Konyha és étkező a főzőkurzusra előkészítve
Most, hogy már egy pár vegán főzőkurzus lezajlott a konyhámban (konyhánkban), így gondoltam, hogy megosztok veletek néhány információt, hogy milyen is együtt főzni Zizi konyhájában.
Egyelőre három téma köré építem a kurzusokat, mindegyikre jöhet kezdő, haladó konyhatündér. Törekszem a receptek összeállításánál a szezonalitásra, arra, hogy könnyen elkészíthetőek legyenek és tápanyagban gazdagok. Célom, hogy megmutassam, a vegán konyha színes, tápláló, nem drága és jól is lakunk ezektől az ételektől. Nem mindig, de többnyire az ételek gluténmentesek is.
Legnagyobb meglepetésemre az eddig hozzám ellátogatottak többsége vegyes étrendű volt, akik különböző megfontolásból jöttek hozzám: szeretne egészségesebb ételeket főzni a családnak, szeretne megismerkedni a vegán konyhával, valakinek a fia barátnője vegán, így a megszokott néhány étel után szeretne újakat tanulni, bővíteni az ismereteit a vegánságról (mindenkinek ilyen anyóst kívánok 🙂 ) vagy azért jön valaki, hogy betekintést nyerjen a konyhámba, hogyan és hol is főzők én, hol töltöm az időm többségét. 🙂
Minden főzőkurzus tea készítéssel kezdődik, majd bemutatkozással folytatódik, ki kicsoda, hogyan táplálkozik. Ezt követi az adott menü bemutatása, hogy mit fogunk főzni, sütni. Felvesszük a kötényeket és elkezdjük az előkészületeket: hámozunk, aprítunk, előkészítjük az alapanyagokat (mis en place) a főzésre. Mindenki jelentkezik, hogy mit szeretne elkészíteni, miben szeretne részt venni egyedül vagy párban. Mindeközben trécselünk, kérdezünk, információkat osztunk meg egymással, nevetünk és ahogy én a visszajelzésekből tudom: jól érezzük magunkat, kikapcsolunk, feltöltődünk. Én szoktam fotózni is (szakmai ártalom), szeretem képekkel is dokumentálni a folyamatokat, a sok színes ételt, amit elkészítünk.
Vegán brunch – sárgarépás omlett muffin, umeboshiban pácolt gombafejek és retek, sült paradicsomos bab, spenótos tofu rántotta, Pipacs kenyér
Vegán lettem, mit egyek? – balzsamecetes sült cékla és lilahagyma saláta „hajóban”
Vegán lettem, mit egyek? – kókuszos vöröslencse dahl héjában sült burgonyával
Vegán lettem, mit egyek? – vaníliás banánfagylalt datolyagolyóval és reszelt étcsokoládéval
Vegán brunch – epres protein turmix
Vegán brunch – csicseriborsó shakshuka, spenótos tofu rántotta pirított gombával, guacamole Pipacs kenyérre kenve
Vegán brunch – almás zab palacsinta csokoládészósszal
Egyelőre három téma köré építem a kurzusokat: van a Vegán brunch, a Vegán lettem, mit egyek? és a Vegán családi ebédek és vacsorák. Tervezem bővíteni majd vegán édességekkel és a nemzetközi konyhákra való kitekintéssel is a kurzusokat.
Egyik kurzus sem csak vegánoknak szól, sőt, örülök, ha minél több vegetáriánus, vegyes étrendű érdeklődő látogat el hozzám! Egyik kurzus sem igényel semmilyen tudást, nem kell haladó konyhatündérnek lenni, hogy nálam főzz! 🙂 Mindent biztosítok: papucsot, kötényt, konyharuhát, a recepteket kinyomtatva és azt is, hogy jól fogjátok magatokat érezni, na és persze jóllakottan távoztok.
A weboldalam hamarosan elkészül, de addig is mindent információt megtaláltok itt a blogon a Zizi konyhája menü alatt. A kurzus támogatói a Biorganik Online Kft, a Kyocera kerámia kések forgalmazója és a Pipacs Pékség. Végtelenül hálás vagyok nekik, hogy mellém álltak és minőségi ételeikkel, termékeikkel emelik a főzőkurzusok színvonalát!
Még több információt a kurzusokról (időpontok, jelentkezés menete, visszajelzések): ITT találtok.
Sok szeretettel várlak benneteket!
Judit mondta
Nagy királyság ez, és gyönyörű a környezet, amelyben a főzés zajlik, Zita!
Erika mondta
Szia, nagyon szép lett a konyhád, többször gyönyörködöm benne. Tanácsot kérnék tőled. Most tervezzük a házunkat, és nehéz elképzelnem, hogy mekkora terület kell egy konyhának, ahol ki tudok bontakozni… praktikum és helykihasználás szempontjából szeparált, vagy amerikai típusút érdemes? Eddig olyan konyhában főztem, amilyen adott volt, és most, hogy a sajátunkat tervezzük, szeretném, ha minél jobb, praktikusabb, élhetőbb lenne.
Köszönöm, Erika
Zizi mondta
Köszönöm a leveledet és, hogy megtisztelsz a bizalmaddal, hogy tanácsot adjak neked. 🙂
A konyha tervezés nagyon sok mindentől függ. Nem tudok terület nagyságot adni, mert nem tudom mit szeretnél. Nálunk fontos volt, hogy legalább az étkezővel egy légtérben legyen, de jó lenne, ha a nappalival is, hogy rálássak a gyerekekre miközben játszanak, tesznek-vesznek. De van, aki azt szereti, hogy a legszuperebb szagelszívó mellett se illatosítsa be a főzés a lakást, annak külön konyha helyiség kell téglafallal, vagy üvegfallal elválasztva (utóbbinál rá lehet látni a gyerekekre :)). Kell-e kamra vagy egy konyhaszekrényben el tudsz pakolni mindent – ez is kérdés lehet.
Tervezéshez ajánlom az IKEA konyhatervező programját (https://www.ikea.com/ms/hu_HU/pages/konyhatervezok.html). Akkor is, ha asztalossal csináltattok bútort, de az elképzeléseidet tök jól meg tudod tervezni a programmal, aztán azt odaadva az asztalosnak tudtok tovább tervezni, ami szerintem az asztalosnak nagy segítség lesz.
Szóval ha tudod, hogy mi a te stílusod, zavarnak-e az illatok, szagok, szeretnél-e kamrát vagy sem, akkor már tovább tudsz lépni, vagy én is tudok neked ötleteket adni. Ajánlom ötleteléshez, tervezéshez a Pinterestet. Nekem is van ott egy „dream kitchens” nevű mappám, átküldöm neked, hátha segítségedre lesz: https://hu.pinterest.com/ziziadventures/dream-kitchens/.
Ha további kérdésed van (mert már összeállt a fejedben az alap konyha terve), akkor írj nyugodtan.