Ezek a csodás muffinok egy szentendrei piknikezésre készültek. Puhák, finomak, hamm bekaplak falatok. Életemben először használtam köleslisztet sütéshez. A köles finomra őrlésével készül, használhatjuk süteményekhez, főzelékek sűrítéséhez vagy kenyér sütéséhez is (lisztérzékenyeknek kiváló). Nagyon jó a tapasztalatom, érdemes lesz több süteményben kipróbálni. Ti sütöttetek már kölesliszttel?
Fotó: Béatrice Peltre engedélyével
A recept Béatrice Peltre „La Tartine Gourmande – Recipes for an Inspired Life – c. könyvéből származik. Béa blogjának jónéhány éve rajongója vagyok már. Amikor megtaláltam, rákattantam és végigmentem az összes bejegyzésén. Szerelem volt első látásra. Példaképnek tekintem őt, akitől nagyon sokat lehet tanulni. Aztán tavaly tavasszal, amikor megtudtam, hogy a londoni Food Blogger Connect konferencián workshop-ot fog tartani… nem volt visszaút. Befizettem a konferenciát, időben lefoglaltam a repülőjegyet és irány London.
Az élmények, amelyek a konferencián értek, örökre megmaradnak. Életreszóló barátságok születtek, rengeteget tanultam és olyan mértékű inspirációt kaptam, amely azóta is tart. A workshop fantasztikus volt, abban a néhány órában szinte fel sem fogtam, hogy egy olyan ember mellett állok és tanulok tőle, aki nagy példaképem!
Béa könyve hivatalosan idén februárban jelent meg, de már tavaly októberben elő lehetett rendelni. Nem volt kérdés, hogy ez lesz a szülinapi ajándékom. A könyvnek két nagy fejezete van. Az elsőben a konyháját, a kamráját ismerhetjük meg, az általa leggyakrabban használt alapanyagokat és alaprecepteket, főzési technikákat mutat be. A második rész a receptek gyűjteménye, ezen belül vannak reggelik, ebédek, vacsorák és desszertek, amelyeken belül különböző témákban vannak felsorakoztatva a receptek a Béatól megszokott gyönyörű fotókkal illusztrálva.
Béa nem vegetáriánus, de a szakácskönyvben alig vannak húsos receptek, szóval örültem neki, hogy szinte az egész szakácskönyvön végigmehetek és nem igazán kell változtatnom a recepteken, hogy számomra is fogyaszthatóak legyenek. 🙂 Több ételt elkészítettem már, most először ennek a muffinnak a receptjét osztom meg veletek. Egy-két apróságon változtattam csak (vaj helyett kókuszolaj, quinoa liszt helyett pedig kölesliszt került bele).
Köles, zab és alma muffin
Hozzávalók 10-12 db-hoz:
– 60 g kölesliszt
– 30 g zabliszt
– 50 g zabpehely + egy kevés a muffinok tetejére
– 50 g kókuszvirág cukor (helyettesíthető nádcukorral)
– 1 teáskanál sütőpor
– 1/2 teáskanál szódabikarbóna
– 175 g alma (kb. 2 db), meghámozva, kimagozva, lereszelve
– 2 db bio tojás
– 50 g kókuszolaj (helyettesíthető vajjal)
– 2 evőkanál tahini (szezámmag krém)
– 1 teáskanál tiszta vanília kivonat (helyettesíthető 1 vaníliarúd kikapart magjaival)
– csipet só
Melegítsük elő a sütőt 180C fokra és béleljük ki a muffintepsit papírkapszlikkal.
Egy tálban verjük habosra a tojásokat a cukorral. Adjuk hozzá a tahini szószt, a kókuszolajat, a vaníliát és keverjük össze. Egy másik tálban keverjük össze a liszteket, a zabpelyhet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót. Öntsük a száraz hozzávalókat a nedveshez és jól keverjük el. Adjuk hozzá a reszelt almát és ezt is forgassuk bele a tésztába. Kanállal osszuk el a tésztát egyenlő részben a muffinformákban és szórjuk meg a tetejüket zabpehellyel. Süssük 180 fokon kb. 25 percig, amíg aranybarnák lesznek. Kivétel előtt azért végezzünk tűpróbát, hogy jól átsültek-e a muffinok.
margaretta mondta
Köszönöm a receptet Zizi! Nagyon inspirálóak a receptjeid, sokat tanulok tőled!
Néha változtatnom kell, mert bár a kölesliszt gluténmentes, viszont gluténmentes zabpelyhem még nincs itthon, de majd kísérletezem.
Bogi
TeaRoom mondta
Hű a konferencia nagy élmény lehetett, reméljük majd mesélsz róla… Fantasztikus Béatrice blogja, biztos a könyv is izgalmas!
Zita mondta
Hamarosan ki lesz hirdetve az idei konferencia is és gondoltam, hogy akkor végre megírom a bejegyzést róla, amit már tavaly óta tervezek! 🙂
A könyv nagyon jó, érdemes megrendelni!
Zita mondta
Szia Margaretta!
Örülök, hogy tetszenek a receptek. Igen, tudom, hogy itthon nehezen beszerezhető a gluténmentes zabliszt. Én nem vagyok lisztérzékeny, így nem gond. Sajnos sok tapasztalatom nincsen még a gluténmentes sütés terén, de nagyon szeretek új dolgokat kipróbálni, így nyitott vagyok erre a témára is. Legújabb beszerzésem az árpaliszt. Kíváncsi vagyok milyen lesz vele sütni.
Zizi mondta
Millet, Oat and Apple Muffins
Ingredients (makes 10-12)
– 60 g millet flour
– 30 g oat flour
– 50 g rolled oats, plus more for topping
– 50 g coconut flower sugar (you can substitute with cane or Muscovado sugar)
– 1 teaspoon alkaline free baking powder
– 1/2 teaspoon baking soda
– 175 g apple (2 apples), peeled, cored and grated
– 2 organic eggs
– 50 g coconut oil (you can substitute with butter)
– 2 tablespoons tahini (sesame cream)
– 1 vanilla bean, split and seeded (you can substitute with 1 teaspoon pure vanilla extract)
– pinch of sea salt
Method
Preheat the oven to 180C (350F) and line 10-12 hole muffin tray with paper cases.
In a bowl mix together the dry ingredients: flours, rolled oats, baking powder, baking soda and salt. In another bowl beat the eggs with the cane sugar until creamy and light, then add tahini, coconut oil, vanilla and mix. Pour the wet ingredients into the dry ones and with a wooden spoon mix until smooth (don’t overwork the batter!). Stir in the grated apple.
Spoon the mixture into the cases, filling them about two thirds full, dividing the batter evenly and topping each muffin with rolled oats. Bake the muffins for about 25 minutes on 180C (350F). Remove from the oven when a cocktail stick just comes out of the muffins cleanly. Leave them to cool on a wire rack.
Annapanni mondta
Miért kell bele sütőpor és szódabikarbóna is? Ugyanazt a célt, az állag lazítását szolgálja. A szódabikarbóna önmagában is lúgos. Sav nélkül mosószóda keletkezik belőle, ami kifejezetten rossz az emésztőrendszernek. Jobb lenne kihagyni, vagy mindenképpen a megfelelő mennyiségű savval együtt használni (ecet, citrom)
Zizi mondta
Igazad lehet. Nagyon sok receptben van sütőpor és szódabikarbóna is egyszerre. Egyébként ez a muffin recept egy angol nyelvű szakácskönyvből van, de ezt le is írom a bejegyzésben. Nem tudom, hogy miért szokás mindkettőt beletenni nagyon sok süteménybe… lehet, hogy csak megszokás kérdése?!