Régen sokszor ettünk zabkását reggelire, aztán egyikünket elkezdte nagyon puffasztani a zab, így egyre kevesebbet ettünk, majd eljutottunk oda, hogy már nem főztünk zabkását. Pár hónapja viszont nagyon megkívántam és elkezdtem utána olvasni, hogy hogyan lehetne úgy elkészíteni a zabkását, hogy a zab(pehely) könnyebben emészthetővé váljon számunkra és ne okozzon problémát a fogyasztása.
Rájöttem, hogy meg kell tanulnom helyesen elkészíteni a gabonából készült ételeket, hogy az az egészségünket szolgálja. A zabpehely (zabkása), ha nincsen jól elkészítve, vércukorszint emelkedéshez vezethet. Van a zabban fitinsav (anti tápanyag), amely ronthatja az ásványi anyagok felszívódását és befolyásolhatja az emésztést. (A fitinsav növényi kémiai anyag, amely a növény fejlődéséhez szükséges, azonban az emberi szervezet számára vannak kevésbé hasznos hatásai is – lásd fentebb írtam az ásványi anyagok felszívódását rontja és az emésztést befolyásolja.)
Nem kell kerülnünk a fitinsavat tartalmazó élelmiszereket, hanem meg kell tanulnunk helyesen elkészíteni ezeket, többek között a zabpehelyből készülő zabkását. A vízben áztatás, fermentálás, főzés lebontja a fitinsavat, ezért lett népszerű az éjszaka áztatott zabkása – lehet sokan nem tudják, hogy az áztatás ezt a célt szolgálja. Én azonban csavartam egyet a dolgon és nemcsak áztatom, hanem fermentálom is a zabpelyhet, hogy még inkább bél barát étel legyen belőle.
A zabpelyhet üvegbe teszem, vizet öntök hozzá és a fermentálás megindításához adok hozzá valamilyen savanyító kultúrát (starter culture): joghurtot (jó a natúr kókuszjoghurt is), kefírt vagy kovászt. Az áztatott és fermentált zab(pehely) tápanyagdúsabb lesz, könnyebben emészthetővé válik, a fermentációs folyamat hatására pedig a hasznos bélbaktériumok szaporodni fognak (amelyek támogatják a bél mikroflóráját). Én körülbelül 12-14 órán át áztatom, fermentálom. Ennyi idő után még csak annyira lesz savanykás, hogy a feltétekkel nem érezhető igazán a savanyú íz. Lehetne 24 órán át is fermentálni, de akkor annyira savanyúvá válik, hogy azt már nem ennék meg a gyerekeim.
Annyit azért még hozzátennék, hogy ha az elkészült zabkásához adok jó zsiradékot, gyümölcsöt, akkor is hamarabb éhes leszek, mint ha egy tojásos reggelit ennék meg. De nem vagyunk egyformák, van olyan, akit teljesen eltelít egy jól elkészített zabkása jó feltétekkel tálalva. Fontos tanács: mindenkinek a saját egészségügyi állapotához és saját élethelyzetéhez kell igazítania a táplálkozását!!!
És, hogy milyen változást hozott a fermentált zabkása? Most már mindannyian tudjuk fogyasztani, nem puffaszt egyikünket sem, így a hideg hónapokban gyakori reggeli lett újra az asztalunkon.
A zabkása elkészítéséről videó készült, amelyet megtaláltok az Instagram oldalamon itt.
- 1½ bögre aprószemű zabpehely
- 2 bögre langyos víz
- 2 evőkanál natúr joghurt
- ½ teáskanál őrölt fahéj
- csipet só
- feltétek: vaj, földimogyoróvaj, mandulavaj, magvak, gyümölcsök, méz, juharszirup
- Előző este: Tegyük egy üvegbe a zabpelyhet, öntsük fel a 2 bögre langyos vízzel. Adjuk hozzá a joghurtot és jól keverjük el. Zárjuk le az üveget és hagyjuk a konyhapulton másnap reggelig.
- Másnap reggel: Az üvegből öntsük a zabkását egy lábasba. Öntsünk még hozzá egy kis vizet vagy (növényi) tejet. Adjuk hozzá a fahéjat és alacsony lángon kezdjük el főzni. Közben keverjük át egy párszor. Ha nagyon besűrűsödne, öntsünk még hozzá folyadékot.
- Főzzük 8-10 percig, majd tálaljuk melegen.
- Ízlés szerint tegyünk rá feltéteket.
Ha gluténmentes zabpelyhet használunk, akkor gluténmentes lesz az étel. Ha a zabpehely gluténmentes, de búzalisztből készült kovásszal fermentáljuk, akkor nem lesz gluténmentes.
Ha natúr kókuszjoghurtot használunk, akkor vegán lesz az étel.
Vélemény, hozzászólás?