Egyszer, nagyon régen sütöttem már bagelt, de nem volt túl sikeres. Aztán ettem pár alkalommal az USA-ban (ezer éve, amikor ott jártam) és a Budapest Bagel-ben, de ritkán járok az üzlet felé, így, ha enni szeretnék, akkor magamnak kell sütnöm. Most a legegyszerűbb bagel receptet hoztam nektek, sima búzalisztből készült, élesztővel. Sikerességén felbuzdúlva, tervezem, hogy kísérletezzek a recepttel és legközelebb adjak a tésztához teljeskiörlésű búzalisztet is, plusz kovásszal készült verziót is szeretnék kipróbálni. Ha ezekkel is sikerrel járok, akkor biztosan hírt adok róla itt a blogon vagy a social media felületeimen.
A bagel lyukas zsemle és a történetének utána tudtok olvasni az interneten. Lengyel származású pékáru – ez is vitatott, de a legtöbb forrás szerint lengyel -, de az USA-ban, talán New York-ban indult el világhírű útjára. Legismertebb változata a krémsajttal megkent, amit talán még vékonyra szelt lazaccal dobnak fel, de manapság a vegán krémsajtostól kezdve, a tofu/tojás rántottásig minden féle „töltelékkel” lehet kínálni. Kelt tésztájú pékáru, amit sütés előtt kb. egy percre vízben főzünk, majd lecsepegtetünk és utána sütjük. Feldobja a bagelt, hogy a tetejére különböző magvakat szórhatunk. Én most szezámmagosat és mákosat sütöttem, de lehet nagyszemű sóval, tökmaggal ízesíteni, de extraként kókuszreszelékkel, kendermaggal is el tudom képzelni. Sőt létezik mazsolás is, aminek a tésztájába kerül mazsola.
A legjobb langyosan fogyasztani, de mindenképpen a sütés napján frissen. Ha marad néhány darab, akkor nejlonba téve csomagoljuk, hogy minél frissebb maradjon és ne száradjon ki. Másnap félbe vágva, megpirítva is finom. Mi tegnap vegán krémsajttal kentük meg, salátát és paradicsom szeleteket tettem még bele. Tervezem, hogy legközelebb gravlax-ot is készítek, na nem lazacból, hanem répából és úgy esszük majd, mint az eredetit: krémsajttal és gravlax-szal. Jó hozzá a tofu ricotta, a hummusz, a padlizsánkrém, a „tojássaláta”. Közelgő húsvét alkalmából a nagy reggelikhez, brunchokhoz tökéletes pékáru lehet a bagel sok-sok feltéttel, salátával, zöldséggel.
- 500 g búzaliszt
- 320 ml langyos víz (38-43C fok)
- 7 g szárított élesztő
- 2 teáskanál só
- ½ teáskanál nádcukor
- 1 evőkanál szódabikarbóna
- szezámmag, mák, tökmag
- Egy kis lábasban langyosítsuk meg a vizet. Tegyük bele az élesztőt, a nádcukrot, keverjük el és hagyjuk pár perc alatt felfutni.
- Egy tálba szitáljuk bele a lisztet, adjuk hozzá a sót, majd a felfutott élesztőt. Jól keverjük el, majd a kezünkkel gyúrjuk, dagasszuk össze. Ruganyos, nem ragacsos tésztát kell kapnunk. Tegyük meleg helyre 45 percre megkelni.
- A sütőt melegítsük elő 180C fokra és egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral.
- Lisztezett felületre tegyük ki a tésztát, gyúrjuk át és vágjuk 8 egyenlő részre. Formázzunk zsemléket/kis cipókat mindegyikből. Az ujjunkkal nyomjunk lyukat a közepükre és kicsit tágítsuk ki a "zsemléket". Letakarva hagyjuk állni 10 percig.
- Forraljunk egy nagyobb lábasban vizet. Ha forr, tegyük bele a szódabikarbónát.
- Tegyük bele kettesével, hármasával a bageleket és főzzük mindegyiket 50 másodpercig. 25 másodpercig az egyik oldalukon, majd 25 másodpercig a másik oldalukon. Szűrőkanállal vegyük ki és egy rácson hagyjuk lecsepegni, amíg a többit is "megfőzzük".
- Ha mindegyikkel elkészültünk, akkor forgassuk meg egyik felükkel szezámmagban, mákban és tegyük a sütőpapírral bélelt tepsire.
- Süssük kb. 25-35 percig, amíg aranybarnára sülnek.
Vélemény, hozzászólás?