Családi ebédre készültünk, így gondoltam, hogy kipróbálom (életemben először) a Veganz szója szeleteit. Még soha nem csináltam és nem is ettem ilyet… ha szójáról van szó, akkor tofu vagy tempeh formában fogyasztjuk leggyakrabban és még szójajoghurtot eszünk alkalmanként. A FB vegán csoportjaiban láttam egy-két izgalmas receptet ilyen szójaszeletekkel, de valahogy nem éreztem szükségét, hogy én ilyet egyek. Most ezt ajándékba kaptam, így gondoltam, hogy a családi ebéden bedobom, amikor a vendégek egy része húsevő. Sikert értem el vele, mindenkinek ízlett. Befűszerezve tényleg húsra emlékeztet, de nincsen hús íze (szójalisztből és vízből készül), csak az egész, ahogy tálaltam, ahogyan fűszereztem, az olyan volt, mintha valamilyen fűszeres húst ennénk burgonyapürével és pirított, sült zöldségekkel.
A szójaszeleteket meg kell főzni sós vízben, leszűrni, aztán jöhet a fűszerezés és a pirítás. Én most mustárral és frissen facsart citromlével, valamint kakukkfűvel, pirospaprikával, fokhagymával és sóval fűszereztem. Nagyon finom lett. Egy 300 grammos csomag elég volt 6 felnőttnek és 2 kicsi gyereknek úgy, hogy sokféle köretet tálaltam mellé. Ha húsevő vendégeket várunk és jól akarjuk lakatni őket vagy csak kíváncsiak vagyunk, hogy milyen íze van a szójaszeletnek, akkor próbáljátok ki.
Ha már a szójáról beszélek, akkor megemlítek egy Youtube videót, amibe tegnap futottam bele. Bonny Rebecca készített egy nagyon szuper videót a (démonizált) szójáról, feltéve a kérdést, hogy a szója tényleg rossze lenne-e számunkra? A videó bemutatja egy napját, hogy mit eszik és emellett jó sok infó elhangzik a szójáról! Hasznos!
- 300 g Veganz szója szeletek
- 60 ml (65 g) dijoni mustár
- 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2 evőkanál frissen facsart citromlé
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 teáskanál füstölt pirospaprika
- 2 teáskanál szárított kakukkfű
- Himalaya só
- kevés víz
- Tegyük a szójaszeleteket egy lábasba, öntsük fel vízzel és sózzuk meg (2-3 teáskanál). Forraljukf el és főzzük 10 percig. Szűrjük le és tegyük félre.
- Egy tálban keverjük össze a pácot: mustárt, citromlevet, olívaolajat, pirospaprikát, kakukkfüvet, fokhagymát és sózzuk ízlés szerint. Tegyük bele a leszűrt szójaszeleteket és jól keverjük át, hogy a pác mindenhol befedje a szeleteket. Tegyük félre 10-15 percre pácolódni.
- Közepes láng felett hevítsünk fel egy serpenyőt, tegyük bele a pácolt szójaszeleteket és pirítsuk 3-4 percig. Adjunk hozzá egy kevés vizet, hogy ne égjen meg és legyen egy kis szaftja.
- Tálaljuk azonnal zöldségkörettel.
*****
A szója szeleteket a {Spar Magyarország} biztosította a recepthez. A véleményem csakis a sajátom.
Regina says
Ez a YT videó nagyon hasznos volt!!!!! Köszönöm :-* (én még mindig hadilábon állok a szójával és nem igazán szeretem fogyasztani és a kisfiamnak adni. Nem is szoktam, csak nagyon ritkán, azt is a Te hatásodra <3 Az a tempeh…. !!! 🙂 <3 )
Regina legfrissebb bejegyzése: Hibáztam, és? Bejegyzés egy emberi anyától
Zizi says
Nekem elég jól alátámasztja a szója biológiai hátterét a videóban Rebecca. Nem értettem 100% mindent, vagyis egyes szavakat, de a lényeget megértettem. És a whole food szója, ami a bio tofu, bio tempeh, az edamame – azok egészségesek. Egyébként szóját a nem vegánok is sokat fogyasztanak, csak nem is tudnak róla és valószínűleg az egyéb termékekbe nem GMO mentes szóját raknak, pl. kenyerekbe/pékárukba/kekszekbe/felvágottakba/stb. szójaliszt formátumban. Ja, és persze mindent mértékkel kell fogyasztani. Mi is hetente egyszer-kétszer eszünk tofut, alkalmanként tempeht és szójajoghurtot.