pedig segítenek azoknak, akiknek valamilyen táplálékallergiára is ügyelniük kell.
Ez nem egy hozzátáplálási kézikönyv! A könyvben szereplő receptek 1 éves kortól 101 éves korig (vagy azon túl 🙂 ) fogyaszthatóak, tehát egy teljes család számára biztosít könnyebb, egyszerűbb, gyorsabb és ráérősen készítős recepteket is, amelyek dietetikus által lettek ellenőrizve! A könyv öt fejezetre van bontva: reggeli, ebéd, vacsora, parti/desszert és alapreceptek. Az egyes fejezetekben lévő receptek jól kombinálhatók egymással. A reggelik édes ízvilágúak (turmixok, juice-ok, palacsinták, kásák), de ha valami sósra vágyunk, akkor a vacsora fejezet egyik kencéjét elkészítve máris van sós reggelink (meg inspirálódhatunk a Vegán Reggeli könyvből is). Az ebéd fejezet főtt ételek teljes sorát gyűjti csokorba. Nagyon sok a zöldséges gabonafasírt, a ragu, de van főzelék is. A vacsora részben is vannak meleg ételek, gyorsan elkészíthető levesek, tészták, de zöldség-hüvelyes kencék, valamint egy alap saláta is feltűnik. A parti/desszert rész többnyire édes dolgokat takar, de van benne egy-két sós finomság is – csakis olyanok, amelyek egy gyerekzsúron is megállják a helyüket és élvezettel fogják fogyasztani a gyerekek és a szüleik is. Az alapreceptek fejezet pedig olyan receptekből áll, amelyek alapok lehetnek a konyhánkban és többféle étel elkészítéséhez fel tudjuk őket használni, ilyen például a házi vegán parmezán, a kesudióvaj, a villámgyorsan elkészíthető ketchup, a szezámmagos (hamburger) zsemle vagy a kókuszjoghurt.
Nagyon izgulok, mert a fotókat most én készítettem… remélem tetszeni fog nektek!
Ezenkívül található a könyvben egy használati útmutató: bevásárláshoz, főzéshez, sütéshez ad tippeket, ötleteket. Írok a az egészséges táplálkozásról, hogy nekünk mi vált be, hogyan tudjuk rávenni a gyerekeket a spenót, a saláta vagy akár egy quinoa tabulé megevésére. A legbüszkébb pedig arra vagyok, hogy a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Intézete vállalta, hogy szakvéleményt (tudományos tényekkel alátámasztott bevezetőt) ír a könyvemhez! Hálás köszönetem Erdélyi Attila III. éves dietetikus hallgatónak, Szabó Zoltán szakoktatónak és Prof. Dr. Figler Mária egyetemi tanárnak, hogy vállalták ezt a nemes feladatot és alátámasztják a vegán táplálkozás fontosságát.
A Mit eszik a vega gyerek? egy vegán szakácskönyv, amely bemutatja, hogy a növényi étrenden belül is létezik a gyermekek kitűnő egészségéhez vezető, teljes értékű vegyes táplálkozás.
Külön köszönet a Boook Kiadónak, hogy láttak, látnak fantáziát a témában, a kiadó vezetőjének Széplaki Péternek, Földi Hajnal művészeti vezetőnek, B. Tier Noémi szerkesztőnek, Lukács Eszter dietetikusnak. Ezer hála a kiadó többi kollégájának: Adrinak, Kingának, Matyinak, Csillagnak, Enikőnek, Bereznay Tamásnak, Tóth Milánnak és Erdőháti Áronnak a sok segítségért.
A könyv nem jöhetett volna létre a családom (szüleim, öcsém), Iván és természetesen a vega gyerekek (Ádám és Ákos) támogatása nélkül! 🙂
A Biorganik egy fantasztikus cég, akik elláttak alapanyagokkal és támogatják a könyv létrejöttét. A Monkie (SkipHop Magyarország) nagyon sok eszközt biztosított a fotózáshoz, a Planetbio az utolsó pillanatban a segítségünkre érkezett egy nagy tasak kakaóbabtörettel és persze ott vannak a konyha angyalai: Gacsó Anikó (Bébispenót), Szabó Jucus (5hozzávaló) és Kósa Gabi (Rakottkert), akik káprázatosan főztek, sütöttek és a kezem alá dolgoztak a könyv fotózásakor. Nélkületek nagyon nehéz lett volna, csajok! 🙂
Hashtag, amit a könyvvel kapcsolatban használhattok a social media felületeken: #miteszikavegagyerekszakacskonyv.
Speciális előrendelési akció keretében 2017. május 30-ig a könyv a weboldalamon 25%-os kedvezménnyel, 3367 Ft-os áron megrendelhető!
A sikeres megrendelésről pár percen belül emailben értesítek mindenkit, amelyben minden információ szerepelni fog a fizetés, a személyes átvétel és a szállítás módjáról. 2017. május 16-tól pedig 20%-os kedvezménnyel (3592 Ft) lehet majd a könyvet előrendelni az adott linken!
Judyt mondta
Gratulalok es koszonet erte!:)
Ági mondta
Hurrá, hurrá, hurrá :)))!!!
Ági mondta
Egy kérdés még hozzá: lesznek bent esetleg tanácsok várandósoknak is? Ha nem, össze tudnál szedni egy-két dolgot egy blogbejegyzésben, ha lesz valamikor szusszanásnyi idöd? 🙂 Szerintem ez is annyira hiánypotló lenne, mert csak a riogatást hallani a vegán életmóddal kapcsolatban. Köszi!
Zizi mondta
Szia Ági!
Nincs benne ilyen téma, mármint a várandósságot illetően. Már elkezdtem írni egy erről szóló bejegyzést, de nem értem még a végére, remélem előbb-utóbb meg tud jelenni a blogomon! 🙂
Stella @ Stellicious Life mondta
Zita, nagyon gratulálok!!! Szuper, hogy egy ilyen témájú szakácskönyv létrejöttét támogatták (mind a kiadó, mind az Egyetem is)!
Az lenne a kérdésem (amíg nem tudok belelapozni és megnézni a recepteket): vegán, konyhában gyakorlott barátnőméknek gondolnám ajándékba, de mivel nincs gyerekük érdekelne, hogy a receptek mennyire egyszerűek? Inkább azért gyerekbarátak és nem gasztronómiai elvárásokkal rendelkező gyakorlott felnőtt szakácsok igényeit kielégítőek? (barátnőmék pl nem rajonganak annyira a különböző szószos tésztákért, hogy azokat szakácskönyvből készítse). Elnézést csak így hogy nem tudok belelapozni, nehéz elképzelni, hogy a receptek mennyire inkább gyerekeknek szólnak vagy sem. Köszönöm!
Zizi mondta
Szia Stella!
Vannak a könyvben egyszerű ételek, tészták, van nagyon sok zöldséges-gabonás fasírt, egyesek könnyebbek vagy gyorsak, másokat elkészíteni tovább tart. Vannak töltött sült zöldségek, krémlevesek, van hamburger, van gyerekkedvenc kaja (tofu nugget), de ezt én is imádom például! 🙂 A parti/desszert részben van nyers torta, muffin, kókuszkenyér, zöldség chips. Ezek olyan ételek, amelyeket felnőttek, a család többi tagja is ehet, sőt mi így étkezünk. Picit gyerkesítve van a könyv, ami a képeket illeti, azok ehhez hasonlók: https://www.zizikalandjai.com/2017/01/mit-eszik-a-vegagyerek-11.html, https://www.zizikalandjai.com/2015/07/mit-eszik-a-vegagyerek-3.html.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel,
Zita
Bora mondta
Gratulálok! Örülök, hogy így belejöttél a könyvírásba 🙂
Zizi mondta
Köszönöm! 🙂
Zizi mondta
Köszi a belinkelést! Annyi apróság csak, hogy nem orvosi szakvélemény, hanem dietetikusi szakvélemény van a könyvemhez! 🙂