Umeboshi? Azt eszik vagy isszák? Én is feltettem a kérdést, amikor még nem tudtam, hogy miről van szó! Pont egy éve áradoztam róla a Facebook-on. Szóval az umeboshi japán szilva fajta, a makrobiotikában igazi superfood-ként emlegetik. Értékes gyógyító energiáit a több évig tartó, tengeri sóban történő érlelés során nyeri el. Gyönyörű színét a vöröses színű shiso levél adja. Maga a szilva csodás immunerősítő, megfázás, fáradtság ellen is használhatjuk gyógyitalaink alapanyagaként, valamint ételeink ízesítésére. Itthon kapható ecet, paszta (krém) és néha eredeti szilva formájában is (többéle márka kapható, keressétek bioboltokban, Medilineban, Herbaházban, Bijóban vagy a 12. kerületi Csörsz utcai biopiacon szombatonként a Clearspring hazai forgalmazójánál, a Diótörőnél).
Nagyon egyszerűen használom fel az ecetet. Néhány evőkanálnyit összekeverek olívaolajjal és ebben forgatom meg a zöldségeket (gombát, retket, brokkolit, karfiolt próbáltam eddig), hagyom egy kicsit állni, aztán mehet is a sütőbe. Isteni sós, savanykás ízt ad a zöldségeknek. Akinek nem sikerül beszerezni, annak adok helyettesítő alternatívát, ami szójaszósz és frissen facsart citromlé keverékéből áll. Bármilyen körettel tálalható, én most egy extra egészséges verziót hoztam: párolt fokhagymás spenótot kevertem össze főtt kölessel, de mehet mellé rizs, quinoa, sült krumpli, saláta… a fantáziátokra és a hűtőtök/kamrátok készletére bízom. 🙂
Ume ecetben pácolt sült zöldségek spenótos kölessel
Hozzávalók 3-4 főre:
Sült zöldségekhez:
– 500 g csiperke gomba vagy brokkoli
– 1 csokor piros retek (közepes méretű „golyók”)
– 4 evőkanál ume ecet (helyettesíthető 2 evőkanál szójaszósz és 2 evőkanál frissen facsart citromlé keverékével)
– 4 evőkanál olívaolaj
Spenótos köleshez:
– 1 bögre köles
– 2 bögre víz
– 2 nagy marék spenót, megtisztítva, felaprítva
– 2 gerezd fokhagyma
– 2 evőkanál olívaolaj
– Himalaya só
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)
A gombát tisztítsuk meg. Ha brokkolit használunk azt szedjük rózsáira, a vastag szárát (azt is felhasználjuk!) hámozzuk meg és vágjuk kisebb darabokra, mossuk meg. Vágjuk le a retkek zöld hosszú szárát. Mossuk meg a kis “golyókat”.
Egy kis tálban keverjük össze az olívaolajat és az ecetet, tegyük a zöldségeket egy sütőtálba és öntsük le az olívaolajos ecetes keverékkel. Jól keverjük át, hogy a pác mindenhol befedje a zöldségeket. Hagyjuk állni kb. 30 percet, majd tegyük be a sütőbe és 180 fokon süssük kb. 20-25 percig, amíg a zöldségek megpuhulnak és enyhén megbarnulnak.
A kölest mossuk át tiszta vízzel, majd tegyük egy lábasba. Öntsük fel 2 bögre vízzel és közepes lángon főzzük puhára. Tegyük félre. Egy serpenyőben hevítsük fel a 2 evőkanál olívaolajat, dobjuk rá az aprított spenótot és pároljuk 2-3 percig. Ekkor adjuk hozzá a fokhagymát, sózzuk és főzzük 4-5 percig, amíg a spenót összeesik és a fokhagyma is átfő. Adjuk a kész spenótot a megfőtt köleshez, keverjük át és tálalhatjuk is a sült zöldségekkel.
Nóri | mindenmentes.hu mondta
Ez de jó… Nekem is áll egy üveggel a hűtőben, eddig nem igazán találtam meg a helyét az ételeinkben, a sült zöldség meg nálunk is sláger, mostanában minden héten eszünk, néha többször is… 🙂 Szóval a következő adaggal kipróbálom.
Nóri | mindenmentes.hu legfrissebb bejegyzése: Toszkán babos egytálétel (vegán, gluténmentes)
Judyt mondta
Spenótos köles!! Hogy nekem ezek nem jutnak eszembe.Múltkor a bölcsiben volt spenótos krumpli (mint a petrezselymes) és akkor is néztem,h milyen jó ötlet. Így fogom becsempészni a spenótot,mert sajna magában nem szeretem,max szendvicsben a bébi verziót 😛
Judyt legfrissebb bejegyzése: Petra és családja
Martina mondta
Szia!
Milyen szójaszószt érdemes venni? Nem túl sok jót hallani a szójáról, viszont néha-néha ételbe belecsempészném. 🙂 Előre is köszi 🙂 (és kipróbálom így spenótosan a kölest, mert igazából nem vagyok oda a kölesért, spenótot is csak limitálva eszem.)
Zizi mondta
Szia!
A Biorganiktól veszek gluténmentes szójaszószt, amit tamarinak hívnak. Érdemes biot venni, az biztosan nem génkezelt!