Ki szeret bruncholni? Tegye fel a kezét! 🙂 Tudjátok, hogy a brunch szó miből ered? Az angol BReakfast és lUNCH szavakból jött létre és a jelentése: késői reggeli, korai ebéd, szóval amolyan hosszan elnyújtott reggeli, ami már akár ebéd is lehetne. A vegán étrendet követve sok olyan étellel találkozunk, amely alkalmas bruncholásra.
Többnyire sós ételeket tálalnak fel egy brunch során, de természetesen az édes ételek is, úgy, mint palacsinta, chia puding, bármilyen pohár desszert, gyümölcsök is jelen lehetnek. Olyan terülj-terülj-asztalkám az egész esemény, sok-sok apró finomság az asztalon. A nyár kiválóan alkalmas ilyen elhúzott reggelizésre, szóval kényeztessük magunkat hétvégén egy igazi hygge élménnyel, vagyis „bruncholjunk” együtt barátokkal. Hívjuk meg legkedvesebb ismerőseinket, készítsünk néhány kiadós, tápláló reggelit és ráérősen, jókat beszélgetve fogyasszuk el együtt közösen.
Ehhez hoztam most három sós receptet, de még többet találtok a Vegán Reggeli című könyvemben, itt a blogon vagy egy Vegán brunch kurzusomon (amelyek ősztől folytatódnak újra).
- 700 ml paradicsomszósz
- 3 evőkanál paradicsompüré
- 1 konzerv csicseriborsó, leszűrve
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
- ½ kaliforniai paprika, felkockázva
- 1 evőkanál nádcukor/agavészirup
- 1 evőkanál olívaolaj
- 2 teáskanál (füstölt) pirospaprika
- 1 teáskanál őrölt római kömény
- 1 teáskanál chili pehely
- néhány szem magozott olívabogyó
- só
- frissen őrölt bors
- Hevítsük fel az olívaolajat egy serpenyőben. Adjuk hozzá a vöröshagymát, a fokhagymát és a kaliforniai paprikát és pirítsuk, dinszteljük 4-5 percig.
- Ekkor adjuk hozzá a paradicsomszószt, a paradicsompürét, a nádcukrot, a fűszereket és a sót. Fedő alatt főzzük 5 percig, majd tegyük bele a csicseriborsót és az olívabogyót.
- Főzzük 15 percig, majd sózzuk, borsozzuk és tálaljuk friss kenyérrel.
- 300 g (1 csomag) kemény tofu, felesleges víz kipréselve belőle
- 1 kis fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1 nagy marék spenót
- 200 g csiperke gomba, felszeletelve
- 1 teáskanál gluténmentes sörélesztő pehely (opcionális)
- ½ teáskanál kurkuma
- csipet cayenne bors (opcionális)
- só, bors
- olívaolaj
- Tegyük egy tálba a tofut (amiből már a felesleges vizet kinyomkodtuk papírtörlő/konyharuha segítségével) és villával törjük szét apró darabokra (ujjainkkal is szétmorzsolhatjuk). Szórjuk meg a fűszerekkel, sóval, borssal, jól keverjük át és tegyük félre.
- Egy serpenyőben közepes láng felett hevítsünk két evőkanál olívaolajat. Adjuk hozzá a vöröshagymát és a fokhagymát, dinszteljük 3-4 percig, majd dobjuk rá a gombát és pirítsuk meg 3-4 perc alatt.
- Ekkor jöhet hozzá a spenót, fonyasszuk meg, majd 2 perc főzés után a fűszeres tofu. Jól keverjük át.
- Ekkor adhatunk hozzá néhány evőkanál vizet (ha túl száraznak találjuk), hogy egy kicsit szaftosabb legyen, de ez a lépés ki is hagyható. Főzzük még 5 percig, majd tálaljuk azonnal.
- 1 db érett avokádó, meghámozva, kimagozva
- 1 evőkanál friss aprított koriander
- ½ fej kisebb vöröshagyma, felaprítva
- ½ lime-nak a kifacsart leve
- ¼ teáskanál chili pehely
- ¼ teáskanál só
- aprított koriander, tálaláshoz
- kenyér, tálaláshoz
- Egy tálban villával törjük pépesre az avokádót, keverjük hozzá a többi alapanyagot és ha szükséges még sózzuk vagy adjunk hozzá lime levet.
- Pirítsuk meg a kenyérszeleteket, kenyjük meg a guacamoleval, szórjuk meg friss korianderrel és tálaljuk azonnal.
Vélemény, hozzászólás?