Puha, omlós, szájban olvadós kekszek… erre vágysz? Akkor megtaláltad a tuti receptet. Gyorsan elfogyós kekszek, mert mi is és a vendégek is rájárnak. 🙂 Ezt tapasztaltam, amikor Ádi harmadik szülinapján kipakoltam a kekszeket. Imádom, ahogyan a gyerekek csipegetnek egy svédasztalról. Kivesznek egy olívabogyót a tálkából, beleharapnak, leteszik, mert arrébb meglátnak egy datolyagolyót… beleharapnak, leteszik és már rohannak is játszani. Így volt ez Ádi születésnapján is, én meg jó anya módjára megeszegettem az összes ott maradt darabkát, legyen az egy répa, egy keksz vagy egy datolyagolyó. 🙂
I. családjából érkezik ez a keksz recept és mindig azt hallottam, hogy az anyukája milyen finom mini islereket sütött. Szóval ezek lehetnek mini islerek is, ha bevonjuk őket olvasztott csokoládéval, csak mi megkíméltük magunkat és más anyukákat, hogy az olvadt csokit kelljen a gyerekek ruhájáról, kezéről, szájáról, arcáról törölgetni a napsütéses melegben. 🙂 A tésztája tele van dióval, ettől még finomabb. Két keksz közé pedig házi savanykás sárgabarack lekvár került, de eperrel, szederrel is kiváló… ki, mit talál a kamrájában.
UI: Karácsonyra már most mentsétek el a receptet! Ha sokféle süteményt készítetek, ez legyen az egyik! Sőt, egy doboznyit ajándékba is adhattok! 🙂
Omlós diós-lekváros keksz (laktózmentes, vegán)
Hozzávalók 20-30 darabhoz:
– 250 g tönköly fehérliszt
– 160 g dió, darálva
– 250 g jó minőségű margarin (hideg legyen!)
– 100 g nád porcukor
– csipet Himalaya só
– sárgabarack lekvár
Melegítsük elő a sütőt 170C fokra. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral és vékonyan kenjük át kókuszolajjal.
Egy tálba kockázzuk fel a hideg margarint, majd adjuk hozzá a lisztet. Kézzel/tésztavágóval dolgozzuk morzsás állagúra. Ekkor adjuk hozzá a darált diót, a porcukrot és a csipet sót. Gyúrjuk össze a tésztát. Tegyük lisztezett felületre és nyújtsuk ki 3-4 mm vastagságúra. 3-4 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval vágjunk kis köröket a tésztából, tegyük a tepsire és süssük 12-15 percig, amíg aranybarnák lesznek.
Ha kihűltek a keksz körök, vegyünk egyet, kenjük meg lekvárral és „ragasszunk rá” egy másik keksz lapot.
Dobozban, hűvös helyen két hétig elállnak, de úgysem fognak addig tartani.
Tipp: a kekszeket bevonhatjuk csokoládészósszal. Olvasszunk fel vízfürdő felett 100 gramm étcsokoládét és ebbe mártogassuk bele a keksz szendvicsek egyik oldalát. Csokoládészószt készíthetünk úgy is, hogy egy kevés kókuszzsírt felolvasztunk, adunk hozzá kakaóport és ízlés szerint tehetünk bele vaníliát vagy valamilyen édesítőszert (datolyaszirupot vagy nád porcukrot). Jól elkeverjük és belemártogatjuk a keksz szendvicsek egyik oldalát. Hagyjuk a csokit rádermedni, utána tálaljuk.
**********
2016 októberében megjelenő Vegán Reggeli című szakácskönyvem még mindig 25%-os kedvezménnyel rendelhető meg! Remélem ti is annyira várjátok, mint én! 🙂 Részletekért katt a képre!
Rezsu mondta
Szia Zita!
Éppen próbáljuk elkészíteni a kekszeket, de a tészta nagyon nehezen kezelhető, pedig pontosan mértem ki mindent. Túl puha lett a vaj. Esetleg betetted a hűtőbe, miután összeállítottad? Mert szegény anyukám(aki még sosem sütött vegán sütit) itt próbálkozik vele…
Zizi mondta
Mit jelent az, hogy nehezen kezelhető? Pontosítsd légy szíves! Egyébként berakható a hűtőbe pár órára a tészta. Fontos, hogy a „vaj” hideg legyen és ha kézzel morzsoljuk el a liszttel, akkor minél rövidebb idő alatt tegyük, mert a kezünktől felmelegedhet a tészta!
Rezsu mondta
Közben megoldottuk és nagyon finomak lettek, bevontuk csokival. Igen ez volt a probléma, hogy sokáig lett gyúrva és a vaj nagyon megolvadt, emiatt nehezen tudtuk nyújtani, leragd… De úgy döntöttünk, hogy kitesszük az erkélyre, ezután már jobban ment. Köszi a választ és a receptet is. Ma újra elkészítjük.