Még tavasszal kísérleteztem ki ezt a receptet. Akkor nagyon rákaptunk és többször megsütöttem… igazából nem győztem sütni olyan gyorsan, amennyire kérte a család. 🙂 Aztán jött a nyár és nem sütöttem szinte semmilyen édességet. Jött az ősz, a tél és végre decemberben újra előkaptam a receptet, hogy videóra is vegyem az elkészítését, meg le is tudjam fotózni a végeredményt. Szóval ez a recept a karácsonyi ajándékom nektek. 🙂
Nézzük sorban, hogy mik vannak benne. Először is kovászos, mert egy ideje már kísérletezek kovásszal készült sütikkel. Kovász nélkül is elkészíthető, de akkor 1 teáskanál sütőport tennék bele. A kovász miatt ez egy olyan keksz, hogy várni kell rá (sajnos). Begyúrjuk a tésztát és egy éjszakára a hűtőben tartjuk, másnap sütjük meg. Érdemes már első alkalommal dupla adagot készíteni és az elkészült keksz gombócokat a fagyasztóba tenni, hogy bármikor előkaphassuk és pár perc alatt megsüthessük, ha nagyon vágyunk rá.
Nemrég kérdezte valaki tőlem, hogy mi az a tonkabab. Fűszer, olyan fűszer, mint a vanília. Csokoládéval, kakaóval nagyon jól passzol. Nem olcsó (ha a kilós árát nézzük), de intenzív aromájának köszönhetően igen kis mennyiség elegendő belőle – akár csak pár darab és az nagyon sokáig kitart és el is áll (én pár reszelésnyit szoktam használni). Tonkabab hiányában használhatunk vaníliát.
A harmadik hozzávaló, ami különleges ízt ad ennek a fermentált keksznek, az a barnított vaj. A normál vajat egy lábasban megbarnítjuk, azaz karamellizáljuk (közben a víz elfő belőle), a benne található fehérjék pedig, amelyek így diós, mogyorós ízt kapnak, egy szinttel feljebb emelik ezt a keksz csodát. A barnított vaj elkészítése megtalálható a recept leírásban. Sajnos a (barnított) vajat nem lehet helyettesíteni… ha valaki nem ehet tejterméket, akkor próbálja meg a kekszet extra szűz kókuszolajjal megsütni (nem lesz persze ugyanolyan ízű).
A keksz elkészítéséről videó készült, amelyet megtaláltok az Instagram oldalamon itt.
- 210-220 g tönköly fehérliszt
- 170 g vaj
- 180 g nádcukor
- 1 db bio tojás
- 45 g kovász
- ½ teáskanál sütőpor
- ½ teáskanál só
- csipetnyi őrölt tonkabab vagy őrölt vanília
- kb. 80-100 g étcsoki, felaprítva
- nagyszemű só (opcionális, a kekszek tetejére)
- Barnított vaj készítése: tegyük a vajat egy lábasba és kezdjük el közepes lángon hevíteni. Hagyjuk, hogy habosodjon, de közben kevergessük, hogy ne égjen le. Kb. 8-10 perc kevergetés után az alja barnássá válik, ilyenkor jó. Fontos, hogy ne égessük meg a vajat, csak enyhén barnítsuk, ez ad egy nagyon finom mogyorós ízt a keksznek. Ha elkészült a vaj, öntsük át egy hőálló tálba, hogy ne égjen tovább a forró lábasban. Hagyjuk 10 percet hűlni.
- A kihűlt vajhoz adjuk a nádcukrot és a sót és keverjük 8-10 percen át, amíg a cukor eléggé felolvad. Ekkor adjuk hozzá a szobahőmérsékletű tojást. Ezzel is keverjük össze (5 perc).
- Ekkor mehet bele a kovász, amivel szintén elkeverjük.
- Ezután adjuk hozzá (reszeljük) a tonkababot vagy az őrölt vaníliát, a sütőport és a lisztet. Keverjük jól át (ha túl nedvesnek találjuk a tésztát, adjunk még hozzá egy kis lisztet - kézzel is formázható, nem ragacsos tésztát kell kapnunk), majd adjuk hozzá az étcsokoládét és óvatosan forgassuk bele a tésztába a csokit.
- Egy tálcára tegyünk sütőpapírt és erre kanalazzunk gombócokat (én fagyiskanállal szoktam). Az egészet fedjük le folpackkal és tegyük a hűtőbe egy éjszakára.
- Másnap reggel melegítsük elő a sütőt 180C fokra.
- Tegyük a keksz gombócokat sütőpapírral bélelt tepsire (hagyjunk helyet közöttük). A gombócokat egy kicsit lenyomkodhatjuk a tenyerünkkel, de nem fontos.
- Tegyük a sütőbe 16-18 percre - akkor jó, ha a kekszek szélei enyhén világosbarnák lesznek.
- Ha kivettük a sütőből és még forróak a kekszek, nagyszemű sóval megszórhatjuk őket.
- Hagyjuk kihűlni. Utána dobozban tároljuk, hogy ne száradjanak tovább.
Még több keksz receptet itt található.
Vélemény, hozzászólás?