A nyereményjáték lezárult! A nyertes: Szendrei Virág emailben lett értesítve. Köszönöm, hogy játszottatok!
A 2018-as naplók háromféle borítóval érkeznek…
Amikor a Slow Budapesttől megkerestek az anti-határidőnaplóval és elolvastam, hogy miről szól a mozgalom célja, miért hozták létre a naplót, egyből igent mondtam egy közös bejegyzésre és nyereményjátékra. Röviden a lényegük: „Szeretnénk megállítani az embereket egy pillanatra, hogy elgondolkozzanak azon, miért és hova rohannak, és hogy ez megéri-e nekik.” Nálam óriási probléma, hogy lassítsak, hogy foglalkozzak magammal, vagy, hogy inkább leüljek a gyerekkel játszani, a teregetést pedig hagyjam későbbre. Ez az anti-határidőnapló biztosan segíteni fog abban, hogy lassítsak, hogy végiggondoljam egy napomat, egy hetemet, egy hónapomat. Nagyon szép és egyben cuki grafikákat készítettek hozzá… ma este, amikor már nem bírtam a fiúkkal, elővettük, mint újdonságot és a grafikák alapján meséltem nekik, énekeltem vagy mondókákat mondtam, éppen azokat, amik eszembe jutottak a rajzok alapján. 🙂
A naplóban tanácsokat olvashatunk a lassuláshoz, minden hónapban lejegyezhetjük, hogy mi az, ami számít igazán, kikkel szeretnénk találkozni az adott hónapban, mi a heti mottónk. Ezenkívül a napló bemutatja az adott hónap ünnepeit (akár a farsangtól kezdve, Micimackó napjáig, a Föld napjáig, vagy a nemzetközi palacsinta napig). Minden hónapban bemutat három zöldséget, gyümölcsöt vagy magot, amit érdemes szezonálisan fogyasztani. A hónap lezárásaként pedig leírhatjuk, hogy milyen slow emlékeket viszünk magunkkal és mit kívánunk magunknak a következő időszakra. A naplóhoz tartozik két kis ív matrica is, amelyekkel színesíteni tudjuk a napjainkat! 🙂
A mai digitális világban számomra jó érzés kézzel papírra írni, meg újra visszatérni a kézzel fogható, finom papír illatú határidőnaplóhoz, amit évek óta már nem használok!
A slow mozgalom egyébként Magyarországon újdonság, de világszinten „…1986-ban indult el Olaszországból, a kezdetét egy olasz gasztroblogger, Carlo Petrini tiltakozásához kötik, aki az olasz kultúra egyik legfontosabb jelképénél, a római Spanyol Lépcsőknél egy gyorsétterem megnyitása ellen lépett fel. Ekkor még csupán az étkezés, a slow food volt a mozgalom fókuszában, innen ered az elnevezés is: egy mozgalom, ami a fast (food) ellen lép fel.”
A Slow Budapest alapítója, Krajcsó Nelli, a saját, túlhajszolt életére keresett megoldást, amikor találkozott egy, a nemzetközi slow mozgalomról szóló cikkel, ami hangosan üzente felé, hogy “Lassíts!”. Csapatával a kezdetektől arra keresi a választ, hogyan lehet a fogyasztói társadalomban, az információs túlterheltségben, és egy nagyvárosi környezetben egyensúlyt találni.
Nellivel készítettem egy mini interjút az anti-határidőnapló születéséről. Aki pedig részt vesz az interjú után a nyereményjátékban, az növeli az esélyét annak, hogy tulajdonosa legyen egy 2018-as csodaszép anti-határidőnaplónak! 🙂
Mi az anti-határidőnapló?
Az anti-határidőnapló a Slow Budapest Magyarországon egyedülálló naplókoncepciója, ami segíti az embereket a mindennapi egyensúly megtalálásában, ahogy mi mondjuk, a lassításban. A benne lévő vicces rajzok, kedves kérdések, matricák és a számos megállító és továbbmozdító tanács és emlékeztető kreatív ötleteket adnak a mindennapokban, tanítanak, és a slow felé vezető szemléletváltásban segítenek. Az anti-határidőnapló kidolgozásában egészségpszichológiai alapokat, a nemzetközi slow irodalmat és mindfulness technikákat használunk. Az anti-határidőnaplók belseje újrapapírra lett nyomtatva, ásványolajmentes, újratermelődő növényi olaj alapú környezetbarát nyomdafesték és karbonsemleges, zöld technológia felhasználásával. Anti-határidőnaplóink nyomtatásával idén 25 fát mentettünk meg a kivágástól.
Honnan, hogyan jött az ötlet, hogy elkészítsétek?
2014-ben azon gondolkoztam a csapatommal, hogy milyen jó lenne egy olyan dolgot létrehozni, amivel mindennap tudjuk az embereket inspirálni a lassításra. Határidőnaplót sokan használnak, jól meg lehet tölteni kedvességgel és játékkal, és mi már akkoriban is nagy hangsúlyt fektettünk az igényes vizuális megjelenésre, sok tehetséges grafikussal dolgoztunk együtt, ezért úgy éreztük, ebben a formában tudnánk a legjobban átadni a slow szemléletet az embereknek. És hogy miért lett anti-határidőnapló? Azért, mert a határidőnaplóba általában a stresszes, határidős dolgokat írjuk csak le, de elfelejtjük a feltöltő, pihenést hozó tevékenységeket vezetni benne. Mi az egyensúly megtartására emlékeztetünk, hogy az élet ne csak a határidőkről szóljon!
Kikkel dolgoztatok együtt a napló elkészítésén?
Ghyczy Dia és Máté Dani grafikusokkal dolgoztam együtt, akik ezt a komplex és több mint 3 hónapos munkát idén is nagyon jól megoldották.
Kiknek ajánljátok a naplót?
Bárkinek, aki arra vágyik, hogy teljesebben megélje a mindennapokat, szeret még papírra írogatni, és értékeli a színes vizuális világot.
Mi a Slow Budapest mozgalom célja?
A Slow Budapest célja a figyelem felhívása a túlhajszoltságra, és egy lassabb, egyensúlyra törekvő életmód népszerűsítése. Hiszünk abban, hogy a lassítás nem luxus, nem a sebességről, hanem a jelenlétről, a tudatosságról és a mindennapi döntésekről szól. Szeretnénk átadni azt a szemléletmódot, hogy a felgyorsult világban is meg lehet teremteni az egyensúlyt.
Az anti-határidőnaplóról még többet itt olvashattok. Online megvásárolni pedig itt tudjátok A/5-ös és A/6-os méretekben és viszonteladó partnereknél.
„Nagyobb házunk van, de kisebb a családunk.
Nagyobb a kényelmünk, de kevesebb az időnk.
Több a diplománk, de kevesebbet értünk.
Gazdagabb a tudásunk, de szegényebb az ítélőképességünk.
Több van szakértőkből, de tbb a problémánk is.
Több a gyógyszerünk, de szegény az egészségünk.
Elutaztunk a Holdra, és vissza, de nehezünkre esik átmenni az út túloldalára, hogy az új szomszéddal talákozzunk.
Számítógépeket építettünk, hogy több információt tárolhassunk, hogy több másolatot készíthessünk, mint eddig bármikor, de kevesebbet beszélgetünk.
Mennyiségben nagyok lettünk, de minőségben kicsik.
Egy olyan korban élünk, ahol az ételek gyorsak, de az emésztés lassú.
Ahol az ember hatalmas, de a karakter kevés.
Ahol a profit meredek, de a kapcsolatok sekélyesek.
Olyan idők járnak, amikor sok van az ablakban, de kevés a szobában.”
(Dr. Bob Moorehead: Korunk Paradoxonja, 1998)
Slow Budapest:
– weboldal
– Facebook
– Instagram
Az anti-határidőnaplót a {Slow Budapest} biztosította a teszteléshez. A véleményem csakis a sajátom.
*****
NYEREMÉNYJÁTÉK!!!
Nyeremény: 1 darab anti-határidőnapló, amit a nyertes választhat ki magának (méret, borító)! Írjátok meg ide a bejegyzés alá kommentben, hogy ti mivel szoktatok lassulni, relaxálni, mit csináltok olyankor, amikor úgy gondoljátok, hogy muszáj megállnotok egy fél órára vagy egy órára!
Szabályok: A kommentelésen felül plusz pontokért lájkolhatjátok a Slow Budapest Facebook és Instagram oldalát (írjátok meg ezt is a kommentben, ha megtettétek). 2017. november 14-ig lehet játszani. Sorsolás a random.org-gal. Eredményhirdetés 2017. november 15-én. A nyertest emailben fogom értesíteni, majd a neve kikerül a blogra (ez a bejegyzés fog frissülni). A nyereményt a nyertesnek a Slow Budapest postázza magyarországi címre.
Gyenesné Dusza Erzsébet mondta
Szia! A cikked olvasásakor csak bólogattam mert ezek a gondolatok már akkor kavarogtak a fejemben amikor a gyerekeim kicsik voltak. Nem mindig sikerült megállj-t mondani, ha sikerült, bizony nagyon értékes percek voltak. Egy betegségnek kellett lenni ahhoz hogy azt mondjam:állj, lassíts, élni akarsz, tartalmasan? A kert, a takarítás, a mosatlan, mind-mind megvár később is. Úgy gondolom munka mellett nem kell nekem mindent egy nap, egyszerte megcsinálni, mert sajnos beleestünk ebbe a hibába. Ha véletlen mégis elfeledkeznék magamról és már három dolgot csinálnék egyszerre, eszembe jut a mondókám: állj, lassíts, minek rohansz? A környezetembe élőket is erre buzdítom, remélem egyre többen szót fogadnak. Köszönöm a cikked, lájkoltam az oldalt mindkét helyen.
Gyenesné Dusza Erzsébet mondta
A kérdés lényegére nem is válaszoltam: amikor megálljt parancsolok magamnak, olyankor szétnézek, bámészkodok, előveszem a telefont, fényképezek. Mennyi sok kis apró szépséget észre lehet venni! Előveszek egy könyvet vagy rejtvényt fejtek. A legfontosabb mégis az hogy felhívom a gyerekeimet, amelyik éppen nem dolgozik és ráér, azzal órákat lehet beszélgetni. Közben szerintem mind a kettőnk jól érzi magát és úgy érzi de jó volt most dumcsizni. A nyeremény nagyon szuper, elfogadnám szívesen. ☺
Csepreghy Rózsa mondta
Sétálok az erdőben. Madarcsicsergés és a csend nyugtat a legjobban. Minden egyes percét élvezem és töltődöm.
Ancsi mondta
Jógával lassítok. És figyelek hogy ne kapkodjak az apró dolgaimban pl amikor egy csomó zöldséget tisztítok. Így több öröm jut egy-egy napra.
Anikó mondta
Megvoltak a like-ok, én rajzolni szoktam, a Rajzmeditációhoz fél óra is elég, mostanában az akvarellel kísérletezem, leülök egy kávéval és olvasok (könyvet) vagy a vonaton előveszem a naptáram, és tervezgetek, leírom az ötleteimet. Ilyenkor pillanatok alatt elszáll fél, akár egy óra is, és utána feltöltődve folytatom a napom. Ja, és csatlakoztam Kiss Zsuzsi Pilates klubjához, így naponta pilatesezem. Már az jó érzés, amikor letelepszem a tatamira, mert tudom, hogy megint nagyon jó lesz. Van, hogy biorezonanciás lazítást is bekapcsolok ezek mellé.
Judit mondta
Ha szeretnék pihenni, lassítani, akkor leginkább a horgolást választom. Igazi feltöltődés, kikapcsolódás, egyfajta meditáció számomra, amikor a csodás kis Amigurumi figurákat horgolom ♥
Lájkoltam a facebook és Instagram oldalakat 🙂
Marczi Mónika mondta
Jógázom,h lelassuljak és magamra figyeljek.néha elég,ha megengedem magamnak,mikor egyedül vagyok, hogy ne csináljak semmit.like-oltam a facebook oldalt.
Varga Márta mondta
Kötés :). Nagyon szeretem látni, ahogy alakul a textúra, a színek. Sokszor megállok, és csak nézem, végigsimítom, amit éppen készítek. Sétálni egyet és nézni a fákat, madarakat, az eget. A jóga is segít lassítani.
Edina mondta
Színezek, vagy rajzolok. Teljesen kikapcsol a világból.
B. Kitti mondta
Alkotok, alkotok, alkotok! A legnagyobb flow-élményt ez adja. Meg a macskasimogatás. 🙂
Rita mondta
Engem a jóga, lovaglás vagy egy kis futás tud igazán kikapcsolni, de sokat segít a gondolataim összeszedésében a blogolás is. Valamint egy séta a természetben, egyedül, mindig lelassít és segít, hogy a jelenre koncentráljak. 🙂
T.Kitti mondta
Szia!
Én általában leülök beszívom mélyen a levegőt és lassan kifújom. Behunyom a szemem és próbálok semmire se gondolni. Nagyon sokszor bevállt. De van amikor annyi is elég, hogy leülök és színezek, de azzal annyi a baj, hogy órákig el tudok szöszmötölni vele 😀
Horváth Adrienn mondta
Szeretek jógázni, olvasni. Talán ezek kapcsolnak ki a legjobban. De a cicáimtól is tanulok. Jó néha csak úgy figyelni őket, pláne amikor lesben állnak és nézik az ablakból a madárkákat. Sokszor becsatlakozom, keresem a fák törzsein a kopogó hangot adó csuszkát vagy fakopácsot.
Berze Noémi mondta
Nagyon stresszes évem volt, muszáj volt valamit kitalálni: megtanultam amigurumizni nyár végén 🙂 azóta minden nap horgolok kicsit, ezzel nemcsak relaxálok, de meglephetek családtagjaim, barátaim és jótékonyságra is futja. Tökéletes megoldás volt 🙂
Angela mondta
Egy finom kávéval és pogácsával a kedvenc cukrászdában :))))
Krőhnung Helga mondta
Színezek, sétálok az erdőben, meditációs zenét hallgatok és jógázom. 🙂 Lájkoltam az oldalakat.:)
Orsi mondta
Én többféleképpen szoktam lassítani:
főzök:)
vagy egy jó kis kamillateával, meleg takaróval és egy jó könyvvel kuckózom (már ha a gyerek mellett van erre idő és lehetőség:))
esetleg bullet journal-ozom vagy színezek
utolsó lehetőségként pedig ki a természetbe mindenkivel, és egy jó sétával, kirándulással mindenki lelassul egy kicsit.
(A kötés és horgolás megtanulása pedig már nagyon régen tervben van.:))
Tóth Szilvi mondta
Sziasztok!
Puzzle, olvasás, testmozgás kapcsol ki leginkább. Ha nagyon tele van a fejem, az is segít, ha egy darabig csak nézek ki a fejemből 🙂
Tököli Anikó mondta
Én már egy ideje követem a Slow Budapestet, nagyon sok érdekes dolgot olvastam náluk, amit igyekszek beépíteni a mindennapjaimba. Én ha lassítani szeretnék, akkor általában jógázom vagy meditálok, mind a kettő sokat segít abban, hogy visszatérjek a jelen pillanatba. De sokszor akár egy kis olvasás vagy egy bögre tea is elég ahhoz, hogy kicsit megálljak a rohanásban és jelen legyek. És persze a novemberi kihívás témája, a hálaadás is jó eszköz arra, hogy észrevegyem és értékeljem azt, ami körülöttem van.
Tököli Anikó legfrissebb bejegyzése: Az első hétvége Budapesten
Nóra mondta
Egy jó könyv + habfürdő + egy finom ital 🙂
Judit mondta
Séta vagy festés.
Bori mondta
Leginkább a Budaörs feletti erdőkben sétálás kapcsolja ki a családom, nagyon szeretünk a természetben lenni. 🙂
Pekli Judit mondta
Napkozben csak telefonhivasra hasznalom a telefonomat, es csak akkor nyomkodom, amikor a kislanyom alszik.
Ezenkivul, napi 1×3 perc tudatos jelenlet meditaciot vegzek.
Varga Berna mondta
Sétálok, figyelem a légzésemet vagy bámulok ki a fejemből 🙂
Követem a Slow Budapest oldalát.
Orosz-Ács Anett mondta
Szia! Köszönöm, hogy megismertettél egy engem is érdeklő, érintő kezdeményezéssel.? Hogyan lazítok? Ha van rá lehetőségem eljárok jógázni, de kisgyerekek mellett ez ritkán kivitelezhető. Otthon nem tudom megteremteni azt a légkört, hogy nyugodtan jógázzak, mert mindig észreveszek vmit, amit meg kellene csinálnom.? Néhány hónapja harmadik gyermekként, egy kutyus érkezett hozzánk…amikor vele sétálok kettesben, akkor tudok kikapcsolni, befeléfigyelni. Megszünik a külvilág.? Az oldalt like-oltam. Köszi.
Mándó Zsuzsanna mondta
Sétálok, gyalogolok.
Júlia mondta
Számomra az olvasás az egyik amivel ki tudok kapcsolni (főleg mikor regényt olvasok). Illetve elmenni csak úgy sétálni.
Likeoltam a Slow Budapest oldalait is.
Rácz Anikó mondta
Furán hangzik, de vasalok, és közben vagy egy jó filmet nézek, vagy zenét hallgatok.
Pardy Anita mondta
Az idei anti-határidőnaplómba írok. Sokat. Napló szerűen, mindenféle gondolatot. Utána mindig könnyebb üresben továbblépni vagy nyugodtabban,más megvilágításban nézni a dolgokat 🙂
Régóta követem őket Facebookon és instagramon is , szerintem néha mindenkinek szüksége lenne egy kis lassításra!
Lőrincz Elizabet mondta
Nekem a lazulás azt jelenti, hogy elolvasok egy jó könyvet (lehetőleg romantikust 😀 ) vagy pedig, hogy elmegyek jógára. Mind a kettő boldogsággal tölt el.
Ági mondta
Főzök valami finomat vagy sütök egy finom sütit?
tutora mondta
Szia!
Nagyon szeretek teázni és közben szép képeket nézegetni – lakberendezés, életvitel, ételek, természet… Ezek mindig erőt adnak és feltöltenek. 🙂
(Lájkoltam a Slow Budapest FB és IG oldalait.)
Andrea mondta
Nekem az írás a legjobb eszközöm a lassitasra – akár a saját, akár kitalált történetekről van szó. Anno állítottam össze én is ilyen elmelyulos füzetet ahova rendszeresen írtam átgondolni az életet, és az nagyon sokat segített a lassulásban, és a depresszió legyőzésében is. Az idén nem találtam megfelelő struktúrát, úgyhogy örültem amikor ezt olvastam ?
Kriszti mondta
Ha lassulni szeretnék akkor azokra az apró csodákra fokuszálok ami körülvesz. Ha pl. éppen úton vagyok akkor nézem a várost a BKVról, gyönyörködök a házakban, az utcákban.. Ha otthon vagyok sütök/olvasok/elvagyok és örülök hogy együtt vagyunk! Vagy csak simogatom a kutyámat♡
Kriszti mondta
Oldalakat is likeoltam ??
Ajtay-Hegedüs Hajnalka mondta
Legjobban a sétálás nyugtat meg, főleg a természetben, de a kézműveskedésbe egészen bele tudok mékyedni-olyankor teljesen kizárom a külvilágot… ?
Szendrei Virág mondta
Grafikàkat szoktam nézegetni, főként gyerekeknek szóló rajzokat. Instagramon végig pörgetem az általam kedvelt grafikusokat, amennyiben nincs lehetőségem jógázni. A jóga a legeredményesebb. 🙂
Bálint Ágnes mondta
Leülök egy bögre tejeskávéval, vagy teával, és élvezem. Ha egyedül ebédelek, odafigyelek az evésre, és nem nyomkodom a laptopot, nem tervezgetek. Csak úgy leülök, és nézek ki az ablakon. Ha rengeteg dolgom van egyszerre, igyekszem csak egyre koncentrálni, és csak eggyel haladni. Szép zenét hallgatok tevékenység (vasalás, főzés) közben. Hosszan zuhanyzom. 🙂
Nem lájkolok, mert nem használom ezeket a felületeket. (Talán ez is lassít)
Anita mondta
Autogén tréning nagyon jó relaxációs tudást ad. Ezen kívül maga a természetben levés és a sport, ami kikapcsol. Anti-határidőnapló 2018 – Erdő kisebb méret
B. Anita mondta
Szia Zizi,
Én esténként lefekvés előtt végig gondolom az aznap történteket és hálával gondolok legalább 3 dologra, majd igyekszem relaxálással zárni a napot lefekvés előtt. A kézműves dolgok készítése is nagyon jó lassító hatással van.
Lájkoltam a Slow BudapestFb és Insta oldalát is 🙂
Bicskeiné Ézsiás Beáta mondta
Engem egy jó habos kávé nyugtat meg, amit a férjemmel együtt iszunk. Vagy setálunk egy nagyot. De egy jó könyv is segít a lazulásban ? Fantasztikus ötlet ez az anti-határidőnapló. Talán nem véletlen hogy eddig még nem vettem meg a jövő évit. Egyből nyomtam egy követést Facebookon és az instagramon is ?
Palik Kriszta mondta
Olvasni szoktam, feltölt, kikapcsol. Vagy forró fürdőt veszek, és kipróbálom a kencéimet. 🙂 Ha a szabadban vagyok, akkor pedig tudatosan arra figyelek, amire a nagy sietségben nincs időm, az eget kémlelen, a fákat, a házakat… és csak sétálok.
Palik Kriszta mondta
Oldalak is lájkolva. 🙂
Anna mondta
Jóga + félreteszem a házimunkát és játszom a gyerekeimmel a gyerekszobájukban. Ott nyugalom és béke van – már amikor nem veszekednek 🙂 Oldalak like-olva.
Bíró-Dobozi Judit mondta
Ha a férjem elviszi a gyereket egy órás apa-fia programra, az már önmagában lazulás. Fb oldal like-olva.
Amanda mondta
Zenét hallgatok, biciklizem, olvasok és kikapcsolom a telefonom.
Ördögh Zsófia mondta
Ha nekem van egy kis szabadidőm, amikor tényeg nem akarok semmit sem csinálni, akkor lefekszem, kinyújtózok és alszok egy fél órácskát. Optimális esetben ezt a párommal együtt csinálom 🙂 A legboldogabbá az tenne és a leginkább kikapcsolna, ha valahol vidéken, távol a város zajától, kellemes melegben, egy pléden lehetne kivitelezni 🙂
Facebookon és Instán (@zsofffka) is követem a Slow Budapestet.
Reni mondta
friss levegő, természet, séta és légzésre figyelés – de ha már egyedül tudok lenni, az is félsiker 🙂 a slow budapestet lájkoltam és követem az instagrammon is, remélem a szerencse is mellém áll!
Kiss Noémi mondta
Számomra tökéletetes kikapcsolódás, lassulás a futás, ahol kicsit végre magam lehetek a gondolataimmal.
Deákfalvi Virág mondta
Nekem a futás jelenti a kikapcsolódást és a szauna a relaxálást. Lájkoltam a Slow Budapest Facebook és Instagram oldalát. ✌
Ági mondta
Ki a termeszetbe! Pl. futas Rich Roll podcast-tel. Elvisz egy mas vilagba, ami mondjuk van, hogy a masik iranyba sül el, mert csak ujabb gondolkodnivalokkal terek vissza, es igy az agyam nem igazan lassul le :-). Ezert van, hogy sokszor „dugo” nelkül futok, mert akkor a termeszetre figyelek, ami ilyenkor teljesen kielezödik – egyszerüen lenyügöz.
/instagramot bejelöltem/
Vitkai Nóra mondta
A lájkolás megtörtént, fontos kezdeményezésnek tartom a Slow Budapest programjait. Lassulni a következő módokon szoktam: Adrian von Ziegler zeneszerző kelta zenéjét hallgatva; meleg, relaxációs fürdővel, nyugtató hatású, feszültségoldó illatokkal; a záporokat kihasználva, az esőillatot beszippantva; ha az égbolt nem felhős, csillagnézéssel; és úgy általában kávéval ücsörögve. 🙂
Moni mondta
Kisetqlok a kertbe, szemmel megsimogatni a novenyeket, az egre nezni, es halasnak lenni ezert a talpalatnyi zoldert a nagy varosban. A trmeszetben tudok igazan lelassulni.