A megkelt tészta (a monogramos terítő nagymamámé volt)
Van pár recept előkészítve és gondolkodtam, hogy melyiket osszam meg. Ez a kókuszos-kardamomos csiga recept múlt hétvégén pattant ki a fejemből, amikor megsütöttem a kókuszos-kardamomos kuglófot (régi recept). Rájöttem, hogy kis módosítással csigának is szuper lenne. Mivel ez olyan adventi időszaknak kedvező gyerekbarát recept, ezért arra gondoltam, hogy megosztom minél előbb, hátha egyik nap az adventi tasakban az lenne a „program”, hogy közös „kókuszos-kardamomos csiga sütés anyával”. 🙂
A kinyújtott tésztára kenve a „vaj”, megszórva kókuszreszelékkel, őrölt kardamommal és nádcukorral
Észak-Európában kedvelt fűszer a kardamom, amellyel süteményeket, kelt tésztákat fűszereznek. Nem mertem erős kardamomos irányba elmenni, ezért kókuszreszelékkel kevertem, de mindenki ízlésének megfelelően növelheti a kardamom mennyiségét. Nekünk nagyon ízlett.
A tészta kidolgozása függ attól, hogy milyen (márkájú) lisztet használunk, szóval elképzelhető, hogy az általam megadott mennyiségnél nálatok egy kicsit több vagy kevesebb lisztet kell hozzáadni. Ahogy dolgozzátok, dagasztjátok össze a tésztát, hogy szép fényessé összeálljon, úgy látjátok, hogy több liszt kell hozzá vagy, ha kicsit száraz a tészta, akkor több folyadék vagy zsiradék kell még bele. Nem nevezném még magamat haladó kelt tészta készítőnek, de lekopogom, hogy az elmúlt időszakban elég jók lettek a kelt tésztáim, igazi könnyedek, foszlósak, pláne ennél a csigánál. A lényeg, hogy a hozzávalók már szobahőmérsékleten legyenek egy órával a készítés előtt és legyen minél melegebb a konyhában, amikor készítjük, dagasztjuk, kelesztjük a tésztát. Én néha bekapcsolom a gáztűzhelyet és mellette kelesztem a tésztát, hogy jó meleg legyen neki.
Most, hogy írok a készítésről, a receptről, meg is kívántam újra, szóval biztosan lesz nálunk is adventi program a kókuszos-kardamomos csigák újra sütése.
Szerencsére nem túl édesek. A tésztájába csak egy evőkanál nádcukor került, a töltelékbe öt-hat evőkanál, ez függ attól, hogy mekkorára tudjuk kinyújtani a tésztát.
Mi advent első vasárnapján családilag együtt társasoztunk és eszegettük a csigákat. A tepsiben látható mennyiségből két darab maradt másnapra a gyerekeknek. 🙂 Igen, ennyire finom és ennyire nehéz abbahagyni az evését!
- Tésztához:
- 520 g búzaliszt
- 60 g teljeskiörlésű búzaliszt
- 30 g kókuszreszelék
- 1 evőkanál nádcukor
- 40 g vegán vaj, felolvasztva
- 400 ml kókuszos rizstej + amennyit felvesz (kb. 250-300 ml)
- 7 g szárított élesztő
- csipet só
- Töltelékhez:
- 5-6 evőkanál puha vegán vaj
- 5-6 evőkanál nádcukor
- 2-3 evőkanál kókuszreszelék
- ½-1 evőkanál őrölt kardamom
- A hozzávalókat tegyük a szobahőmérsékletű konyhapultra egy órával a kezdés előtt.
- Melegítsünk fel (kb. 40C fokosra) 250 ml kókuszos rizstejet, öntsük hozzá a szárított élesztőt, keverjük el és hagyjuk pár perc alatt felfutni.
- Egy tálban keverjük össze a liszteket, a 30 g kókuszreszeléket, az 1 evőkanál nádcukrot és a sót. Adjuk hozzá a felfutatott élesztőt, 150 ml langyos rizstejet és a 40 g felolvasztott vegán vajat. Fakanállal dolgozzuk össze és kezdjük el kézzel dagasztani a tésztát miközben adagonként öntünk hozzá mindig egy kevés langyos rizstejet, amennyit a tészta felvesz, összeáll egy kerek gömbbé és fényes lesz, nem ragadós.
- Az összegyúrt tésztát a tálban hagyva, fedjük le konyharuhával és hagyjuk meleg helyen duplájára kelni (kb. 40-60 perc).
- Lisztezett felületen nyújtsuk téglalap alakúra, kb. fél cm vastagságúra.
- Kenjük még a puha vajjal, szórjuk meg a nádcukorral, kókuszreszelékkel és őrölt kardamommal ízlés szerint.
- A hosszabbik oldalától kezdve szorosan tekerjük fel a tésztát, késsel vágjunk kb. 2 cm vastagságú darabokat és tegyük kivajazott tepsibe.
- Melegítsük elő a sütőt 180C fokra miközben a tepsiben is kelesztjük még a csigákat 10 percig.
- Süssük kb. 30-40 percig, amíg aranybarnák lesznek.
A töltelék receptje irányadó, függ attól, hogy mekkorára tudjuk kinyújtani a tésztát.
*****
A recepthez a kókuszos rizstejet a {The Bridge Bio Hungary} barter együttműködésben biztosította. A véleményem csakis a sajátom. Online is rendelhettek most már tőlük növényi tejeket.
(A blogom több céggel vagy újonnan induló kis vállalkozással működik együtt alkalmanként. Mindig odafigyelek arra, hogy olyan partnerekkel dolgozzak együtt, akiknek a termékeit, szolgáltatásait én magam is kipróbáltam, hiszek bennük és hitelesen tudom ajánlani az olvasóim figyelmébe, amiket önmagamtól is megveszek/megvennék, mert szeretem. Fontos számomra, hogy a termék, a cég kampánya passzoljon a saját értékeimhez és szabadkezet kapjak a kivitelezésben. A megjelenő termékekről, szolgáltatásokról csakis a saját véleményemet, tapasztalataimat írom le.)
Vélemény, hozzászólás?