Nagy érdeklődésre tett szert a Facebookra kitett ma délutáni fotó, mely szerint ki kellett találnotok, hogy mi a különleges hozzávaló a dzsemben. Ennyi kommentet még soha nem kaptam annak ellenére is, hogy csak annyit ígértem, hogy az első helyesen tippelő kap tőlem valamit ajándékba. Egy ilyen saját logóval ellátott textil bevásárlótáskát, ami szuper jól jön, ha piacra indulunk bevásárolni. Köszönöm még egyszer, hogy ilyen sokan játszottatok és ígérem lesz még ilyen! Erről jut eszembe, ne feledkezzetek meg a nyereményjátékról sem, ami a blogomon fut (május 25-ig játszhattok!).
Szóval eper és befőzés, vagyis dzsem készítés. Ez volt a harmadik próbálkozásom lekvár készítés terén. Egyszer csináltam narancslekvárt, meg korábban eperből egy másik fajtát. Jól sikerült mindkettő. Szeretnék több házilag készített lekvárt, dzsemet, lecsót, savanyúságot eltenni, de hely híján ez most nem megoldható, szóval mindig csak kis mennyiséget csinálok, amit gyorsan el tudunk fogyasztani.
Ráadásul ez az eperdzsem nem is áll el sokáig, mert nincsen benne cukor, ami tartósítaná. Helyette viszont van benne chia mag! Hoppá! Ugye? Pedig milyen egyértelmű, hiszen köztudott, hogy zselésítő funkciót is produkál ez az apró magocska. Én többnyire tojás helyettesítésére használom (ugyanúgy, mint a lenmagot) vegán süteményekben, ételekben, de már pudingot is készítettem belőle.
A recept nem az én fejemből ugrott ki, hanem egy kanadai lány, Angela fejéből, bár lehet, hogy más is használt már chia magot dzsem készítésére, de én az ő szakácskönyvében találtam, amit nemrég rendeltem és a héten hozta haza egy barátunk a nagy Ámerikából. A „The Oh She Glows Cookbook” egy csodálatos vegán szakácskönyv, tele szuper receptekkel, gyönyörű fotókkal és inspiráló ötletekkel.
Ez egy kicsi mennyiség, összesen kb. 250-300 ml dzsem lesz belőle, de az eperszezon tart még egy darabig, szóval, ha ízlik, készíthetünk belőle újabb adagot… akár duplázva a mennyiségeket. Próbáljátok ki, mert finom és gyorsan készen van!
- 3 bögre eper, kicsumázva
- 3 evőkanál juharszirup (ha nagyon érett, édes epreket használunk, ez el is hagyható)
- 2 evőkanál chia mag
- ½ vaníliarúd kikapart magjai
- Egy közepes lábasban keverjük össze az epreket a juharsziruppal és magasabb lángon kezdjük el főzni, alkalmanként keverjük meg. Ha felforrt, vegyük takarékra a lángot és villával törjük össze az eperszemeket.
- Keverjük bele a chia magot és takarékon főzzük tovább kb. 20 percig, amíg besűrűsödik. A végén adjuk hozzá a vaníliát, keverjük jól el és töltsük fertőtlenített üvegbe.
- Állítólag egy-két hétig áll el hűtőben tartva és közben egyre sűrűbbé válik. Mi egyből teszteltük: natúr puffasztott rizsszeletre mandulavajat kentünk és rá jöhetett a dzsem. Hajaj! Új kedvenc reggeli a láthatáron!
Ági mondta
Mit gondolsz, ha dunsztolnám elállna hosszabb ideig is?
Zizi mondta
Nem hiszem, mert nincsen benne cukor! Mármint picivel tovább elállna, de nagyon sokáig szerintem nem. Esetleg próbáld ki 1 üveggel, hátha mégis bejön! 🙂
Ági mondta
Én minden lekvárt cukor és egyéb nélkül teszek el…a chia mag miatt aggódtam csak, de kipróbálom. Köszi
Zizi mondta
Hajrá! Remélem ízleni fog, Ági!
Kinga mondta
Igazándiból, Ágitól érdeklődnék, h sikerült-e eltenni chia maggal a lekvárt és hogy mennyire állt el neki.
Amúgy meggondolandó, lehet, h kipróbálom én is, az idén!
Reni mondta
Sziasztok!
Kinga, Ági: sikerült néhány hétnél hosszabb időre is eltennetek a chiás lekvárt? Is kókuszvirágcukrot szeretnék még beletenni.
Egy másik Kinga :) mondta
Halihó, engem is nagyon érdekelne, hogy sikerült-e tartósítani a lekvárt?
Köszi
Dalma mondta
Sziasztok én arra lennék kíváncsi h vízet adhatok-e hozzá még, mert így szerintem túl
Sűrű lesz. V nem? Segítsetek!
Moni mondta
Szia! Adtál hozzá vizet végül? Milyen lett?
Nike mondta
Sziasztok!
Segítségképpen a saját tapasztalatom: évek óta cukor és tartósító nélkül teszem el a lekvárt (és a befőttet is) télire. Eddig pektint használtam, idén ki fogom próbálni a chia magot. A tartósítás pedig nálam dunsztolással történik. Évekig is eláll így. Próbáljátok ki, érdemes!