A Zizi konyhája kurzusokon a „Vegán Ázsia” óra újdonságnak számít. Jó volt felkészülni rá, tesztelni a recepteket, összeállítani a menüt különböző nemzetek konyháiból úgy, hogy azok vegánok és gluténmentesek legyenek.
Mindig izgalmas, amikor egy olyan főzőkurzust készítek elő, amelynek a receptjei nem mindennaposak a hétköznapi konyhánkban… DE azok lehetnek egy-egy ilyen kurzus után! 🙂 Az ázsiai órán annyi tennivaló akad, hogy nincs üresjárat, mindig dolgoztunk folyamatosan, minden kéz jól jött, hogy a 3 órás kurzus végén aztán elfogyasszuk a jól megérdemelt ebédünket.
Van vietnámi recept, japán, thai, kínai, malájziai és indonéz, mint ez a tofu satay is. Ezekbe az országba látogatunk el az ízlelőbimbóinkkal miután az elkészített vegán, gluténmentes ételeket együtt egy asztalnál megesszük. Közben beszélgetünk, hogy ki merre járt már Ázsiában, milyen tapasztalatai voltak, milyen gasztronómiai élményeket szerzett vagy hova szeretne elutazni. Fotókat készítünk az elkészített ételekről… én is kattogtatom a gépemet néha már úgy, hogy a többiek elkezdik az ebédet, én még mindig dolgozom, mert egy gyönyörűen tálalt ételt mindenképpen szeretnék lencsevégre kapni. 🙂
A tofu satay indonéz nemzeti étel (Javaról származik), de népszerű Malajziában, Szingapúrban és Thaiföldön is. Készülhet hússal vagy tofuval. Bambusz pálcákra felfűzve grillezik a tofut és ezt tálalják a végén földimogyoró szósszal, amit satay szósznak hívnak. Mi ezt pirított bok choy-jal és nasi lemak-kal tálaltuk, ami Malajziában nemzeti étel, kókuszos-illatos rizs. Többnyire reggelire eszik, de nemzeti étellé vált, így a nap többi részében is fogyasztják.
- Tofuhoz:
- 2 csomag tofu, 1.5x1.5 cm-es kockákra vágva
- 4 evőkanál tamari (gluténmentes szójaszósz)
- 4 evőkanál víz
- 4 gerezd fokhagyma, összetörve
- 1 teáskanál agavé szirup
- Földimogyorószószhoz:
- 1 fej vöröshagyma, felvágva
- egy 2 cm-es friss gyömbér darab, meghámozva
- 1 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1 teáskanál chili
- 1 evőkanál barnacukor
- 1 bögre földimogyoróvaj
- ¾ bögre kókusztej
- 1 citrom leve
- só és bors
- Pácoljuk a tofut a szójaszószos keverékben nagyjából 30 percig. Húzzuk kis nyársra a kockákat és grillezzük meg őket.
- Helyezzük a vöröshagymát, a gyömbért, a fokhagymát, a chilit, a barnacukrot és a földimogyoróvajat a turmixgépbe és keverjük addig, amíg sima pasztát kapunk. Öntsük ki a turmixgépből egy kis lábosba, adjuk hozzá a kókusztejet (és egy keveset a tofu pácléből) és melegítsük szinte forrásig. Egy habverő segítségével keverjük simára. Ha túl sűrűnek találjuk, adjunk még hozzá kókusztejet. Javítsunk az ízén, ha szükséges és adjuk hozzá a citromlevet a szószhoz közvetlenül tálalás előtt.
Ha szeretnél feltöltődni, tanulni a vegán konyháról, új ízeket kipróbálni, akkor tudsz jelentkezni (tanfolyam@zizikalandjai.com email címen) még az alábbi tavaszi Zizi konyhája főzőkurzusokra:
2019. május 25. Vegán brunch
2019. június 8. Vegán Ázsia
2019. június 29. Vegán lettem, mit egyek?
Sok szeretettel várlak!
Fitt boszi mondta
Ez az egészséges recept nagyon finomnak tűnik, köszönöm! Szeretem a tofut, és biztosan kipróbálom ezt a receptet.