Nem gondoltam, hogy valaha kifli receptet fogok megosztani, de hát eljött ez a nap is. Körbejárta a social media oldalait a kifli őrület a napokban, most mindenki süt, főz otthon, ki sem látszunk a konyhából, igaz? 🙂 Olyan dolgokat próbálunk ki, amikre előtte nem volt időnk, ugye? Talán ez az időszak megtanít új dolgokra, hogy hogyan tudjuk jobban beosztani az időnket, hogyan tudunk egészségesebb ételeket főzni, sütni, hogyan tudjuk a teljesértékű növényi étrendet beépíteni az étrendünkbe (ha nem így étkezünk, de szeretnénk hetente néhányszor így enni). Remélem mindenkire inspirálóan (is) hat ez az időszak!
A gyerekek, főleg Ákos nagyon szereti a kiflit. Sokszor könyörög, ha sétálunk a községünkben (nem most persze, hanem bármikor a „V” előtt), hogy térjünk be a helyi pékségbe és vegyünk kiflit. Lehet ugyanis kapni tönkölykiflit, amiben nincsen tejtermék. A kiflik 95%-ban – bárhol is sütik – van tejtermék, szóval elég nehéz olyat találni, amelyikben nincs. Ezért egyszer vettem egy Szafi Fitt lisztet és abból finom mini bagettet vagy dundi kifliket szoktunk sütni. De mindig vágytam arra, hogy olyan igazi csavart kifliket süssek a gyerekeknek… keresgéltem is recepteket, de aztán eltettem a szokásos recept gyűjtős mappámba, a „majd, ha lesz időm, megfőzöm/megsütöm” nevűbe. Gondolom nektek is van ilyen. 🙂
Szóval a recept nagyon egyszerű, Andinál találtam, itt. Ezt fogtam és vegánosítottam. A tejet növényi tejre, zabtejre cseréltem, de jó a rizs- vagy szójatej is, a lényeg, hogy ne legyen benne hozzáadott cukor. A vajat, bio növényi vajra (Alsan márkájúra) cseréltem, de kipróbálnám kókuszolajjal is legközelebb. A recept ír tejfölt is… nekem éppen volt itthon vegán tejfölöm/joghurtom, de ha nektek nincsen, akkor ajánlom, hogy a két evőkanál tejfölt, két evőkanál növényi tejjel és egy evőkanál növényi vajjal/olajjal helyettesítsétek. A friss élesztő helyett szárítottat használtam. Az eredeti recept 25 g friss élesztőt ír, ezt lehet egy tasak (7 g) szárított élesztővel helyettesíteni (ez az infó rajta is van a szárított élesztő tasakján), nekem is ez volt itthon, ezt használtam. A zsiradékot megemeltem kicsit, 40 gramm helyett 45 grammot tettem bele. Most csak tönköly fehérlisztem volt itthon, de legközelebb kipróbálom úgy, hogy adok hozzá valamennyi teljeskiörlésű lisztet is. Ami még fontos infó, hogy élesztős tészta lévén legyen minél melegebb a konyhában és az alapanyagok legyenek szobahőmérsékletűek mielőtt nekilátunk a kiflik elkészítéséhez.
A végeredmény: masszív, vastag, ropogós héjú, puha belsejű kiflik lesznek. Ebből egy úgy laktat, mint a boltban kaphatók közül kettő. Legközelebb jobban ki kell nyújtanom a tésztát, hogy a külseje kicsit vékonyabb legyen. Ha marad belőle, javaslom, hogy nejlontasakba tegyük, hogy a vastag héj ne száradjon nagyon ki.
- 500 g tönkföly fehérliszt
- 250 ml zabtej
- 45 g (bio) vegán vaj, olvasztva
- 7 g szárított élesztő
- 2 evőkanál vegán tejföl/joghurt
- 1 teáskanál só
- köménymag, nagyobb szemű só (opcionális)
- Egy kis lábasban langyosítsuk meg a zabtejet. Tegyük bele az élesztőt, keverjük el és hagyjuk pár perc alatt felfutni.
- Egy tálba szitáljuk bele a lisztet, adjuk hozzá a sót, az olvasztott vajat, a tejfölt, majd a felfutott élesztőt. Jól keverjük el, majd a kezünkkel gyúrjuk össze. Ruganyos, nem ragacsos tésztát kell kapnunk. Tegyük meleg helyre egy órát kelni.
- A sütőt melegítsük elő 180C fokra.
- Lisztezett felületre tegyük ki a tésztát és nyújtsuk ki kb. fél cm vastagságú (vagy picit vékonyabb) kör formára. Vágjuk fel 8 körcikkre (tortaszeletre).
- A hosszabb oldalától kezdve tekerjük fel, tegyük tepsire a kifliket. Kenjük meg vízzel a tetejüket és szórjuk meg köménymaggal és sóval.
- Süssük kb. 25-35 percig, amíg aranybarnára sülnek.
Zabtej helyett használhatunk rizs- vagy szójatejet (ne legyen benne hozzáadott cukor).
A vegán tejföl helyettesíthető két evőkanál növényi tejjel és egy evőkanál növényi vajjal/olajjal.
Vélemény, hozzászólás?