Előtte / Utána 🙂
Az a bizonyos csokipuding, aminek az utolsó falatjáért harcolt anya és fia, és ami az első szülinapi torta krémje is volt
A legutolsó bejegyzés óta elég sok idő eltelt… fejemben a sok-sok információ, igyekszem részletesen leírni nektek. Többen jeleztétek, hogy egy heti menüre is kíváncsiak lennétek, hát, akkor egy ilyet is leírok nektek. Még jó, hogy születése óta (!!!) írom, hogy mikor mit evett Ádi, szóval dokumentálva van az étkezés, így a heti menü megosztása sem akadály!
Májusban végre megújult a természet, ami a piacok kínálatán is látszódott, így egyre több újdonságot tudott kipróbálni Ádi. Nagy sikert aratott minden gyümölcs, amit evett: eper, málna, ribizli, szeder, cseresznye, meggy, szilva, őszibarack, sárgabarack, sárgadinnye. Talán a görögdinnyéért nem rajong annyira, de azt is megeszi. A legnagyobb kedvenc egyértelműen a meggy és az áfonya. Nem tud belőlük eleget enni… Áfonyából képes akár 200 grammot is benyomni egyszerre. Képzelhetitek, hogy 200 gramm áfonya után milyen színű lesz a végtermék… hát, lila! 🙂
A zöldség választékból szinte mindent kipróbáltunk, ami szóba jöhetett: spárga, zöldborsó, zöldbab, tök, cukkini, padlizsán, paradicsom (ez gyümölcs!), paprika, kukorica, káposzta, uborka, olívabogyó, zeller, karalábé, karfiol, brokkoli, avokádó (ez gyümölcs!). A spenót, mángold, petrezselyem, sárgarépa továbbra is szerepel az étlapon és alkalmanként most már burgonya is kerül a tányérra. Az egyedüli, ami nem nagyon nyerte el a tetszését, az a sóska volt, de hát ez egy eléggé megosztó zöldség.
Kipróbáltuk a zöld turmixot is. I. csinált egy fantasztikusat: mángold, banán, alma, kevés citromlé, víz, rizstej összekeverve… az arányokat ne kérdezzétek, de tényleg nagyon finom volt, ezért is aratott sikert Ádinál. Második alkalommal én csináltam, ha jól emlékszem, nem volt itthon alma, így az nem került bele és nem is lett olyan ízletes, Ádinak sem ízlett annyira, de nem adjuk fel! Kineveztük apát zöld turmix specialistának, így ezért az italért és más smoothie-ért ő a felelős. Készített már málna rizstej smoothie-t (turmixolás, majd magok leszűrése), Ádi ezt is itta nagyon!
Gyümölcsökön és zöldségeken kívül Ádi eszik tésztát (többnyire durum- vagy tönkölylisztből készültet), kölest, barnarizst, jázminrizst, kukoricadarát, rozs-vagy teljeskiörlésű tönkölylisztből készült kenyeret (lehetőleg élesztőmenteset), zabpelyhet, rizspelyhet, tönkölydarát, lencsét, csicseriborsót, sörélesztő pelyhet (B12 vitamin pótlásra), vegán sajtot (nem szójaalapú, nagyon-nagyon finom, az egész család imádja!). Mandulatejet- és rizstejet (cukormentes) smoothie-k készítéséhez használok, valamint a reggeli kásához. Külön magukban nem szokta inni őket, de biztosan ki fogjuk próbálni, de most nyáron jobbnak látom frissítő gyümölcsleveket és vizet adni szomjoltásra. Rágcsált már diót és egy kis kesudiót.
Többen kérdeztétek, hogy mivel pótoljuk az állati fehérjét. Különösebben nem görcsölök rá erre a témára, de néhány dolgot érdemes szem előtt tartani vegán táplálkozás esetén. Már ebben a cikkben is leírtam, vagyis idéztem, hogy „Az ember az emésztés során a fehérjéket aminosavakra bontja le, ezekből építi fel a saját fehérjéit. Nem az elfogyasztott fehérjét építi be tehát, hanem az aminosavakat. Ezért minden alapot nélkülöz az a kijelentés, miszerint az állati fehérje azért jobb, mint a növényi, mert közelebb van szerkezetében az emberihez. A másik alaptalan tévhit, hogy a növények nem teljes értékű fehérjét tartalmaznak, ezért rosszabb minőségűek. Ez a mítosz az esszenciális aminosavakra vezethető vissza. Nyolc aminosavról van szó, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, ezért mindenképpen kívülről kell őket a szervezetbe vinni. A természet bölcs, minden élőlény ugyanazokból az aminosavakból épül fel, így a növényekben és az állatokban egyaránt megtalálhatóak az ember számára esszenciális aminosavak. Igaz, az állati fehérjék mind a nyolc aminosavat tartalmazzák, a növények pedig általában egyszerre nem az összeset. Azt nevezi a természettudomány teljes értékű fehérjének, amely az összes, az adott élőlény számára esszenciális aminosavval rendelkezik. A növények közül ilyen a kelbimbó, a sárgarépa, a kukorica, a karfiol, az uborka, a tök, a burgonya, a zöldborsó, az összes dióféle, a szezám- és napraforgómag, valamint a paradicsom fehérjéi. Nem szükséges azonban minden étkezés alkalmával teljes értékű fehérjét fogyasztani, de még naponta sem. A szervezet ugyanis „képes bármilyen aminosavhoz hozzájutni a saját tartalékából, ha az egy adott étkezésből hiányzik is.” – Dr. E. S. Nasset” (Forrás: Napfényes Étterem)
Tehát a fent nevezett 8-10 növényből szezon alapján igyekszem minél többet adni Ádinak. Ezenkívül fontos az ételek párosítása (ez a komplettálás) is. Például a gabonafélék és hüvelyesek együttes fogyasztásával teljesértékű fehérjéhez jutunk (pl: bab-zab fasírt, zöldborsós rizottó). Még többet a komplettálásról és az ételek párosításáról itt olvashattok.
Nem csak bűvölte a spenótot, hanem meg is ette 🙂
Mindent mértékkel fogyasztunk és a hangsúly a harmónián van. Ádi nagyon jó étvágyú kisfiú, öröm nézni, ahogyan eszik. Egyenesen megkívánja az ember az ételt, olyan jóízűen falatozik, nyugodtan, kényelmesen. Jól fejlődik, egészséges, zsurmó, mozgékony, igazán jól táplált baba. Továbbra is igyekszem tartani a vegán étrendet számára, azonban tudom, hogy bizonyos szituációkban nehéz kivitelezni, hogy teljesen kizárjuk a tojást vagy tejtermékeket. Ha így lesz, nem fogok belőle problémát csinálni, ha alkalmanként eszik egy-két olyan dolgot, amelyekben ezek megtalálhatók. A nagy kérdés, amit mindig megkapok, hogy ha Ádi kér húst, akkor adok-e majd neki. A válaszom természetesen igen, hagyni fogom, hogy kipróbálja, de valószínűleg a nagyi fogja elkészíteni neki az ételt. 🙂
Tökfőzelék készítésekor egyszer csak elcsent egy darab meghámozott tököt az asztalról és nekiesett… a tapasztalás a legfontosabb! 🙂
Amit még szintén nem evett és érdemes megemlíteni, az a cukor. Ezt még semmilyen formában nem evett, de még mézet, juhar- vagy agavé- vagy rizsszirupot sem adtam neki és ahogy ezt a környezetemben tapasztalom, igen jó döntésnek bizonyult. A cukor teljesen megváltoztatja az ember ízérzékelését és egy alma már nem fog olyan édesnek tűnni, ha rendszeres „cukorfogyasztókká” váltunk. Ezt is igyekszem elhúzni, ameddig lehet, aztán majd mértékkel adni neki kókuszvirág cukrot, nádcukrot, juharszirupot, természetesen többnyire sütikbe belesütve.
És akkor lássunk egy heti menüt (követem a szezonalitást, de ez most több hét menüjéből lett összemixelve, ezért fordul elő benne az eper és az őszibarack is egyszerre)…
A reggeli kásák rizs- vagy mandulatejjel készülnek, adok hozzá csipet fahéjat, egy teáskanál mandulavajat és gyümölccsel tálalom. Tízóraira többnyire egyféle gyümölcsöt eszik, de előfordul, hogy főzés közben adok neki egy darab répát is, hogy elrágcsálja. Az ebéd szinte mindig főtt étel és az egyszerűségre törekszem, hogy minél gyorsabban legyen kész. Uzsonnára többféle gyümölcsöt eszik, persze nem egyszerre, hanem az ebéd és a vacsora között akár kétféle gyümölcsöt is eszik, meg lehet, hogy még kölesgolyót is rágcsál. A vacsora az esetek többségében hideg, kenyér valamivel megkenve, zöldségekkel tálalva.
1. nap
Reggeli: banános palacsinta
Tízórai: áfonya
Ebéd: tökfőzelék vegán sajttal
Uzsonna: alma, málna, kölesgolyó
Vacsora: vegazsíros kenyér, paradicsom, avokádó
2. nap
Reggeli: tönkölykása almával
Tízórai: eper
Ebéd: cukkinis lecsó barnarizzsel
Uzsonna: cukor- és élesztőmentes szilvás rétes (biopiacról)
Vacsora: vegazsíros kenyér, paradicsom, paprika, avokádó, vegán sajt
3. nap
Reggeli: zabpehely kása banánnal
Tízórai: nektarin
Ebéd: brokkoli pestós tészta (sörélesztő pehely a tetejére szórva)
Uzsonna: áfonya, kölesgolyó
Vacsora: humuszos kenyér, paradicsom, olívabogyó, avokádó, vegán sajt
4. nap
Reggeli: rizspehely kása őszibarackkal
Tízórai: áfonya
Ebéd: zöldségleves teljeskiörlésű vegán betűtésztával
Uzsonna: sárgabarack, málna
Vacsora: vegazsíros kenyér, paradicsom, brokkoli csíra, avokádó, vegán sajt
5. nap
Reggeli: tönkölykása banánnal
Tízórai: őszibarack
Ebéd: tökfőzelék bab-zab fasírttal
Uzsonna: sárgabarack, áfonya, kölesgolyó
Vacsora: lencsepástétomos kenyér, paradicsom, avokádó, vegán sajt
6. nap
Reggeli: tönkölykása őszibarackkal
Tízórai: vegán cukormentes szilvalekváros palacsinta (biopiacon)
Ebéd: lecsó polentával
Uzsonna: őszibarack, kölesgolyó
Vacsora: szezámmagpástétomos kenyér, paradicsom, paprika, avokádó
7. nap
Reggeli: rizspehely kása banánnal
Tízórai: málnás rizstejes smoothie
Ebéd: borsófőzelék karfiol-quinoa fasírttal
Uzsonna: őszibarack, kölesgolyó
Vacsora: vegazsíros kenyér, olívabogyó, paradicsom, avokádó
*****
Ha kérdésetek van, tippetek, ötletetek, esetleg egy tuti baba receptetek, írjátok meg kommentben! A leírtak a saját tapasztalataim (és tájékoztató jellegűek!) és a mások által leírt, általam elfogadott nézeteket tükrözik. Kérjünk tanácsot, segítséget másoktól, szakemberektől, olvassunk utána a hozzátáplálás/baba étkeztetés témájának, aztán hallgassunk az anyai megérzésünkre is, figyeljük meg, hogy mi ízlik a babának, vállaljuk fel a döntésünk felelősségét és cselekedjünk saját belátásunk szerint.
Majmos előke, tálka, tányér és kanál: {Monkie}.
Táplálj helyesen, édesanyám! (1. rész)
Táplálj helyesen, édesanyám! (2. rész)
Táplálj helyesen, édesanyám! (3. rész)
Táplálj helyesen, édesanyám! (4. rész)
Mimi mondta
Szia! Eppen padlizsan recept utan kutakodtam a neten, igy talaltam ra az oldalra. A hozzataplalas is lassan aktualis lesz , mivel 5 honapos a lanyom. Szoval veletlenek nincsenek!!! 🙂
Sajnos falun elunk, ezert igen korlatolt a hozzaferesem a bio alapanyagokhoz, csak a multikban tudok bio cuccokhoz hozzajutni,meg DM van, ahol Alnaturas temekeket tudok venni.
Erdekelne milyen mixered(vagy robotgeped) van, ami jol birja a strapat, es szo volt az alap alapanyagokrol, azokrol a listat hol talalom?
Egyebkent a kozmetikumaid is bio vagy vegan?
Gratulalok, nagyon tetszik a blogod, kb 6 ev utan ujra visszatalaltam altalad a TVE oldalara is!
En a vonzas torvenyeben hiszek! 🙂
Udv Mimi
Zizi mondta
Szia Mimi!
Philips robotgépet használok. Erről és a beszerzési helyekről (mit, hol vásárolok) a GY.I.K.-ban találsz információkat, itt: https://www.zizikalandjai.com/gyakran-ismetelt-kerdesek.
Magamnak kozmetikumok közül Hauschkát és Alverdét használok. Ádinak pedig Weledát.
Judyt mondta
Jaj, nagyon örülök, hogy időt szántál erre a bejegyzésre 🙂 Sok hasonlóság van a fiaink között, Atti is haspók, nem igazán tudok olyat, amit ne enne meg. Érdekes, hogy ő pl a görögdinnyét és a sóskát is imádja, de pl a sütőtököt kevésbé 🙂
A menü is nagyban hasonlít a miénkre, még a zöldségkrémekre kellene rágyúrnom kicsit a változatosság érdekében:P Nálunk ugye szerepel néha hús, illetve joghurt, kefir is a menüben. Azt is büszkén könyveltem el, hogy a felsorolt zöldségeket, gyümölcsöket szinte maradéktalanul adom/adtam én is 😉
Ami meglepett és csak érdeklődöm szokás szerint, hogy már kapott Ádi egészben (FB kép) diót. Én még nem mertem adni, félve, hogy félrenyeli, stb. Ádinál nem volt ilyen gond? Hogy eszi meg?
Judyt legfrissebb bejegyzése: Petra – újszülött fotózás
Zizi mondta
Sokszor még nem evett diót, de először ő maga túrta ki magának a kamrapolcról és így adtam neki! 🙂 Kisebb részekre van törve és elmajszolgatja, nem volt még belőle gond. Oda kell azért mindig figyelni!
Jó lenne már Attinak és Ádinak egyszer összefutnia, igaz? 🙂
Judyt mondta
Igen! Csak aztán össze ne vesszenek valami tizorain vagy uzsin két ilyen zabagép 😀
Pont nekem is eszembe jutott, hogy lassan ez a nyár is eltelik és azóta sem találkoztunk, pedig ki tudja már hányszor kerülgettük egymást a piacon 😀 Egyeztessünk!! 😉
Még azt akartam kérdezni tőled,hogy láttam más képeken is, hogy használtok a majmos alá valami másik fajta előkét is. Lehet kérdezni,hogy milyet? Én már attól vagyok egyre jobban kész, hogy egyszerűen nincs olyan, ami rendesen védeni tudná a ruhát, a legtöbb vizálló is nem vízálló lesz max 2 hét után :S
Judyt legfrissebb bejegyzése: Petra – újszülött fotózás
Zizi mondta
Augusztus 23-án például összefuthatunk a biopiacon! 🙂
A kis előke alá szoktam adni olyan kabát előke félét. Mi ajándékba kaptuk, de az IKEA-ban lehet hasonlót kapni: http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/70179754/. Ez hosszú ujjú, jól védi a ruhát és könnyen tisztítható. Rajzoláshoz, festéshez is fel lehet adni, nemcsak étkezéshez! 🙂
Judyt mondta
IKEAs van nekünk is, de egy hét alatt megadja magát a víztaszító képessége :S Azért reméltem, hátha amit használsz jobb 🙂
23át még nem ígérem, de írok, ha megyünk! 🙂
Ági mondta
Kedves Zizi!
Jó volt ez a bejegyzés is, örülök, hogy elolvastam.
Tanácsért is jöttem, bárki, aki tudna valami használhatót adni, az olvasóid közül akár, örömmel fogadnám, kipróbálnám.
A kisfiam 3,5 éves. A kezdetekkor mindent megkóstolt, minden megevett, imádta a brokkolit, a gyümölcsöket. Egy dolog volt, amit nem, a húst kezdetektől fogva kitolta a nyelvével, nem ette meg aztán darabosan sem. Ez nem is lenne baj, mi is nagyon keveset fogyasztunk belőle. DE jött egy idő kb. 1,5 éve és egyre több dolgot utasított el. Mára ott tartunk, hogy megeszi a vajas kenyeret (csak fehér lisztből, korábban lehetett más is), bundás kenyeret, zöldséglevest (de csak a sárgarépát, abból mondjuk egy fél jó nagy adagot), és az üres tésztát. Néha tehetek rá majonézt, ketchupot, esetleg tejfölt. DE inkább nem. Mákos tészta vagy mákos guba is ok, de csak 2-3 hetente. Nagy ritkán megeszi a sajtot (korábban ezt nagyon szerette, de mióta volt egy hányós vírusos megbetegedése és épp rántott sajt volt az ebéd, általában visszautasítja). Összeöntős bolti joghurt, házi készítésűt nem eszi. Mandulatej, víz. Kb. féléve még itta a juice-kat is, zöld, piros, sárga, mára teljesen visszautasítja. Néha lecsúszik a lekváros vagy mézes kenyér. Szereti a palacsintát, a normált és a kicsit is (ezt általában próbálom hajdina vagy zablisztből készíteni), de csak kakaóval, lekvárral vagy simán. Gyümölcs szóba sem jöhet. És kész.
Nem beteges, nem sovány, nem fáradékony. Próbáltam a vasat, akkor két tányér tésztát evett meg, de mást egyszerűen nem hajlandó megkóstolni sem.
Nem forog minden az étel körül, de igyekszem egészséges ételeket főzni (szerintem nem is rosszul), mindennap főzök, nem igazán van nálunk készkaja mirelitből.
Ami érdekes, hogy nagyon szívesen segít a konyhában, bármit. Juice-t készít, zöldséget pucol, kenyeret dagaszt, vannak ételek, aminek az elkészítési folyamatával teljesen tisztában van, tudja a hozzávalókat, DE megkóstolni, azt már nem. Pedig látja, h miből van, hiszen ő készíti, ott van velem. Nem erőltetem, sokx ő kéri, hogy segíthessen, és már hozza is a széket, amire fel tud állni. Gyerektársaságban, ha látja, hogy mások gyümölcsöt esznek, inkább összeszorítja a fogát, de meg nem kóstolja.
Kíváncsi volnék a véleményetekre, mit lehetne kipróbálni, hogy bizalommal legyen az ételek iránt (semmi rossz emléke nem fűződik az evéshez, nálunk mindig vidáman telnek az étkezések, alapvetően ilyen hangulatúak a hétköznapjaink is).
Köszönöm előre is: Ági
Kriszti mondta
Szia Ági!
Az én kislányom nagyon hasonló. Kezdetben mindent megkóstolt,majd szép fokozatosan egyre kevesebb dolog ízlett neki. Tény, Ő sosem volt igazán jó evő. Anyatejes időszakban sem, mindig jóval kisebb mennyiséget evett meg, mint a többiek. Most 5,5 éves és a kedvence az üres tészta, vagy olívaolajos tészta… persze sok egyéb ételt is eszik, de nem változatosan. Pedig igyekszem én is egészségesen főzni. Sokszor nem értem és sokszor kibukok ezen, de mindig lenyugtatom magam, hogy ez most egy ilyen időszak, ha látja mi mit eszünk előbb utóbb megkóstolgatja majd. Van egy ismerősöm, aki neves séf és gyerekként alig evett meg valamit… szóval van remény. Én azt javaslom fogadd el, hogy Ő ilyen, járj a kedvében, egyen azt, amit szeretne, és ne görcsölj rajta. Főzzetek együtt, próbálj ki új dolgokat, előtte készítsd el, és hidd el, hogy előbb utóbb elmúlik ez a korszak. A lényeg, amit lát és amit beszív belőle. Ha sosem eszel salátát nem fog azt enni sosem, de ha látja hogy azt eszed, talán egyszer ő is kér. A kitartás és a türelem a lényeg, és az elfogadás. Erőszakkal nem lehet. Nálunk pl az almalé megy és reggel a műzli rizstejjel. Minden nap! Kivétel nélkül. Ez van, majd lesz egy időszak, amikor mást fog enni. Az óvoda nagyon sokat változtat rajtuk negatív irányba. Otthon tudod befolyásolni, de amint elkezd másfajta ételeket kapni átszokik. Nagyon nehéz. akinek jó evő gyereke van nem tudja ezt átélni. Kitartást!
Ági mondta
Kedves Kriszti!
Köszönöm, hogy válaszoltál. Nagyon remélem, hogy azért fog változni, ha nem is sokat, csak egy picit. 🙂
Mi külföldön élünk, itt az ovi máshogy működik, mi visszük az ételt és benn semmit nem kapnak. Így aztán abszolút azt fog enni még évekig, amit mi elé teszünk. Az iskolában úgyszintén ez a helyzet. 🙂 🙂 🙂
Eszter mondta
Kedves Zita!
Nagyon örültem ennek a bejegyzésnek, sok hasznos tippet láttam benne. Az én kislányom 13 hónapos és meglepődtem, hogy ti így toljátok az áfonyát, nekem a védőnő azt mondta, hogy kétéves korig ne – kissé túlzásnak is érzem. Igazából a kérdésem a következő lenne: az világos, hogy vegetáriánus étrendre neveled a kisfiad, de a vegán vonalat is megtartod? Szerinted milyen hátrányai lehetnek, ha egy kisgyerek állati eredetű ételeket fogyaszt? Semmiképp nem kötekedésnek szánom a kérdést, tényleg érdekel a véleményed, mivel a tejtermékekkel én is hadilábon állok, húst és halat keveset fogyasztunk mi is, baba is, de örök kérdés ez nálam. Köszönöm előre is a válaszod, szép hétvégét Nektek:) Eszter
Zizi mondta
Szia Eszter!
Nem hiszem, hogy gond lenne az áfonyával. Az egyedüli, hogy itthon nem igazán termeszthető, szóval többnyire Csehországból, Lengyelországból hozzák, tehát nem helyben termett gyümölcs. Nálunk minden bogyós gyümölcs sláger lett, pont Ádi egy éves kora után lett szezonjuk és egyik sem okozott problémát!
Ahogy írtam a bejegyzésben, bizonyos esetekben nehéz a vegán vonalat megtartani, szóval ha eszik tejterméket, tojást, nem fogok belőle problémát csinálni. Igyekszem a vegán étrendet tartani, de nem megrögzötten!
Állati eredetű ételek hátrányai nemcsak babáknál, gyerekeknél, hanem felnőtteknél is okozhat problémát. A részletekre hosszú lenne most kitérni, rengeteg szakirodalom van erről. Ajánlom figyelmedbe T.Colin Campbell PhD–Thomas M. Campbell: Kína-tanulmány című könyvüket (http://parkkiado.hu/termek/-2.html). Ebben a könyvben részletesen megismerheted az állati eredetű ételek fogyasztásának hátrányait!
Nekem főleg a hússal az a problémám, hogy az üzletekben (hentes, ABC) kapható húsok nagy része „szennyezett”, ezenkívül a nagyipari termeléssel/állattartással vannak etikai problémáim.
Judyt mondta
Az áfonyát mi is adtuk már télen, még fagyasztva, érdekes mód azzal nem volt gond, viszont mikor most bejött a friss, akkor pöttyös lett. A málna, szeder nem okozott gondot, de az eper, áfonya, ribizli igen. Szerintem érdemes prüóbálkozni, egy alkalom után úgyis látod, ha érzékenyebb rá, akkor hagyjátok jövő nyárra 😉 Jah, kisfiam télen még 10 hós volt, most 18.
Virtigli mondta
Szia Zita! Örülök, hogy rábukkantam az oldaladra, tetszenek a receptjeid, a hozzáállásod! Én is táplálok egy kisfiút, egyelőre főleg anyatejjel. Emiatt érdekel, hogy milyen cukormentes mandulatejet használsz?
Zizi mondta
Szia Viki!
Örülök, hogy tetszik a blog. Ősztől tavaszig kapható a biopiacon (12. kerület, Csörsz utca), Zabodál Imrénél jó sűrű, magyar mandulából készült natúr mandulatej (hűvös időjárás kell hozzá, ezért csak ősztől tavaszig kapható). Vagy pedig saját készítésű mandulatejet használok: http://www.napfenyestanfolyamok.hu//az-ember-es-a-letezes-titkai-bevezetes-a-szellemtudomanyba. Most már Ádi rizstejet iszik többnyire, Bridge márkájút veszünk, ez is cukormentes.
Viki mondta
Ez a link, nem az a link, no de sebaj, azóta én is találtam receptet.
Volna még egy kérdésem, mit gondolsz a vaspótlásról? Engem a gyerekorvos állandóan ezzel vegzál, valamint később fellépő hiánybetegségekkel riogat. Nem szívesen adnék a babámnak, hisz egészséges, mozgékony, szépen gyarapszik és még szoptatom. Úgy tudom, hogy valóban kevés vas van az anyatejben, de az jól hasznosul. Nem akarom, hogy laborvizsgálatra küldjenek, ugyanakkor elég relatívnak gondolom a „vértelen az ajka” megállapítást.
Milyen élelmiszerekkel lehet vasat pótolni egy 1 év alattinál?
Zizi mondta
Szia Viki,
én nem csinálok problémát belőle, hogy miből mennyit eszik, mit mivel pótoljak. Ügyelek a B12 bevitelére (sörélesztő pehellyel oldom meg), valamint egyéb B-, D- és E vitamin bevételre (csíramáléval oldom meg). A lényeg, hogy az anya nyugodt, kiegyensúlyozott és harmonikus legyen, valamint bízzon az ösztöneiben és megfelelően tájékozódjon. Idézek neked egy oldalról: „Vérszegénység esetén nemcsak vasnak, hanem B4-, B7, B9-, B12-vitaminoknak, réznek, kobaltnak, és molibdénnek kell bejutni a szervezetbe. A vas felszívódásához C- és E-vitamin jelenlétére van szükség. A vérben a rézhez kapcsolódik (rezet tartalmaznak a csírázó gabonafélék és hüvelyesek, tengeri alga, stb.), vele kombinálódik. A B-vitaminokat kíséri, lehetővé teszi anyagcseréjüket ( B-vitaminok a vasat tartalmazó táplálékaink nagy részében is megtalálhatók – lásd csírázó magvak, teljes gabonák, paraj). Mivel tehát önmagában a vas nem tud beépülni, ezért nem javasolt olyan készítmény, ami csak vasat tartalmaz. Mindig olyan ételt vagy készítményt válasszunk, mely biztosítja a vas beépülését a szervezetünkbe.”
Vasban gazdag élelmiszerek:
– zab(pehely), teljes gabonák és teljes kiőrlésű lisztek, főleg a köles és az amarant magas vastartalmú
– hüvelyesek: bab, borsófélék, lencse, spárga
– összes sötét színű zöldségfélék, mint a spenót, sóska, petrezselyemzöld nyersen, mángold, brokkoli
– nyers cékla, szárított vargánya, fokhagyma
– mák, mogyoró, dió, napraforgómag, pisztácia, tökmag, szezámmag, földimogyoró, mandula, valódi cukormentes és nem instant kakaópor
– sárgabarack, feketeribizli, áfonya, egres, szeder, aszalt gyümölcsök (főleg szilva és sárgabarack, datolya ill. füge, szőlő azaz sötét mazsola stb.)
Úgy gondolom, hogy egy 1 év alatti gyermeknek ezek közül adhatod a zabpelyhet, a kölest; a babot, borsót, lencsét – ha ezek nem puffasztják; spárgát; spenótot, sóskát, petrezselyemzöldet, mángoldot és a gyümölcsök közül, ami éppen szezonális és adható 1 éven aluli gyereknek.
Remélem tudtam segíteni! 🙂
Erika mondta
Kedves Zita,
nagyon örülök a bejegyzésednek, újra elővettem a weboldaladat és erőt merítettem belőle. Kisfiam Bálint 20 hónapos és sajnos mi étkezéssel hadilábon állunk. Jó étvágyú gyermek – ami a fogára való – egyébként nagyon válogatós sajnos. Vegán ő is, mi is, de képtelen vagyok elérni, hogy megkedvelje a nyers zöldségeket. Nálatok ez, hogy indult? Valami tuti recept olyan jó lenne. Az olajos magokért sincs oda sajnos, bár lehet, hogy csak azért mert még csak 9 foga van és nehéz elrágnia?
Egyébként a napi menük nálunk is hasonlóan néznek ki, csak már nincs uzsonna és tízórai… Viszont a minap beszéltem Tóth Gáborral (élelmiszeripari mérnök, Class FM E-mentes övezet című műsorból biztos ismered) éppen a B12 pótlásról, és azt mondta, hogy a sörélesztőpehely nem elegendő, mert abban inaktív a B12, nem tud hasznosulni, ezért javasol valamilyen rágótablettát már a gyerekeknek is.
Köszi szépen a blogot újra. 🙂
Zizi mondta
Szia Erika,
nem tudom, hogy Bálint evett-e már olyan dolgot, ami cukorral, mézzel, juhar- vagy agavésziruppal vagy bármilyen más édesítőszerrel volt édesítve? Mi még semmi ilyet nem adtunk Ádinak és úgy gondoljuk, hogy ennek köszönhető a nyers zöldség és gyümölcs szeretete. Tényleg mindent megkóstol nyersen, többnyire ízlik is neki, van, ami a kedvencévé is válik (pl. brokkoli, uborka). Mivel nem evett még édesített dolgot, ezért szerintem tisztán érzi az ízeket és még a számunkra nagyon savanyú homoktövis sem túl savanyú számára! 🙂
Főzés közben mellettem van általában, mindent megszagoltatok vele, hagyom, hogy megfogja a zöldséget, megtapogassa és megszagolja. Ha megpucoltam, megmostam, akkor meg is kóstolja, általában már magától, nem kell neki szólnom. Nyilván a fokhagymát és vöröshagymát nem hagyom, hogy megkóstolja, de a krumplit, tököt, céklát, brokkolit, répát, stb. hagyom neki, hogy rágcsálja. Ez már oda fejlődött, hogy a biopiacon is felkap egy zöldséget és elkezdi rágcsálni… néha azért kellett megvennem valamit, mert Ádi megrágta! 🙂
A tanácsom, hogy vond be a főzésbe, mutass meg neki mindent, kóstold meg te is vele együtt nyersen a zöldségeket. Hátha elkezd utánozni! 🙂 Ne csinálj belőle problémát egyébként, ne stresszeld magad, mert a baba megérzi az ilyenfajta negatív rezgést. Lehet, hogy ő nem is fogja megszeretni a nyers zöldségeket még egy darabig, szóval erőltetni nem kell, de próbálkozni lehet.
Magok közül egyelőre diót és napraforgómagot szokott rágcsálni Ádi viszonylag rendszeresen, kesudiót is evett már, de ezt még csak egyszer kóstolta. Ízlenek neki, szóval alkalmanként adok neki. Elképzelhető, hogy a kevesebb fog miatt nem érez még kedvet a rágcsáláshoz Bálint. Légy türelmes!
Ismerem Tóth Gábort, voltam is egy előadásán, amikor a vegán baba és gyerek étkeztetése volt a téma. Említette a vitaminpótlást, de én még semmit nem adtam Ádinak (sajnos az ilyen termékekben is van valamilyen édesítőszer). A vegán ismerőseim körében többnyire sörélesztő pelyhet adnak a gyerekeknek és mindenki jól van. Ettől függetlenül lehet, hogy érdemes vitaminpótlást alkalmazni, de ezt beszéld meg a gyerekorvosoddal, esetleg egy természetgyógyásszal.
A legfontosabb pedig, hogy te légy nyugodt, ne aggódj, ne rágódj ezen, hogy biztos minden tápanyag bekerül-e Bálintba, mert az ilyen aggódás hatással van a kisfiadra is. A lényeg a harmónia, az egyensúly a táplálkozásban is.
Sztera mondta
Szia!
Az detném
kegkérdezni, hogy hogyan tudtál kapcsolatba lépni Tóth Gáborral. Én is szeretném megtudni az álláspontját 1-2 dologról, hozzátállplálással kapcsolatosan. Köszönöm!