Évek óta terveztem, hogy készítek kimchit. Húztam, halasztottam, majd nemrég nekiálltam, megcsináltam, két hétig türelmesen vártam, hogy fermentálódjon, megérjen. Nem is ezzel kellene kezdenem, hanem azzal, hogy elmondom mi is az a kimchi, mert biztosan sokan nem tudjátok. Ha röviden kellene elmondanom, hogy mi is a kimchi (ejtsd: kimcsi), akkor a lényeg: a dél-koreaiak nemzeti enyhén csípős „savanyú káposztája”. Annyira nemzeti eledel náluk a kimchi, hogy a háztartások nagy részében két hűtő van a lakásban/házban. Az egyik a kimchinek, a másik a „hagyományos” élelmiszereknek.
A kimchi szezonja a savanyú káposztához hasonlóan ősztől tavaszig tart, de természetesen eszik egész évben. Ősz az az időszak, amikor nekiállnak családilag és elkészítenek egy brutál nagy adagot, amit aztán vödrökben, dobozokban tartva tárolnak a kimchi hűtőben. Érdemes megnézni egy videót, hogy el tudjuk képzelni milyen is 100 kg kimchi elkészítése családilag (ez pedig egy gyár és 3 féle kimchit csinálnak, ez is nagyon érdekes).
Ennek a fermentált ételnek az alapja a kínai kel, ezenkívül raknak bele sárgarépát, újhagymát, jégcsapretket (ott egy fehér halványzöldes dundi retket raknak bele), fokhagymát, gyömbért. Száraz sózással készül, ahogyan a savanyú káposzta, a csípősségét pedig a koreaiak speciális chilipaprikája, a gochugaru adja (szárított formában). Alapvetően nem növényi alapú, mert kerül bele rákpaszta, halszósz, de ezek simán elhagyhatóak és ezek nélkül is fantasztikus enyhén csípős probiotikum „bombát” készíthetünk. A koreaiak félbe vágva teszik el a kelt, de mivel nagy helyet foglal (és én nem vödrökben tárolom), ezért én felszeltem, ahogyan a többi zöldséget is.
A kimchi nagyon gazdag K vitaminban, C vitaminban és olyan jó baktériumokkal van tele, amelyek segítenek fenntartani az egészséges emésztést. Én enyhén csípősre készítettem, így a 9 és 6 éves gyerekeim is jóízűen megeszik. Vacsorára szoktam tálalni egy kis adag kimchit és egy kis adag savanyú káposztát, amit előételként eszünk meg és utána jön a vacsora. Lehet enni köretként és főtt ételekbe is bele lehet rakni.
Annyira magával ragadott a fermentálás és ennek a művészete, hogy eldöntöttem ezt is felveszem a főzőkurzusaim repertoárjába, vagyis jövő év elejétől tudtok jönni fermentálós workshopra hozzám, ahol megtanuljuk elkészíteni a savanyú káposztát, a kimchit, a fermentált lilahagymát és sültkrumplit (mindenki hazaviszi üvegben a saját készítményeit és otthon érleli meg, de előtte megkóstoljuk, hogy tudjátok milyen ízűnek kell lennie), illetve főzünk egy forró, gőzölgő immunerősítő kimchi zöldség-tészta levest.
Ezenkívül raktam fel jövő évi időpontokat egyéb főzőkurzusokra is, illetve ajándékutalványt is tudtok venni, ha valakit szeretnétek megajándékozni egy főzőkurzussal. Minden infót (jelentkezés, ár, stb.) ITT találtok!
Várlak benneteket szeretettel!
Vélemény, hozzászólás?