Retro ebéd a nagyinál, vagyis anyukámnál, csak ő ugye már a nagyija Ádinak és Ákinak. Két hete szünet volt az oviban, így elmentünk Szegedre kicsit „vakációzni”. Ilyenkor többnyire anyukám főz vegán ételeket, persze szoktunk kérni is, főleg olyanokat, amiket én kevésbé csinálok (mákos nudli, fánk). A nagyit mindig meg lehet fűzni ilyen finomságok főzésére. 🙂
Még a fazék is retro… kinek van a szüleinél vagy nagyszüleinél ilyen fazék? 🙂
Ez a fotósorozat egy átlagos vegán ebédet mutat be, gyerekkorom ízeit felidézve. Anyukám olyan igazi 80-as, 90-es évekbeli magyar paradicsomlevest főzött… semmi olaszos extra, nincs benne bazsalikom, oregánó, csak zellerzölddel, vöröshagymával van fűszerezve (aki a receptre kíváncsi, az a bejegyzés alján megtalálja). Szaggattak a fiúk bele csipetkét (liszt, víz, kurkuma – hogy szép sárga legyen és só). Persze mindig a csipetke a sláger, Áki kiette a levesből a csipetke mennyiség felét! 🙂
Apró, zsurmó kezek formázzák a csipetkét…
A leves után pedig jöhetett a második fogás, krumplis tészta salátával. Néhány hónapja csinált anyukám nálunk krumplis tésztát, amit már hosszú ideje nem ettem, de akkor annyira jól esett, hogy ez az étel sem maradhatott ki a febuári „vakáció” menüjéről.
Imádjuk a krumplis tésztát! Jó nagy tányérral ettünk mindannyian belőle… repetáztunk is!
Ádikám imád enni!
Nektek mi a kedvenc gyerekkori ételetek, amit ritkán főztök, de ha igen, akkor nagy mennyiséget esztek belőle? 🙂
És akkor jöjjön a paradicsomleves receptje…
- 1 liter natúr paradicsomlé
- 1 liter víz
- 1 fej vöröshagyma, meghámozva
- 3 evőkanál hidegen sajtolt (szagtalanított) napraforgó olaj
- 3 evőkanál simaliszt
- kb. 3 teáskanál só
- kb. 15 kávéskanál nádcukor
- zellerzöld
- tészta, csipetke, levesbetétnek
- Egy fazékba tesszük az olajat, majd közepes lángon elkezdjük hevíteni.
- Egy perc után hozzáadjuk a lisztet, összekeverjük és kicsit megpirítjuk a rántást. Felöntjük kb. 1 deciliter vízzel és csomómentesre keverjük.
- Ekkor öntsük fel a paradicsomlével és egy liter vízzel. Adjuk hozzá a vöröshagymát egészben, sózzuk és cukrozzuk. Forraljuk fel és főzzük 10 percig. Tegyük bele a zellerzöldet és főzzük még 10 percig.
- Ha teszünk bele valamilyen levesbetétet, akkor jöhet bele a tészta vagy csipetke és főzzük ezzel együtt még 10 percig.
Ági mondta
Nagyon gusztán néz ki a leves! De a krumplis tészta is! Nekem ezek menzás emlékeket idéznek, de sikerült annyira gusztán leírnod öket, hogy igen kedvet kaptam hozzajuk :-). Amugy en a makos etelekert vagyok oda, csak sajnos ezzel egyedül vagyok a szük csaladban. De karacsonykor kielhettem magam, „föztem” egy nagy vegan adaggal, es edesapamek sem birtak abbahagyni ;-).
Zizi mondta
Örülök, hogy pozitívan hatott rád a bejegyzés! ?
Regina mondta
Nálunk minden alkalommal, amikor megyünk a Mamához és a Papához Körmendre, krumplis tészta biztosan van salátával! 🙂 ezen kívül dödölle és nudli. Minden vegán és a Mama kicsit megrefomálta őket zabliszttel és teljes kiörlésű liszttel, hogy még egészségesebb legyen 😀
Erika mondta
Nyami paradicsomleves és krumplis tészta. Nagy kedvenceim.
Ha szüleimhez utazunk, Anyukám jó kis töltött paprikával tud nekem nagy örömet szerezni, Apukám meg székely káposztával (az az ő specialitása, mindig ő főzi). Könnyű dolgom van, mindenki vegán a családban, anyósomék is. 🙂
Lévai Viktória mondta
Kedves Zizi!
Tudnál segíteni a csipetke készítésben arányokkal? És mennyi a főzési idő?
Nagy bográcsban lesz a zöldborsó leves főzés.
Előre is köszönöm a segítséged!
Üdvözlettel,
Viki
Zizi mondta
Szia Viktória! Bogrács mennyiségben noncs tapasztalatom, de első körben tegyél egy tálba 2 bögre lisztet, 2 teáskanál sót és lassan kezdj el adagolni hozzá vizet. Lágyabb, de nem ragadós tésztának kell lennie, abból szaggatható csipetke! 🙂 Sok sikert!