Igyekszem időben kitenni az idei szakácskönyv ajánlót, hogy még meg tudjátok rendelni és időben meg is érkezzenek azok a kincsek, amiket barátoknak, rokonoknak vagy éppen magatoknak szántok a Jézuskától. Sok újdonság lesz a listán megint, nehéz választani a rengeteg jobbnál jobb könyv közül. Öröm látni, hogy most már magyar nyelven, magyar szerzőktől is egyre több szuper vegán szakácskönyvet lehet kapni.
Az elmúlt három évben is összeállítottam egy listát az akkori aktuális könyvekről, abból is válogathattok, ugyanis nem vesztette aktualitását, az ott ajánlott könyvek még mindig top listás példányok: 2016 legjobb vegetáriánus, vegán szakácskönyvei, 2015 legjobb könyvei és 2014 legjobb könyvei.
Az általam választott könyvek többsége továbbra is angol nyelvű, de a listára tettem pár magyar nyelvűt is. A könyvek közül néhány 2018 év elején jelenik meg, de ettől függetlenül előrendelhetjük őket és a megajándékozott címére küldetjük majd a könyvet. Karácsonykor pedig egy kis ajándékkártyára felírjuk neki, hogy érkezni fog az ajándékunk, csak kicsit később. 🙂 Külön linkeket nem szúrok be a könyvekhez, mert több helyen kaphatók, megrendelhetők (idegen nyelvű könyvesboltok, Bookline, Líra, Amazon – USA, Amazon – Anglia, Book Depository, Barnes & Noble), mindenki keressen rá és válassza ki a számára megfelelő forrást.
És akkor íme a lista…
David Frenkiel & Luise Vindahl – Green Kitchen at Home
Nem telik egy úgy év, hogy a svéd-dán sikerpáros ne kerülne fel a listámra. Ők ketten egy szakácskönyv gyárat alkotnak, vegetáriánus blogjuk évek óta a sikerlisták élén áll. Legújabb könyvükben a család kedvenc receptjeit gyűjtötték össze, olyanokat, amelyeket hétköznapokon, hétvégén ők maguk esznek otthon a gyerekeikkel. Elképzelhető, hogy jövőre is felkerülnek a listámra, ugyanis egy Instagram posztból tudom, hogy hamarosan új könyvön kezdenek el dolgozni, és bár vannak ötleteik, azért a követőket is megkérdezték, hogy ők milyen könyvnek örülnének legjobban.
Gaz Oakley – Vegan 100: Over 100 incredible recipes from @avantgardevegan
Nyáron fedeztem fel Gaz Oakley-t a Youtube-on, azóta nagy kedvencem lett a szuper receptjeivel. Hihetetlen precizitással készíti az ételeket, amelyek nagyon nyálcsorgatóak… olyan, azonnal meg akarjuk enni őket! Vegán szakácskönyve 2018. január 25-én jelenik meg és biztos vagyok benne, hogy a fotók és a receptek is megérik, hogy ez a könyv a polcunkon legyen!
Lauren Toyota – Vegan Comfort Classics: 101 Recipes to Feed Your Face
Lauren-t is Youtube-on fedeztem fel pár éve és őt is imádom. A receptek inspirálóak, a humora magával ragadó. A Kanadában élő blogger, youtuber blogja, Hot for Food csatornája nagy népszerűségnek örvend és a receptejiből is jó párat elkészítettem már. Az ő vegán szakácskönyve is jövő év elején, 2018. február 1-jén jelenik meg, de azt gondolom az ő könyve is nagyszerű lesz, érdemes lesz rá szert tennünk! Egy kis előzetes a könyvről Laurentől: itt.
David Flynn & Stephen Flynn – The World of the Happy Pear
A Kanadában született, de most már Írországban élő siker iker testvérpáros 🙂 nem is tudom, hogy eddig miért nem került a listámra. 2014-ben adták ki első vegán szakácskönyvüket, a The Happy Pear-t, majd 2016-ban jelent meg ez a második könyvük. Viccesek, szuper, egyszerű, gyorsan elkészíthető recepteket osztanak meg Youtube csatornájukon. Ha Írországba eljutok, biztosan nem fogom kihagyni valamelyik kávézójukat, bisztrójukat. Aki arra jár, feltétlen térjen be hozzájuk!
Kathryne Taylor – Love Real Food
Jó pár éve követem már Kathryne híres vegetáriánus blogját a Cookie + Kate-et (a kutyáját hívják Cookie-nak), amelyen nagyon sok és fantasztikus receptet oszt meg. Idén nyáron jelent meg első szakácskönyve, a Love Real Food, amely inspirálólag fog hatni mindannyiunkra. Lenyűgöző receptek hada, amelyekkel a húsevő barátainkat, rokonainkat is levesszük a lábukról.
Lily Diamond – Kale & Caramel
Ez is egy blogból kinőtt első vegetáriánus, vegán szakácskönyv. Különleges a felépítése, ugyanis a 80 recept fő irányadója a fűszer és a virág. A receptek a bazsalikom, a koriander, az édeskömény, a menta, az oregáno, a rozmaring, a zsálya, és a kakukkfű, valamint a levendula, a jázmin, a rózsa, és a narancsvirág köré épülnek. Nem csak étel recepteket találunk a könyvben, hanem saját magunk által elkészíthető kozmetikumokat is!
Shelly Westerhausen – Vegetarian Heartland
Vegetarian Ventures gyönyörűen fotózott blogjából nőtte ki magát könyvvé. A blogján órákat el lehet tölteni a recepteket böngészve, a képekben gyönyörködve. 85 recept került a könyvbe, amely ‘kalandok’ alapján van rendszerbe szedve, és mindegyik tartalmaz ital, saláta, leves, főétel és desszert finomságokat.
Izzy Hossack – The Savvy Cook
Izzy fotográfiája egyszerűen álomszép. A blogja, Top With Cinnamon, méltán nagy népszerűségnek örvend évek óta. Hazájában, Angliában, Nigella Lawson utódjának nevezik tehetsége miatt. Nagyon fiatalon lett szakácskönyv szerző, első könyve a Top With Cinnamon 2014-ben jelent meg. A táplálkozás tudományt és dietetikát tanuló egyetemista, második, idén megjelent, The Savvy Cook vegetáriánus szakácskönyvében 160 receptet oszt meg (köztük sok vegánt és gluténmentest is), amelyek könnyen elkészíthetők egyszerű alapanyagokból: zöldségek, gabonák, hüvelyesek, gyümölcsök alkotják a recepteket, de persze van a könyvben sütemény és keksz recept is, mert Izzy elmondása szerint nemcsak a testünket, hanem a lelkünket is táplálni kell. 🙂
Hugh Fearnley-Whittingstall – River Cottage Much More Veg
Azt gondolom, hogy alázatos tett egy húsevő részéről vegetáriánus, majd vegán szakácskönyvet írni! Le a kalappal Hugh Fernley-Whittingstall előtt. Vegetáriánus szakácskönyve, a River Cottage Veg Every Day! 2011 szeptemberében jelent meg és nagyon nagy sikert aratott (még magyarul is). Nem gondoltam volna, hogy néhány évvel később bedobja magát a mély vízbe és nem csak a húst hagyja el, hanem a tejtermékeket, tojást is és néhány receptjében még a glutént is. Ráadásul a receptek egy része 20 perc alatt elkészíthető. Ezt ígéri a könyv. Én hiszek neki. Most már csak azt várom, hogy Jamie is megtegye a lépést és a régóta ígért vegetáriánus szakácskönyve helyett most már inkább egy vegán szakácskönyvvel rukkoljon elő! 🙂
Miyoko Mishimoto Schinner – The Homemade Vegan Pantry: The Art of Making Your Own Staples
Hogyan készítsünk el mindent mi magunk házilag, ráadásul vegánul? Ebben a könyvben megkapjuk rá a választ olyan receptekkel, mint házilag készült majonéz, dijon mustár, halmentes „halszósz”, kesudiótej, lenmag „tojásfehérje”, vaj, tejföl, olajmentes (olvadós) mozzarella vagy cheddar sajt, gluténmentes barnarizs tészta, francia baguette, stb. A könyv borítója magáért beszél… ki ne kívánná meg ez alapján a baguettet és a vegán vajat?
Heather Crosby – YumUniverse Pantry to Plate
Heather-nek ez a második könyve, és mindkettő a YumUniverse blogból nőtte ki magát. Nemcsak növényi alapú ételek receptjeit osztja meg, hanem mindegyik gluténmentes is. A könyv inkább azoknak szól, akik nem szeretnek pontról pontra követni egy receptet, hanem inkább szabadon szárnyalnak főzés közben. Lehetőséget ad, hogy kiválasszunk például egy gabonát, egy zöldséget, dobjuk e kettőt össze egy szósszal és máris mi magunk kreáltunk valami finomságot.
Julie Piatt – This Cheese Is Nuts: Delicious Vegan Cheese at Home
A sajtok szerelmeseinek, azoknak a vegánoknak, akiknek a sajtot volt a legnehezebb elhagyni! 75 recept került a könyvbe, a sajtok alapja mandula, kesudió és egyéb magvak. A sajt recepteken kívül olyan ételek is megjelennek a könyvben, amelyek a sajt köré épülnek, mint például francia hagymaleves kesudió camembert-tel vagy zöldséges lasagna brazildió pestoval.
Ian Theasby & Henry Firth – Bosh!
Aki még nem járt a Bosh! csapat Facebook oldalán, az éhesen ne is tegye! Az angol srácok másfél perces receptes videói már több, mint egy millió (!!!) követőt vonzottak a Facebook oldalukra. Egyszerűen zseniálisak. A receptek rövidek, tömörek és annyira nyálcsorgatóak, hogy egyből a hűtő ajtaját nyitjuk, amint végetért a rövid videó. Enni akarunk a videókat látva, finomat, gyorsan! Ők ezt tudják, erre inspirálnak minket. Gondolom a 2018. tavaszán megjelenő szakácskönyvük is.
Jackie Kearney – Vegan Street Food: Foodie travels from India to Indonesia
Az ázsiai konyha rajongóinak jól jön ez a könyv. Jackie ázsiai utazásai során gyűjtött inspirációkból írta meg a könyvet, amely bejárja Indiát, Sri Lankát, Thaiföldet, Vietnámot, Laoszt, Malaysiát és Indonéziát. Egyszerűen finom ételek, ráadásul minden vegán!
Parvin Razavi – Vegan Recipes from the Middle East
A Közel-Keletre csábít ez a vegán szakácskönyv. Zöldségeken, gyümölcsökön, gabonákon, hüvelyeseken, magvakon keresztül mutatja be az iráni, az örmény, az egyiptomi, a jordán, a marokkói, a szíriai, a libanoni és a török konyhát. A tradícionális mezzéktől kezdve a töltött fűszeres zöldségekig, a hideg, illatos levesekig, frissen sült kenyerekig megismerhetjük ezen országok vegán fogásait.
Dreena Burton – Plant-Powered Families: Over 100 Kid-Tested, Whole-Foods Vegan Recipes
Már korábban meg kellett volna osztanom Dreena nagyszerű vegán szakácskönyvét, amely a családjuk kedvenc receptjeit gyűjti egy csokorba. A receptek gyerekek által teszteltek. Dreena tippeket ad, hogy mit tegyünk, ha válogatós a gyerekünk, mit pakoljunk neki tízóraira a suliba és hogyan készüljünk egy gyerekzsúrra finom, vidám és egészséges ételekkel.
Steiner Kristóf – Kristóf lakomái – Vegán kalandozás a világ körül
Ott voltam Kristóf második vegán szakácskönyvének a bemutatóján, amelyen az érdeklődők többsége nem is vegán volt. Kristóf nagyon örült ennek a ténynek, jobban, mintha csak vegánok lettek volna ott a bemutatón, mert szerinte ez bizonyítja azt, hogy a vegán ételek iránt nagy az érdeklődés. Kristóf gyakran említi meg interjúkban, hogy hidat mindenevők és vegánok közt nem okoskodással, vitákkal, hanem mennyei étkekkel lehet felépíteni. Erre példa eme könyv, Kristóf lakásétterme, pop-up vacsorái szerte a világon és az a hedonista, gourmet életmód, amit ő folytat. Könyvében megmutatja, hogy nagyon kevés konyhai eszközzel, akár egy mini konyhában is lehet fantasztikus többfogásos vegán brunchot vagy akár vacsorát tartani barátoknak, rokonoknak. A könyv végén betekintést nyerhetünk Kristóf kamrájába, megtudhatjuk mik azok az alapvető élelmiszerek, amelyeket mindig érdemes otthon tartanunk, hogy összedobjunk egy gyors ételt belőlük. Ezenkívül felsorolja a magyarországi vegán vagy vegetáriánus/vegán barát éttermeket, kávézókat, bisztrókat és a kedvenc helyeit Európában is. Külön köszönet Kristófnak, hogy egyik receptjét rólam nevezte el (Buffalo karfiolszárnyak Zizi módra)! 🙂
Dr. Andrási Nóra – Mindenmentes 2.
Azt hiszem Nórit nem igazán kell bemutatnom. A híres Nóri mindenmentes konyhája blog megalkotója és a Mindenmentes szakácskönyv szerzője. Az első részt, eme második kötet követi újabb 70 recepttel, amelyek színesebbek, letisztultabbak (képvilágot tekintve) és kreativitásban, kísérletezésben nincsen hiány továbbra sem. A receptek gluténmentesek, vegánok és a 160g CH diétát is követik. A Mindenmentes 2. korántsem az ízek, a zamatok hiányát, hanem a teljes értékű, egészséges és tápláló alapanyagokból készült ételeket jelenti a mindennapokban.
Nagy Zita – Mit eszik a vega gyerek?
A lista végére hagytam szerény személyemet… Ádival, a nagyobbik kisfiammal a címlapon. Idén tavasszal jelent meg második vegán szakácskönyvem. Azok számára, akik már tettek néhány lépést a tudatos táplálkozás és a vegetáriánus étrend felé vezető úton, különösen fontos, hogy mit eszik a család, hogyan tudjuk a legkisebbek számára is biztosítani a megfelelő tápanyagot a fejlődéshez és növekedéshez. A könyv bemutatja, hogy a növényi étrenden belül is létezik a gyermekek kitűnő egészségéhez vezető, teljes értékű vegyes táplálkozás. A könyv 20%-os kedvezménnyel megrendelhető: itt.
Vélemény, hozzászólás?