Igazából ez is egy vendég bejegyzés egy olyan személytől, aki nem ír saját blogot, hanem szerkeszt egyet. Zsófi barátnőm lepett meg ezekkel az isteni finom protein golyókkal. Az egyik legjobb ajándékot kaptam tőle, amit egy szoptatós, fáradt anyuka kaphat… energiát adó egészséges snacket. Annyira ízlettek a golyók, hogy beosztottam őket, tartsanak minél tovább. Megkértem Zsófit, hogy ossza meg velünk a receptet, így ti is elkészíthetitek.
Lássuk mit mond Zsófi a táplálkozásáról és a receptről: „Nem vagyok vegetáriánus, de gyakorlatilag nem eszem húst (soha nem készítek vagy vásárolok húst), és nem fogyasztok tejet sem. Idén télen (hosszú volt) viszont éreztem, hogy nagy szükségem van valamire, ami felmelegíti a szervezetemet. Rá is kaptam az olajos magvakra: sós krémeket készítettem (pl. tökmagból, napraforgóból, szezámmagból) és a reggeli pirítósomat ezekkel fogyasztottam el. Valószínűleg, nem véletlen, hogy ezt a fajta táplálékot kívántam: a felsorolt olajos magvak több fehérjét tartalmaznak, mint azonos mennyiségű hús vagy tej. Ezen a tényen még én is meglepődtem, pedig nem „hiszek” a húsban. (Idén télen olvastam a Kína tanulmány c. könyvet, ami kifejezetten a növényi és állati fehérjék témakörével foglalkozik.)
Egyik kedvenc vegetáriánus gasztroblogom (a Zizi kalandjain kívül :)), a Green Kitchen Stories. Nagyon megörültem ennek az itt talált receptnek, mert pont akkoriban (kora tavasszal) készültem méregtelenítésre, és ez az „édesség” teljesen megfelelt a méregtelenítésem elveinek is (vegán, cukormentes, gluténmentes). A receptet kicsit átalakítottam – felhasználtam az itthon fellelhető elfekvő aszalt szilva készletemet is hozzá, de bármilyen aszalt gyümölcs és olajos mag megfelelő lehet a célnak (mandulával, kesudióval is el tudom képzelni). Az aszalt gyümölcsöktől és kókuszzsírtól áll össze a massza, az olajos magvak adják az igazi energiát (és proteint), az aszalványok édesítik, a különleges hozzávalók – virágpor, kendermagliszt, mák – szintén magas fehérjetartalommal rendelkeznek. A kész golyócskák tökéletesen megfelelnek gyors uzsonnának, munkahelyi gyors harapnivalónak, nassolnivalónak vagy akár ebéd utáni desszertnek. Nálam mindig van egy kis dobozzal, így könnyebben elkerülhető, hogy hirtelen fellépő éhség esetén valami gyors, rossz megoldással oltsak tüzet.
Először az eredeti receptben megadott mennyiséggel dolgoztam, ám mivel igen tömény minden hozzávaló, lassan fogytak el a golyócskák. Szerintem bőven elég ez a felezett adag, ám megromlástól nem kell tartani, a massza lezárt dobozban gond nélkül eláll a hűtőben.”
Vegán datolyás kender protein golyók
Hozzávalók:
– 80 g tökmag
– 50 g kókuszreszelék
– 65 g kendermagliszt
– 2 evőkanál durvára darált lenmag vagy lenmagpehely (az eredeti recept 2 evőkanál chia magot ajánl)
– 1 evőkanál virágpor (piacon termelőknél beszerezhető)
– 2 evőkanál kakaópor
– 1 evőkanál darált mák
– 1 evőkanál kisszemű zabpehely
– kb.15-20 db aszalt szilva és datolya (vegyesen használtam aszalt szilvát és datolyát, a mennyiség a massza formálhatóságán múlik)
– 3 evőkanál szobahőmérsékletű kókuszzsír (lehet kevesebb is, szintén érzésre; a kókuszzsír 25C-on olvad, így a golyókat érdemes hűtőben tartani nyáron)
A tökmagot nagyon kevés olajjal megpirítjuk, így az aromája jobban kijön, olajosabbá, könnyebben krémesíthetővé válik. Finomra daráljuk. A lenmagot megdaráljuk (nem kell lisztté őrölni). Ha a virágpor szemcsés, nyugodtan daráljuk azt is együtt a lenmaggal. (Ha chia magot használunk, azt nem szükséges darálni.)
Magozzuk ki a datolyát és/vagy aszaltszilvát, majd a nedves alapanyagokat (puha kókuszzsírt és aszaltgyümölcsöket) tegyük a késes aprítóba (a turmixunk két késes, daraboló fejét használjuk). Készítsünk homogén, krémes masszát a gyümölcsből és kókuszzsírból, majd ehhez adjuk hozzá a száraz alapanyagokat, és dolgozzuk össze könnyen formázható, gyurmázható masszává. Ha úgy érezzük, a massza nem áll össze, morzsálódik, vagy nem elég édes, adhatunk hozzá még krémesre aprított aszalt gyümölcsöt, esetleg datolya szirupot vagy juharszirupot.
Ha összeállt a massza, formázzunk belőle golyócskákat és hempergessük meg ízlés szerint kókuszreszelékben, kakaóporban vagy mákban. A kész massza lezárt dobozban hosszú ideig eltartható. Mivel a kókuszzsír 25C alatti hőmérsékleten megszilárdul, hűtőből kivéve a masszát nem fogjuk tudni rögtön formázni.
Orsi mondta
Zizi, ez a recept szuper! A hétvégén én is elkészítem!
Johanna mondta
Egyik nagy kedvenc! Mindenfele kombinacioban, alapnak en mindig medjool datolyat veszem, az a legfinomabb…