Helló szeptember! Helló ősz! Helló ovikezdés! Kezdünk ráhangolódni az ovis hétköznapokra, amikor újra Ákossal kettesben vagyok délelőtt otthon és csak egy gyerek mellett főzök ebédet. Eddig egész jól haladunk. Néha Instagramon, insta sztoriban megosztom, hogy éppen mit főzök. A kamra és a hűtő tartalma segít kitatlálni az aznapi menüt, de jó lenne jobban terveznem előre, hogy új ételeket is kipróbáljak, ne csak a meglévő 20 receptet variáljam.
A nyári reggeli turmixok után, kezd begyűrűzni az életünkbe a zabkása újra reggelire. Gyümölcs, magvaj, puffasztott amaránt kerül rá. A melegebb reggeleken még iszunk turmixot. A délelőtt apró falatozásokkal telik, többnyire gyümölcsöt eszünk, vagy az ebédre készülő zöldségek aprításakor bekapunk belőlük néhány falatot. Aztán jön az ebéd, majd délután gyümölcs, perec ropi vagy egy-egy tönkölykifli (vegán) is becsúszhat, ha a pékség közelében sétálunk el. Vacsorára szendvicset eszünk salátával. Salátát persze Ákos nem eszik, de Ádi nagyon szereti. Ádi, mint mindig, mindent megeszik. A kicsit (és persze a nagyon) csípőset egyedül nem. Ákos hangulatához mérten „válogat”. Például az esetek nagy többségében a paradicsomot nem eszi meg, csak nagyon ritkán… és a zöldeket is kerüli, legyen az saláta, cukkini, spenót. A céklát viszont kedveli továbbra is, nyersen és sütve is.
Tervezem, hogy az ősz beköszöntével többet fogom használni a zöldség-gyümölcscentrifugát és nyersen iszunk cékla-répa-alma-narancsleveket. Jól jön immunerősítésnek is!
Íme a júliusi, augusztus eleji ebédeinkről készült fotók… minden vegán természetesen!
Török, kapros padlizsánragu kuszkusszal
Zöldséges vöröslencse ragu citromos quinoával
Marinált tempeh nyári pirított zöldségekkel (padlizsán, kápia paprika, paradicsom) és petrezselymes rizs
Tepsiben sült zöldségek bio ketchup-pal, kukorica salsa és sült szejtán kolbászka
Csicseriborsó-cukkini-paradicsom ragu sáfránnyal és rizzsel
Újra török, kapros padlizsánragu brokkolis tésztával
Spenótos-fokhagymás fehérbab, tönkölybúzás rizs és egy kis maradék marinált tempeh
Tortilla töltve salátával, paradicsommal, rizzsel, pirított tofuval és avokádókrémmel
Csicseriborsó-padlizsán curry rizzsel
Vacsora: humuszos Pipacs kenyér, maradék sült krumpli és szejtán virsli, zöldségek (újhagyma, retek, uborka), paradicsom
Szia
Lapozgatva, olvasgatva a receptjeidet látom hogy sok mindenhez használsz kókuszolajat. Mostanában vizsont eléggé vitatott a jótékony hatása, sőt egyes nézetek szertint kifejezetten ártalmas is lehet. Te mint gasztroanyuka mit gondolsz erről, mi a véleményed?
köszi a választ
Petra
Szia Petra!
Nekem ezek a tanulmányok eddig elkerülték a figyelmemet, de most utánaolvastam a dolognak. Minden ilyen tanulmány esetében (bármiről is állít bármit) érdemes megnézni, hogy ki készítette és ki finanszírozta a tanulmány elkészítését. 🙂 Ezekből az információkból lehet következtetni néhány dologra, összefüggésre.
Azt gondolom, hogy mindent mértékkel fogyasszunk. A kókuszzsíron kívül használok olívaolajat, hidegen sajtolt napraforgóolajat, esetleg szezámolajat is főzéshez/sütéshez. Van, amikor meg teljesen elhagyom a zsiradék hozzáadását az ételhez (pl. tepsiben sült krumpli is lehet ropogós zsiradék hozzáadása nélkül). Ezeken kívül alkalmanként fogyasztok extra szűz kókuszzsírt, erről viszont csak jókat hall az ember, hogy mennyi jótékony hatása van, ha a hajunkra kenjünk, ha a bőrünkre kenjük, ha a fogunkat fehérítjük vele és ha egy turmixba vagy nyers tortába teszünk belőle egy keveset.
Üdv,
Zita