Ennél az Instagram posztomnál írtam, hogy nyáron megtanulok két fermentált italt készíteni, meg úgy végre elkezdem magam beleásni a fermentálás rejtelmeibe. Volt már rossz végeredményem, szóval tanulni kell nagyon-nagyon sokat, annak ellenére, hogy maga a készítés nem egy bonyolult folyamat, de a háttérben zajló kémiai folyamatokat érteni kell.
A fermentált italokat – kombucha és gyömbérsör – még nem kezdtem el kikísérletezni, de annyit megtettem már, hogy kombuchát beszereztem, csücsül a hűtőben és várja, hogy összegyűjtsem a bátorságot és nekiálljak az elkészítésének. Nagyon sok most a munkám, utána elutazunk, jövünk-megyünk, de még a nyár folyamán szeretnék rá időt szakítani és legalább egy adag kombuchát készíteni, tesztelni, próbálkozni.
A fermentálásról egyébként itt olvashattok egy nagyon jó kis összefoglalót. A fermentálás során tartósítjuk az ételt, megerjesztjük. Ez egy természetes folyamat, amely közben az élesztőgombák a szénhidrátokat alkohollá vagy savakká alakítják. Ezalatt a jótékony baktériumok is elszaporodnak az ételben/italban, ezek a probiotikumok. Szóval eszünk egy kis kovászos uborkát, iszunk kombuchát, eszünk fermentált zöldségeket és olyan, mintha bevettünk volna pár szem probiotikumot. A bélflóránkat támogatjuk a fermentált, probiotikus ételekkel.
A probiotikus baktériumkultúrák a természetes bélflóra helyreállítását segítik. A bélflóra helyreállítása különösen fontos feladat az immunrendszer megfelelő működése miatt, ugyanis az immunrendszer kb. 70%-a a bélben található. Szervezetünkbe a bélflóra élettani működését elősegítő mikroorganizmusok erjesztéssel készült élelmiszerekkel vagy ugye táplálékkiegészítőkkel kerülhetnek be. Fontos megemlítenem a prebiotikumokat is, amelyek a normál, egészséges bélflórának az egyensúlyát segítik helyreállítani, illetve fenntartani azáltal, hogy a normál flórát alkotó baktériumokat, azaz a probiotikumokat táplálják. Prebiotikum források: a csicsóka, a vöröshagyma, a banán, a fokhagyma, a bab, a borsó és a zabpehely.
Ez a nyári fermentált káposzta tulajdonképpen savanyú káposzta, csak egy kicsit – számomra – nyáriasabb változatban. Káposzta, só, víz van csak benne és ízesítésnek kapor. A tetejére tettem egy krumplit meghámozva, felszeletelve, de ez nem szükséges. Nem érleltem hetekig, csak 7-10 napig, így a káposzta roppanósabb marad, mint egy jó kovászos uborkánál. Kitettem a teraszra, de erős napsütés nem érte ezalatt a pár nap alatt. Nekünk nagyon bejött az íze, az állaga és a levét nedüként isszuk. A receptben nem pontos mennyiségeket találtok, csak arányokat, de nagyon egyszerű elkészíteni, szóval annak is sikerülni fog, aki még nem csinált ilyet.
Hajrá, hajrá fermentálás!
Újdonság a Zizi kalandjai blogon, hogy megújult a hírlevél. Eddig, akik feliratkoztak, azok az újonnan megjelent blog bejegyzésekről kaptak értesítőt. Mostantól viszont havonta kétszer vagy háromszor kiküldök egy színes, inspirációul szolgáló levelet, amelyben a legutóbbi blog bejegyzéseket mutatom be, szezonális recepteket osztok meg, érdekességekről, újdonságokról számolok be, szóval érdemes feliratkoznia annak, aki még nem tette meg.
- 1 fej káposzta (kb. 1,5 kg)
- 1 kis csokor kapor
- 1 db burgonya, meghámozva
- parajdi só
- víz
- Az üveget, amibe tesszük a káposztát jól tisztítsuk ki.
- A káposztát megmossuk, félbe vágjuk, kiszedjük a torzsáját és elkezdjük felszeletelni (lehet reszelni is).
- Tegyük az üveg aljára a megmosott kaprot. Majd tegyük rá a felszeletelt káposztát. A tetejére lehet tenni a nagyobb darabokra vágott, meghámozott burgonyát.
- Ha tele az üveg, jöhet a folyadék. Minden liter hideg vízhez (lehetőleg szűrt) 2 púpos evőkanál sót tegyünk, amit keverjünk el úgy, hogy a só feloldódjon a vízben. Öntsük rá a káposztára, tegyünk rá egy tányért fedélnek és tartsuk a konyhapulton vagy a teraszon/erkélyen, de ne tűző napra.
- A burgonyát vegyük le a tetejéről 2-3 nap után, hogy ne penészedjen meg. Pár naponta megszagolhatjuk, kivehetünk egy keveset, kóstoljuk meg. Ha túl keménynek találjuk a káposztát, akkor hagyjuk még pár napot érni, ha már ízlésünknek megfelelő, akkor a káposztát szedjük át egy tiszta üvegbe. A levét szűrjük le a kaportól és öntsük rá a káposztára - így tároljuk hűtőben.

Vélemény, hozzászólás?