Kedvenc őszi gyümölcsöm az alma. Leginkább akkor, amikor frissen szedem, roppanós, harsogó, zamatos, ízes. Ha zöldségesnél veszem, fajtától függetlenül, akkor az alma az alma. De amikor frissen szedem és egyszerre kóstolhatok különböző fajtákat, na akkor jövök rá, hogy milyen sok különbség van a fajták között. A héten voltunk almát szedni waldorf iskolásokkal és számomra is nagy élmény volt a gyönyörű környezetben látni az almafa ligetet, a zöldülő, piruló, sárguló csodákat a fákon.
Enni a nem túl édeseket szeretem, ha egy kicsit savanykás beütése van, akkor tökéletes. Most először főztem almából lekvárt (hamarosan hozom a receptjét ide a blogra, meg van almachips receptem, almás kuglóf receptem). Cobbler-t ezer éve sütöttem utoljára, akkor még vegetáriánus formában málnával és rebarbarával. A cobbler hasonló a crumble-hoz (epres-rebarbarás vagy szedres-őszibarackos), ami ugye a morzsasüti. Egy ideje már a fejemben volt, hogy vegánosítsam a receptet, ami sikerült is és csak ennyi volt a kérés a családtól: „Ilyet süssél minél többet!”. 🙂
A cobbler úgy finom, ha szaftos gyümölcs van a tészta alatt, de most ki akartam próbálni csak almából, ezért az almát egy kevés vízzel és citromlével elősütöttem, hogy valamennyire szaftos legyen. Ezalatt összedobtam a tésztáját és amikor elkészültem vele, kivettem az elősütött almát, rá kanalaztam a tésztát és ment vissza a sütőbe még egy kevés időre. Aki szeretne, nyugodtan dobjon hozzá valamilyen szaftos gyümölcsöt, szedret, esetleg málnát, biztosan nagyon finom lesz!
- 5 db nagyobb alma, kimagozva, felkockázva
- 1 bio citrom, reszelt héja
- 4 evőkanál frissen facsart citromlé
- 4 evőkanál víz
- 3 evőkanál nádcukor
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 250 g simaliszt
- 200 ml kókusztejszín
- 100 g hideg vegán vaj, felkockázva
- 50 g nádcukor
- 2 evőkanál (foszfátmentes) sütőpor
- csipet só
- Melegítsük elő a sütőt 190 C fokra.
- Tegyük egy sütőtálba a felkockázott almát, locsoljuk meg a citromlével, vízzel és szórjuk rá a reszelt citromhéjat, valamint a 3 evőkanál nádcukrot. Jól keverjük át és tegyük a sütőbe kb. 10 percre, amit a sütemény tésztáját összekeverjük.
- Öntsük egy tálba a lisztet, a sót, a sütőport, az 50 g nádcukrot és kézzel morzsoljuk el benne a hideg vegán vajat. Öntsük hozzá a kókusztejszínt és keverjük össze. Enyhén ragadós tésztát kell kapnunk.
- Vegyük ki a sütőből a tepsit és kanalazzuk az elősütött almák tetejére a tésztát úgy, hogy mindenhova egyenletesen jusson és kb. befedje a gyümölcsot.
- Süssük 180C fokon kb. 30-35 percig, amíg aranybarna lesz.
A kókusztejszín The Bridge Bio márkájú. Lehet használni helyette rizstejszínt vagy zabtejszínt is.
*****
A recepthez a rizstejet a {The Bridge Bio Hungary} barter együttműködésben biztosította. A véleményem csakis a sajátom. Online is rendelhettek most már tőlük növényi tejeket.
(A blogom több céggel vagy újonnan induló kis vállalkozással működik együtt alkalmanként. Mindig odafigyelek arra, hogy olyan partnerekkel dolgozzak együtt, akiknek a termékeit, szolgáltatásait én magam is kipróbáltam, hiszek bennük és hitelesen tudom ajánlani az olvasóim figyelmébe, amiket önmagamtól is megveszek/megvennék, mert szeretem. Fontos számomra, hogy a termék, a cég kampánya passzoljon a saját értékeimhez és szabadkezet kapjak a kivitelezésben. A megjelenő termékekről, szolgáltatásokról csakis a saját véleményemet, tapasztalataimat írom le.)
Vélemény, hozzászólás?