Egy Facebook csoportban (mindenféle táplálkozású ember van a csoportban) feltettem a kérdést, hogy kinek, mi a nehéz a főzésben… Írtak egy páran, hogy az is nehézség, hogy hirtelen nem tudnak mit főzni, amikor már éhesek, ezért írtam egy listát, hogy mit érdemes mindig otthon tartani (nekem ezek vannak mindig otthon), amiből aztán össze lehet dobni gyorsan egy ebédet vagy vacsorát! 🙂 A lista után recepteket is találtok!
Elsőre soknak, hosszúnak tűnhet a lista, de higgyetek nekem, egyébként nem az!!! Ez igazából egy felturbózott alapkamra, ezt lehetne még kisebbre szorítani. Nálunk az alap zöldségek és gyümölcsök nagy része bio (a 12. kerületi Csörsz utcai biopiacon vásárolunk – nagyon informatív a Biokultúra Ökopiac Facebook oldala, ajánlom figyelmetekbe!), a többi alapanyagból van, amelyik bio, van, amelyik nem. Ez függ attól, hogy mikor, mit, hol tudunk vásárolni. Nem törekszünk a 100% bio kamrára, de fontos az alapanyagok minősége. Mennyiségeket a lista végén találtok!
Remélem segítségetekre lesz ez a bejegyzés, főleg azoknak, akik most alakítják ki vagy alakítják át a kamrájukat. Ha kérdésetek van, nyugodtan írjatok kommentet vagy emailt nekem!
KAMRA, HŰTŐ
Alap zöldségek:
Nálam ezek mindig vannak otthon: vöröshagyma, fokhagyma, lilahagyma, sárgarépa, burgonya, esetleg édesburgonya, zeller és petrezselyemgyökér. Ezeken kívül szezonálisan vannak zöldségek otthon: cukkini, padlizsán, paradicsom, paprika, spárga, karifol, brokkoli, sütőtök, stb.
Alap gyümölcsök:
Citrom, alma, banán, ezeken kívül szezonálisan vannak gyümölcsök körte, narancs, mandarin, eper, áfonya, málna, görögdinnye, sárgadinnye, őszibarack, sárgabarack, ribizli, stb.
Fagyasztott zöldségek:
Zöldborsó, zöldbab, spenót (Aldiban lehet kapni ezekből biot, általában azt szoktam venni).
Fagyasztott gyümölcsök:
Eper, esetenként málna vagy vegyes bogyósgyümölcs (Aldiban vagy Lidlben szoktam venni)
Konzervek:
Bab (fehérbab, vesebab, stb.), csicseriborsó és hámozott paradicsom (ezeknél érdemes figyelni, hogy csak az adott hüvelyes/zöldség legyen benne és víz, só, esetleg aszkorbinsav; olyat ne vegyünk, amiben cukor is van!) mindig van itthon. Ezenkívül többnyire tartok magas zsírtartalmú kókusztejet is.
Hüvelyesek:
Vöröslencse, barnalencse, néha van a hagyományos zöldes-barnás lencse és csicseriborsó is.
Durumtészták, gabonák:
Fusilli, penne, spagetti, rizs (fehér és barna), plusz valamelyik ezek közül vagy éppen mindegyik: quinoa, köles, kuszkusz, bulgur, kukoricadara. Reggelik, kekszek, palacsinták sütése miatt van mindig itthon zabpehely (aprószemű).
Lisztek:
Tönköly fehérliszt (jó a sima búzaliszt is), teljeskiörlésű tönkölyliszt, zabliszt, csicseriborsóliszt (vegánok előszeretettel használják). Alkalmanként van kókuszliszt, hajdina-, köles- vagy rizsliszt.
Édesítés:
Juharszirup vagy datolyaszirup vagy nyers nádcukor vagy nyers kókuszvirág cukor. Jó a rizsszirup is vagy az agavészirup. Általában egy fajta cukor és egy fajta szirup biztosan van itthon.
Zsiradékok:
Kókuszzsír (normál a főzéshez, sütéshez – figyeljünk rá, hogy ne legyen hidrogénezett!!!) és extraként extra szűz kókuszzsír turmixokhoz, kásákhoz. Extra szűz olívaolaj, hidegen sajtolt (szagtalanított) napraforgóolaj. Bio margarin (Alsan márkájú).
Vegán „tejtermékek”:
Rizs-, mandula- vagy zabtej, meg néha szójajoghurt, tofu (bio, GMO mentes) és növényi sajt van a hűtőben.
Kakaó, magok, magvajak, aszalványok:
Cukrozatlan (!!!) kakaópor (alkalmanként van karobpor), kókuszreszelék többféle mag (dió, törökmogyoró, mandula, kesudió, paradió, napraforgómag, szezámmag, néha tökmag is – nincs mindig mindegyikből). Általában legalább egyféle magvaj (kesudió– vagy mandula- vagy földimogyoró– vagy napraforgómagvaj) és tahini van a kamrában – ezek vagy házilag készítettek vagy online rendelem. Datolya (többnyire friss, de aszaltat is veszek, de legyen jó minőségű, ne legyen cukorszirupba áztatva, stb.), mazsola (lehetőleg ne legyen kénezett!).
Fűszerek (szárított):
Só (Himalaya vagy parajdi), feketebors, pirospaprika, oregánó, kakukkfű, rozmaring, bazsalikom, curry, kurkuma, római kömény, köménymag, szerecsendió, őrölt koriander, fahéj, vanília, mustár (normál vagy dijoni) és szójaszósz (tamari – gluténmentes szójaszósz).
MENNYISÉGEK
A különböző nagyon alap friss zöldségekből, gyümölcsökből (sárgarépa, burgonya, vöröshagyma, fokhagyma, banán, alma, citrom) általában fajtánként egy-három kg van „raktáron”. A többi friss zöldség, gyümölcs mennyisége változó.
A fagyasztott zöldségek, gyümölcsök kiszereléstől függően fél-egy kg között mozognak. A nagyon népszerűekből (zöldborsó, eper) néha két zacskónyi is van.
A konzervekből fajtánként minimum két darab van itthon. Nálunk a négy fős család például egy zöldséges babragu esetében két konzervnyi babot fogyaszt, ezért fontos, hogy legyen itthon mindenből két darab.
A hüvelyesekből, gabonákból, tésztákból, zabpehelyből általában fél kilós kiszerelést szoktam venni, ezeket itthon áttöltöm feliratozott üvegekbe. Lisztek esetében fél és egy kilós kiszerelést szoktam venni. Ezeket is dobozokban tárolom.
Az édesítőszerek kiszereléstől függenek, vannak 250 ml-es szirupok, de a cukrokból szoktam akár egy kilós kiszerelést is venni (ez nagyon sokáig tart mire elfogy). A zsiradékok 750 ml-től egy kilós kiszerelésig terjednek, a növényi tejekből biztosan tartunk itthon legalább két doboznyit (1 liter/darab). Néha magunk is csinálunk növényi tejet, de mostanában ez a ritkább eset.
A kakaó, magok, aszalványok is változó mennyiségűek, nincsen belőlük sok és szintén üvegekben tárolom.
EGYSZERŰ RECEPTEK
Török vöröslencse krémleves
Citromos vöröslencse krémleves
Brokkoli krémleves
Paradicsomos tészta
Egyserpenyős tészta
Paradicsomos csicseriborsós tészta
Brokkoli pestós tészta
Spagetti Norma módra
Sütőtökkrémes penne
Póréhagyma krémes tészta
Tepsiben sült zöldségek
Citromos spárgafőzelék
Zöldborsós kölesfasírt
Savanyú káposztás kölesfasírt
Pirított rizs spárgával és répával
Rakott polenta
Karfiolos-sütőtökös-vöröslencse curry
Egészben sült karfiol
Mandulavajas zabkása
Almás palacsinta
Málnás turmix
*****
Elindult a Youtube csatornám. ITT tudtok feliratkozni! Szívesen látnátok egy olyan videót, amelyben bemutatom a hűtőnk és kamránk tartalmát? 🙂
Ági mondta
Szia Zizi,
köszönjük ezt az atfogo listat! En meg egy olyan bejegyzesre lennek nagyon kivancsi, hogy varandossag alatt mire kell különösen figyelni, te hogyan csinaltad, szedtel-e valamilyen taplalekkiegeszitöt, etc? Szerintem nagyon hasznos lenne, mert a mediaban inkabb elrettentik az embert, pedig odafigyelve semmi gond nem lehet!
Tovabbi szep nyari napokat!
Agi
Zizi mondta
Szia Ágnes!
Köszönöm a visszajelzésedet. Tervezek várandós témát a blogra, a te felvetésed alapján is, de már korábban is belekezdtem egy ilyen blogbejegyzésbe, csak nem fejeztem még be! 🙂
Üdv,
Zita