Minden évben megtartják a Fair Trade világnapját május második szombatján. Ezzel a világnappal igyekeznek felhívni a figyelmet a kistermelők, a környezet kizsákmányolására, a globális kereskedelemre és a túlfogyasztás hátrányaira.
De mit is jelent a Fair Trade kifejezés? Mi van mögötte? Szó szerint fordítva méltányos kereskedelmet jelent. „A méltányos kereskedelem lényege, hogy olyan árban állapodik meg a kereskedő és a résztvevő, amely valóban kifejezi a termelők anyagi és munkaráfordításait. A felvásárlói ár kialakítása során figyelembe veszik a mindenkori gazdasági és szociális, sőt, ökológiai körülményeket. A méltányos kereskedelem kezdeményezései közé tartozik az előre fizetés, valamint, hogy hosszú távú szerződéseket kötnek a termelők biztonságának növelésére. Így a termelő bevételei stabilabbá válnak, segítik a tervezést és a beruházást.” (Forrás: Tudatos Vásárlók Egyesülete – még többet olvasok a Fair Trade-ről.)
Kép forrása: Wikipédia
Hazánkban legtöbbet az alábbi termékeken találkozhatunk Fair Trade címkével: kávé, kakaó, csokoládé, tea, nádcukor, illetve a gyümölcsök közül a banán az, ami ilyen címkével lehet ellátva. A Fair Trade címkén kívül ezek a termékek származhatnak bio termelésből is (ami kizárja a géntechnológia alkalmazását).
A címke nekünk fogyasztóknak egyfajta biztosítékot jelent a termék minőségére vonatkozóan. Bár többe kerülnek a Fair Trade termékek, mint a hagyományos termékek, mi fogyasztók az átlagosnál jobb minőségű termékekhez jutunk, és tudjuk, hogy mit fogyasztunk, mert visszakövethető a terjesztési lánc. Vásárlásunkkal jó célokat szolgálunk: támogatjuk (még, ha jó messziről is) a környezetbarát és az egészségre nem káros termelési módokat, a fenntarthatóságot, és nem utolsósorban a társadalmi igazságosságot.
Jeges kávé turmixolás előtt és után
Itt olvashattok egy jó összefoglaló cikket, amelyben a Tudatos Vásárlók Egyesülete országosan tesztelt kávézó- és gyorsétteremláncokat, hogy árulnak-e független minősítésű kávét.
Ha már Fair Trade világnap van, jöjjön egy Fair Trade alapanyagokból készült jeges kávé recept, amely teljesen hozzáadott cukormentes, de édes a banántól. Micsoda??? Banán és kávé együtt? Bizony! Furán hangozhat, de mégis tökéletes ízű hűsítő italt kapunk végeredményként. Minimális előkészületet igényel a recept, ugyanis a banánt szeletekre kell vágni és berakni a fagyasztóba, hogy megfagyjon és ezt turmixoljuk össze kávéval, kókusztejszínnel, fahéjjal.
A jegeskávé elkészítéséről videó készült, amelyet megtaláltok az Instagram oldalamon itt.
- 1 db érett banán (Fair Trade)
- 50 ml főzött kávé (Fair Trade)
- 50 ml növényi tej
- 100 ml kókusztejszín
- csipet fahéj
- kókuszchips, tálaláshoz
- jégkocka, tálaláshoz
- A banánt hámozzuk meg, szeleteljük fel és egy tasakban, dobozban tegyük a fagyasztóba 6 órára (vagy egy éjszakára), amíg teljesen megfagynak.
- Tegyük a kókuszchipset száraz serpenyőbe, és pirítsuk meg 4-5 perc alatt.
- Főzzük meg a kávét és hagyjuk teljesen kihűlni.
- Tegyük a fagyasztott banánt, kókusztejszínt, növényi tejet, fahéjat és hűtött kávét a turmixgépbe, és turmixoljuk krémesre.
- Tálaljuk pirított kókuszchipsszel megszórva + jégkockával, ha nagyon meleg van.
A recept elkészíthető csak növényi tejjel is.
*****
A bejegyzést a {Tudatos Vásárlók Egyesülete} támogatta. A véleményem csakis a sajátom.
(A blogom több céggel vagy újonnan induló kis vállalkozással működik együtt alkalmanként. Mindig odafigyelek arra, hogy olyan partnerekkel dolgozzak együtt, akiknek a termékeit, szolgáltatásait én magam is kipróbáltam, hiszek bennük és hitelesen tudom ajánlani az olvasóim figyelmébe, amiket önmagamtól is megveszek/megvennék, mert szeretem. Fontos számomra, hogy a termék, a cég kampánya passzoljon a saját értékeimhez és szabadkezet kapjak a kivitelezésben. A megjelenő termékekről, szolgáltatásokról csakis a saját véleményemet, tapasztalataimat írom le.)
Vélemény, hozzászólás?